понеделник , 29 април 2024

Опасна тенденция владее интернет: Тази ароматизирана вода е сладка отрова, предупреждават експерти – не се заблуждавайте, няма нищо общо с хидратацията

Пристигна нова тенденция и то откъде другаде, освен от TikTok. Всеизвестно е колко малко е нужно, за да оживее нещо. Когато видеото става вирусно, милиони хора по света решават да експериментират и да опитат нови неща, дори и да са опасни за здравето им. Една от последните управляващи е тенденция, наречена WaterTok. Ако сте попадали на нея тези дни, значи знаете, че това е вода, в която се добавят сладки прахове и сиропи, за да се подобри вкуса.

Ярко оцветените, сладки добавки се рекламират като начин за насърчаване на хората да пият повече вода и да подобрят хидратацията. Специалистите обаче посочват, че тази напитка не трябва да се нарича вода, защото не е вярно. „Водата си е вода. Страхотно е, че имаме все повече хора, които искат да увеличат приема на вода, но само защото праховете и сиропите се рекламират като нулеви калории или без захар, не означава, че резултатът е същият като при изпиване на голяма чаша обикновена вода“, казва диетологът от Харвард д-р Ума Найдо и добавя, че подсладителите не са проблем, когато се приемат от време на време.

„Те не са полезни за нашето тяло. Много от тях могат да бъдат проблемни за нашето здраве. Всичко в умерени количества е добре, но искам хората да знаят, че ако нещо е безкалорично, това не означава, че е здравословна храна. Популярните сиропи и прахове може да нямат калории, но често съдържат химикали или консерванти. За мен пиенето на ароматизирана вода не е истинска хидратация. Това е просто различна форма на пиене на сладки напитки“, предупреждава диетологът и разкрива по-добър избор.

„Можете да добавите кора от лайм или да изстискате малко лимон във водата. Подслаждането на водата с малко мед също е добър вариант. Ако не обичате плодове, безкофеиновите билкови чайове са чудесен избор“, предлага д-р Найду, и британският зъболекар Алън Кларк предупреждава за потенциалното въздействие върху здравето на зъбите.

„Захарта, комбинирана с бактериите в устата, създава киселина, която атакува зъбния емайл и това може да доведе до различни проблеми със зъбите – от кариес до обезцветяване“, каза той. Аспартамът, изкуствен подсладител, който обикновено се намира в някои торбички с надпис „без захар“, е свързан с когнитивни проблеми, според проучване на учени от Малайзия от 2017 г. повишен риск от сърдечно-съдови заболявания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *