събота , 27 април 2024

Смокини за здраве и външен вид: За кожата, слуха, белите дробове, гърлото, а ето какво според експертите е безопасно количество

Пресните смокини са изключително богати на хранителни вещества, а друго тяхно страхотно качество е, че са нискокалорични. Има доказано научно твърдение, че хората, склонни към определени алергии, трябва да ги избягват.

Пресни смокини и техният хранителен състав

Една прясна смокиня с нормален размер съдържа около 30 калории, 8 грама въглехидрати и 1 грам фибри. Те съдържат изобилие от минерали като магнезий, калий и мед. Също така, високо съдържание на витамин К, заедно с витамини от група В (В1, В2 и В6).

Хранителните анализи обаче показват, че сушените смокини са с високо съдържание на захар и повече калории. Ето защо е важно преди всичко хората, които имат проблеми с нивата на кръвната захар, да обърнат внимание на количествата, които приемат.

Колкото до пресните смокини, въпреки факта, че нямат много калории, не се препоръчва на никого да консумира повече от няколко пресни плода на ден. Още повече трябва да внимавате със сушените смокини, а по отношение на здравето си да се консултирате със специалист.

Ползите от консумацията на пресни смокини

Първо, те помагат за храносмилането и предотвратяват запек. Има и древни записи за употребата им като домашен лек за запек. Смокините също намаляват риска от сърдечни заболявания.

Ако се консумират в малки количества, благодарение на сладостта си те могат да помогнат за поддържане на добри нива на кръвната захар. След като изядете няколко смокини, няма да имате чувството, че ви липсва нещо сладко или че трябва да се подсладите, въпреки че сте сити.

Смокините могат да помогнат за регулиране на нивата на кръвната захар

Едно малко проучване, направено през 90-те години, казва, че от 10 души с диабет тип 1 четирима са успели да намалят нуждата си от инсулин. Референтната група приемала чай от смокинови листа преди закуска. Това намали нуждите им от инсулин. В рамките на един месец те продължиха да пият чай от смокини и дозите им инсулин намаляха с около 12 процента.

Също така, едно проучване разглежда измерването на GI (гликемичния индекс) на напитки, съдържащи високи дози екстракт от плод на смокиня. Доказано е, че е по-нисък от ГИ на този пресен плод. Не бива обаче да се забравя, че сушените смокини съдържат изключително високо количество захар, така че хората, които имат тези проблеми, трябва да ограничат приема им или да ги избягват.

Запекът като проблем и влиянието на пресните смокини

В проучване, включващо 150 души със синдром на раздразнените черва със запек, е установено, че хората, които консумират 4 сушени смокини на ден, имат значително намаляване на симптомите (болка, запек, подуване на корема, газове).

Едно проучване с 80 субекта показва, че редовното добавяне на пресни смокини към диетата в продължение на 8 седмици значително намалява запека, в сравнение с тези, които са били контролна група.

Смокини и холестерол

Проучванията при животни показват някои положителни промени в нивата на общия холестерол и триглицеридите по време и след добавяне на екстракт от смокинови листа.

Въпреки това, в многоседмично проучване на 83 души с повишен така наречен лош холестерол, които консумират няколко пресни смокини дневно, няма промени в нивото на общия холестерол.

Полезни ли са смокините за кожата?

Предишни проучвания също показват, че смокините могат да имат някои благоприятни ефекти върху нашата кожа, особено при хора с алергичен дерматит. Сухата кожа, която е загубила влагата си поради алергии, чести промени, надраскване и напукване, също реагира добре.

А именно, чрез наблюдение на антиоксидантните ефекти на комбинация от плодови екстракти, включително екстракт от смокиня, върху клетките на кожата, разграждането на колагена и броят на бръчките бяха намалени. И в този случай са необходими повече клинични изследвания върху хора.

Отрицателни ефекти от консумацията на големи количества пресни смокини

Както при прекомерната консумация на всяка храна, смокините могат да бъдат потенциално вредни. Ако се използват като домашен лек за запек, но в по-големи количества, те могат да причинят диария или други храносмилателни проблеми.

Тъй като са богати на витамин К, смокините могат да взаимодействат отрицателно с антикоагулантната терапия и да намалят нейната ефективност. 

И накрая, някои хора могат да бъдат алергични към смокини. Ако тестовете са показали, че сте алергични към прашец от бреза, вероятно ще имате алергична реакция и към яденето на пресни смокини. Някои хора също могат да бъдат алергични към естествения латекс, съдържащ се в смокините.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *