петък , 26 април 2024

Има задържани при мащабната акция срещу българската криптобанка Nexo

Има задържани при мащабната акция срещу българската криптобанка „Нексо“. Претърсени са 15 адреса. Според разследващите, българската компания действа като организирана престъпна група, която се занимава с пране на пари, незаконна банкова дейност и данъчни и компютърни измами. 

„Тази криптобанка е създала и поддържа международна платформа за обмен и предоставяне на заеми на криптовалута“, заяви говорителят на главния прокурор Сийка Милева. 

Собствениците на криптоплатформата са български граждани. Организацията и цялата дейност е от офиси в София, твърдят разследващите. 

„За последните 5 години като оборот през платформата са преминали над 94 млрд. долара. Установено е, че клиент на платформата, който е трансферирал криптовалути, е лице, което официално е обявено, че финансира терористични актове“, уточни Милева.

Все още не е ясно дали парите са отивали към някоя от основните терористични организации, или чрез преводи са захранвани сметките на отделни лица. Ясно е обаче, че сред замесените в собствеността на „Нексо“ са бившият депутат от „Реформаторския блок“ Антони Тренчев и съдружникът му Коста Кънчев. Днес никой не отговаряше на личните им телефони. 

Според източници на Bulgaria ON AIR като свидетел е привлечен и Сокол Янков. Той е собственик на една от големите частни компании за кредити у нас, а според различни публични източници името му се свързва и с „Нексо“. През 2019 г. обаче той напуснал дружеството. На разпит беше повикан и синът на бившия вицепремиер Лидия Шулева – Георги Шулев. Той обаче също е напуснал официално дружествата преди 4 години.

В Twitter от „Нексо“ излязоха с позиция, в която твърдят, че прането на пари е невъзможно: „През годините се отказахме от много бизнеси, защото „Нексо“ никога не прави компромиси по отношение на строгите ни политики за познаване на клиента и срещу прането на пари. Но винаги сме знаели, че така се изгражда устойчив бизнес. За съжаление, с последните регулаторни репресии срещу крипто системата, някои регулатори възприеха подхода – първо действай, а после питай. В корумпираните държави, това граничи с рекет, но и това ще отмине“. 

Все още проверяват различните парични преводи и техните получатели.

„Установили сме над 3 млн. трансакции от и към криптоборсата „Нексо“. Някой от тях са с изключително рискови играчи“, посочи директорът на отдел „Киберпрестъпления“ в НСлС – Светослав Василев.

36% е годишната лихва, която са предлагали от „Нексо“. Подозренията са, че собствениците на дружеството са присвоили милиарди, именно от депозитите на хиляди в целия свят.

Схемата е действала в няколко държави, днешните претъсвания са част от разследване срещу Руската федерация.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *