понеделник , 29 април 2024

В случай на земетресение, това е първото нещо, което трябва да направите, за да се спасите: Правила, които да запомните

Ако се представяте зле в кризисни ситуации, може би правилното решение е да запомните някои правила.

Докато четем новините от Турция, която беше ударена от земетресение с магнитуд 7,8 по скалата на Рихтер, няма как да не се страхуваме от подобно бедствие и у нас, особено след като метеорологът Иван Ристич заяви, че подобно земетресение лесно може да удари нашата страна.

За една телевизия г-н Ристич каза:

„Зимата е най-сигурната за нашия регион. Още в началото на март има големи шансове за по-силни земетресения. Така че бавно навлизаме в този по-несигурен период по отношение на земетресенията. Сега можем да усетим тези по-малки земетресения , но от март можем да усетим по-силни земетресения от 5 градуса по скалата на Рихтер.Така че изворът е рошав по подразбиране.Черните точки са централна Сърбия и Копаоник.Моята теория казва, че където и да имаш хълм, там го няма за нищо. Вече има шанс за земетресение.“

Какво да направите в случай на земетресение:

● Бъдете спокойни и хладнокръвни и не се оставяйте да изпадате в паника. Имайте предвид, че някои земетресения са само първоначални трусове и скоро след това може да последва друго, по-силно земетресение.

● Слезте на пода, свийте се и предпазете главата си. Не се опитвайте инстинктивно да избягате!

● Както в повечето случаи (свързани с повечето природни или други бедствия) е необходимо всички членове на домакинството да знаят къде е главният прекъсвач за електричество и къде са главните газови и водни вентили и как са затворени (изключени).

● По възможност е необходимо да имате под ръка вече подготвени „подръчни“ средства (батерия, транзистор, чанта за първа помощ и др.).

В случай на земетресение, това е първото нещо, което трябва да направите, за да се спасите: Правила, които да запомните
Снимка: Shutterstock

Ако земетресение ви удари на закрито:

● Запазете самообладание и не се паникьосвайте, паниката може да е основният виновник за безразсъдното поведение, което се очаква след първото земетресение.

● Не се опитвайте да бягате, слезте на пода и покрийте главата си с ръце.

● Ако земетресението ви завари в долните стаи на жилищната сграда, след първите трусове излезте на свободно място, като се отдалечите от дървета, улични лампи, електрически кабели и други сгради.

● Ако земетресението ви е застигнало на по-високи етажи, подслонете се до носещи стени, под касите на вратите, във вътрешния ъгъл на стаята, под масата и предпазете очите си с ръце.

● Отдалечете се възможно най-далече от стъклени повърхности, външни стени, врати или друго, което може да падне, не излизайте на терасата и балкона.

● Ако ситуацията позволява, изключете всички източници на електричество, газ и вода.

● Ако сте с кола, не спирайте под подлези, електрически кабели и в тунели, спрете на открито и останете в колата.

● Ако сте на открито, отдалечете се от всички възможни предмети и предмети, които могат да ви застрашат (паднат върху вас) и предпазете главата си с ръце или чанта.


Процедури, ако се окажете под развалините:

● Не палете кибрит.

● Покрийте устата си с кърпичка или кърпа.

● Опитайте се да отвлечете вниманието на спасителите по някакъв начин (ударете ръцете си в предмет, тръби и др.) Не викайте силно поради големия прах, който се вдига в такива случаи.

В случай на земетресение, това е първото нещо, което трябва да направите, за да се спасите: Правила, които да запомните

Процедури след земетресение:

● Когато първите трусове спрат, напуснете стаята, като вземете със себе си най-важните и подготвени неща (първи напускат сградата майките с деца, възрастните и инвалидите, след това останалите).

● Не напускайте стаята (сградата) с асансьора , използвайте само стълбите (инсталациите могат да бъдат повредени, асансьорите могат да се срутят поради последствията от първите или повторни земетресения, електричеството може да изчезне и т.н.)

● Изключете електричеството от главния прекъсвач и затворете газа и водата от главния вентил.

● Поемете ангажимент, ако ситуацията го позволява, да помогнете на пострадалите, като същевременно не премествате тежко ранени хора.

● Пийте само бутилирана вода и вода, която идва като облекчение.

● Извършете по-нататъшни действия съгласно указанията, получени чрез средствата за обществена информация.

Земетресение възниква поради движение на тектонични плочи, движение на земната кора или възникване на удар. Последицата от това е разклащането на земята поради освобождаването на висока енергия. Силата на земетресението зависи от няколко фактора. Противно на широко разпространеното схващане, че това са редки явления, земетресенията се случват много често. За щастие повечето от тях са с по-малък интензитет и не причиняват щети. Земетресение не може да се предвиди, но можем да се научим как да се предпазваме. Интензивността на земетресението отразява разрушителния ефект на земетресението върху повърхността на терена.

Изразява се в различни скали, най-често скалата на Меркали от 12 градуса. Магнитудът на земетресението, от друга страна, е единица мярка за количеството енергия, освободена в хипоцентъра, в огнището на земетресението. Изразява се по скалата на Рихтер, която няма горна граница, но тъй като до момента не е регистрирано земетресение с магнитуд 10, обикновено се представя с до 9 единици.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *