понеделник , 29 април 2024

Спрете да хленчите: Съжалението може да доведе до непредсказуеми и сериозни заболявания, доказват учени

Може да си мислите, че няма нищо лошо в това от време на време да излеете разочарованието си, но ако се превърне в навик, постоянното съжаление ще навреди сериозно на вашето физическо и психическо здраве.

Как оплакването буквално ни убива?

Основна теза на неврологията е, че мозъчните синапси, които са свързани заедно, работят заедно. Всеки път, когато се оплаквате, укрепвате тези връзки в мозъка и ги активирате по-лесно. Негативността привлича негативност и лесно можете да попаднете в порочен кръг от негативно мислене и хронично критикуване.

Освен това вие сте този, с когото сте, така че недоволните хора са склонни да се мотаят с хора, които се оплакват през цялото време, което само увеличава негативния ефект. Дългосрочната критика и съжаление водят до стрес, а добре известно е, че стресът води до различни заболявания – отслабване на имунната система, повишено кръвно налягане, затлъстяване, диабет и много други.

Учените знаят от години, че повишените нива на кортизола, хормона на стреса, засягат ученето и паметта, костната плътност, здравето на сърцето и увеличават риска от депресия и психични заболявания и преждевременна смърт.

Направи си услуга и спри да се оплакваш

Само половин час на ден, прекаран в оплакване за различни неща, ще увреди физически мозъка на човек, според изследване на Станфордския университет. Независимо дали вие сте този, който се оплаква, или слушате друг човек да хленчи, излагането на отрицателна енергия унищожава невроните в хипокампуса – частта от мозъка, отговорна за решаването на проблеми и когнитивната функция.

С течение на времето, съжалението ще се превърне в навик и ако сте заобиколени от негативни хора, има шансове да станете един от тях. Днешното общество като цяло се оплаква твърде много, но по-важното е, че оплакването е неефективно и не води до желаните резултати.

– Забравили сме да изразим правилно разочарованието си и вместо това съжалението се е превърнало в упражнение и навик за нас, което води до последствия. Негативното изразяване на емоции изпълва кръвта ни с кортизол, хормона на стреса. В тези ситуации си казваме, че трябва да се отървем от „бремето“, което ни притиска, но всеки път, когато го направим, отново се дразним и се чувстваме още по-зле – казва Гай Уинч, лекар и автор на изследването на Станфордския университет . И така, какво трябва да направим, ако имаме проблем? Д-р Уинч твърди, че правилният начин за скърбене не само ще предложи решение, но ще премахне нервността и ще подобри междуличностните отношения.

Чуйте съвета му:

Трябва да има цел

– Преди да се изправите пред проблемите си, поставете си конкретна цел. Ако се оплаквате от работа или човек, не започвайте да се оплаквате, докато не разберете какво наистина искате. На първо място, това ще ви помогне да успокоите емоциите си – обяснява д-р Уинч и добавя, че всички хора имат ограничени интелектуални ресурси и че колкото повече мислим какво искаме да постигнем, толкова по-малко ще излъчваме негативна енергия. Освен това по този начин човекът, който ви слуша, ще бъде в по-добра позиция да ви помогне.

– Ако не знаете какво искате, не можете да очаквате другият да знае как да ви помогне – казва Уинч.

Започнете с положително твърдение

– Преди да се потопите в решаването на проблем, психически се подгответе за положителен резултат. Може би седите в ресторант и не сте доволни от качеството на услугата, но преди да насочите гнева си към сервитьора, имайте предвид, че професионалните ресторантьори имат лимит и е съвсем нормално да се защитят, ако започнете разговорът с ядосан тон. Оплакването е вид обвинение и ако искате да кажете на човек, че не сте доволни от нещо, направете го по начин, който ще мотивира този човек да ви помогне. Кажете нещо положително, като например, че сте лоялен клиент на ресторанта от много години и че имате обща цел. В такъв случай отношението на човека ще бъде по-спокойно и той ще е готов да ви изслуша докрай – казва Уинч.

Бъдете кратки и ясни

Ако проблем ви мъчи отдавна, не занимавайте човека, от когото се оплаквате, с излишни подробности. Вместо това се съсредоточете върху последния брой и факти и контролирайте емоциите си колкото е възможно повече. Трябва да бъдете възможно най-кратки и ясни!

Мотивирайте човека да ви помогне

Когато се оплаквате от проблем, опитайте се да направите заключителното си изявление положително. Кажете на човека, който слуша, че проблемът е решен, което значително ще подобри отношенията ви. Или можете просто да кажете „Имам нужда от вашата помощ“.

Помислете за събеседника

Ако се оплаквате от компания или техния продукт, имайте предвид, че човекът, който слуша оплакванията ви, вероятно не е създал този продукт или не е отговорен за начина на работа на компанията. Жалбата е молба за помощ и когато я молим, трябва да сме учтиви.

Освободете се от веригите на негативните мисли

Независимо от резултата, бъдете готови да забравите за проблема, вместо да го оставяте да ви тормози ежедневно. Не бързайте, а погледнете разочарованията, гнева и гнева си от различен ъгъл и ако трябва да се оплачете на някого, направете го по правилния начин.

Всичко това са дребни дразнения, които могат да ни костват психическо и физическо здраве. Трябва да практикуваме тези стъпки и да се отървем от лошите навици. Ако позволим на проблем да ни завладее и изнерви, ще се почувстваме като жертви. Но ако се научим да контролираме емоциите си и правилно да изразяваме разочарованията и проблемите си, ще станем много по-силни и по-уверени в ежедневните си взаимодействия с хората.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *