неделя , 28 април 2024

Ето какво се случва в тялото ви, когато започнете да ядете по 2 скилидки всяка сутрин

И днес карамфилът е важна подправка, която придава специален вкус на много ястия. Но повече внимание се обръща на многобройните му лечебни свойства, произтичащи от неговия състав.

Карамфилът е неотворените ароматни розови цветни пъпки на вечнозеленото карамфилово дърво от Индонезия. Те са едни от най-популярните подправки в света. Освен със сладкия вкус, който придава на ястията, карамфилът е известен със своите лечебни свойства.

1. Подсилват имунната система

Карамфилът е една от най-добрите храни за имунитета, защото увеличава количеството на белите кръвни клетки в тялото, което ни помага да се борим с инфекциите. И всичко това благодарение на съдържащия се в тях витамин С.

2. Подобряват храносмилането

Карамфилът може да се използва като средство за храносмилане, тъй като повишава секрецията на храносмилателни ензими. Те също така намаляват гаденето. Да не говорим, че карамфилът е пълен с фибри, които подобряват здравето на храносмилането и предотвратяват запека. Най-добрият начин за лечение на храносмилателни проблеми с карамфил е да го консумирате на прах или печено в мед.

3. Облекчават ви от зъбобол

Тази подправка има и местни анестетични свойства. Ако имате зъбобол, поставете скилидка върху зъба, който ви боли, за да премахнете дискомфорта, докато стигнете до зъболекаря.

4. Допринасят за здравето на черния дроб

Черният дроб е отговорен за детоксикацията на нашето тяло и метаболизирането на лекарствата, които приемаме. Евгенолът, присъстващ в карамфиловото масло, подобрява функцията на черния дроб.

5. Помагат за облекчаване на болката и възпалението в тялото

Евгенолът също има аналгетични и противовъзпалителни свойства. Един от начините да се възползвате от това е да използвате тази подправка като лек за главоболие. Можете да направите това по един от двата начина: да ги консумирате или да ги използвате локално.

Ако искате да ги консумирате, можете да смесите карамфил на прах и сол в чаша мляко и да го изпиете, за да намалите главоболието. Ако искате да го използвате локално, можете да потопите карамфил в кокосово масло и да масажирате областта между челото и ушите, за да намалите болката.

6. Полезни са за костите и ставите

Карамфилът съдържа определени елементи като флавоноиди, манган и евгенол, които подобряват здравето на костите и ставите. Тези вещества увеличават плътността на костите, те участват в образуването на костна тъкан и транспортират здрави минерали до костите ни.

7. Имат антибактериални свойства

Проучване, проведено в университета в Буенос Айрес, тества карамфил срещу някои сериозни бактерии, като ешерихия коли и стафилококи. Изследванията показват, че карамфиловото масло ефективно премахва тези бактерии. Има дори рецепта за билкова вода за уста с масло от чаено дърво, карамфил и босилек. Според Катедрата по пародонтология към Университета на Лувен в Белгия, тази естествена вода за уста може да подобри здравето на венците и да намали количеството бактерии и зъбен камък в устата само след 21 дни употреба.

8. Те са пълни с антиоксиданти

Карамфилът е номер едно и най-мощен източник на полифеноли. Полифенолите са микроелементи, които усвояваме, когато ядем растения. Те имат големи ползи за нашето тяло: понижават холестерола и кръвното налягане, подобряват функцията и гъвкавостта на артериите и увеличават дълголетието.

9. Те могат да помогнат за регулиране на нивата на кръвната захар

Карамфилът е идеален за хора с проблеми с кръвната захар, като диабет, защото действа като инсулин в самото тяло. Те помагат за изнасянето на излишната кръвна захар във вашите клетки, като възстановяват баланса и поддържат кръвната захар под контрол.

10. Забавят съсирването на кръвта

Известно е, че евгенолът, открит в карамфила, забавя съсирването на кръвта. Само имайте предвид, че може да взаимодейства зле с разредителите на кръвта.

Консултацията с Вашия лекар е от съществено значение, преди да започнете да включвате повече карамфил в диетата си.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *