понеделник , 29 април 2024

Добър ли е белият хляб за отслабване? Неща, които трябва да знаете

Хляб има навсякъде и той идва под всякаква форма и форма. Колкото и различни да изглеждат, всички те се приготвят от брашно или влажна храна, която след това се обработва в тестото и ферментира. Интересно е, че хлябът се споменава от началото на цивилизацията.

Така било и когато Мойсей хранел народа си по време на бедствия или по време на Тайната вечеря, хлябът като храна станал синоним на божественото. Верен на историята си, той наистина има божествен вкус, пише healthifyme.

Популярните сортове хляб са бял, черен, многозърнест, квасен, ръжен и много други. Те се различават един от друг по отношение на хранителни вещества, текстура и вкус.

Белият хляб е най-разпространеният сорт във форматите на дребно. Освен това е бързо решение за приготвянето на цялото ви хранене. Например, човек може бързо да приготви тост с яйца, купа супа или сандвич. Човек го яде като основен продукт и не мисли за съставките му.

Трябва ли да ядем бял хляб? Отговорът е ясно не. 

Прочетете, за да научите повече за тази вездесъща основна храна.

Бял хляб (хранителна стойност)  

Рафинираното пшенично брашно е основната съставка на белия хляб. Триците и зародишът се отстраняват по време на рафинирането, оставяйки само нишестения ендосперм.

Най-външната обвивка на пшеничните зърна се нарича трици. Богат е на витамини, минерали и фибри. Центърът на зърното е зародишът. Той е богат на фитохимикали, добри мазнини и витамини.

Зърното губи фибри, протеини и витамини по време на процеса на рафиниране. От друга страна пълнозърнестият хляб запазва зародиша и триците. От вкусова гледна точка белият хляб е мек и вкусен, тъй като влакнестият елемент се отстранява. Въпреки това, въпреки че е вкусен, той има хранителни недостатъци. 

ГИ стойността на белия хляб е 73, което е изключително високо. В 100 г хляб само 2,7 г са фибрите. 

Някои интересни факти

  • В белия хляб има повече нишесте от картофа
  • Има повече въглехидрати от ориза
  • Има малко по-малко захар от колата
  • Има малко по-малко мазнини от сиренето

Белият хляб съдържа прости захари. Лесно се разграждат в организма. В рамките на няколко часа след храносмилането те могат да предизвикат повишаване на захарта. Белият хляб не засища, тъй като се смила бързо. Може да го ядете като лека закуска и след това да преядете, за да се почувствате доволни.

Според 100 г порция бял хляб съдържа следните хранителни вещества:

  • Енергия: 256 kcal
  • Белтъчини: 9.3g
  • Въглехидрати: 48.84
  • Мазнини: 3.49g
  • Фибри: 2.3g
  • Захар: 6.98гр
  • Натрий: 465 mg

От съществено значение е да следите приема на калории, докато консумирате бял хляб или друга храна. Белият хляб съдържа 40 милиграма калций в двете филийки, 1,4 милиграма желязо, 270 милиграма натрий и следи от някои витамини от група В. 

Можете да използвате приложението, за да наблюдавате дневния си калориен прием, цели за тегло, тренировки, консумация на вода, модели на сън, дневник на хранене и брой стъпки. Известно като най-отличното приложение в категорията за персонализирано хранене, то може да изведе вашите фитнес цели на ново ниво.  

Бележка

Можете да консумирате бял хляб в минимални количества, като се стремите да сте здрави и да отслабнете. Въпреки това, най-добрата честота за консумация е веднъж на всеки две седмици и това е само един тост. Въпреки това, ако имате диабет, моля, избягвайте го напълно.

Белият хляб може да повиши необичайно нивата на кръвната Ви захар. Идеята е да го ядете умерено, да го комбинирате с правилния протеин и фибри и да поддържате мазнините под контрол. 

Добър ли е белият хляб за отслабване?

Докато едно парче бял хляб вероятно не ви навреди, преяждането може да ви накара да напълнеете. Наддаването на тегло се получава при прием на повече калории, отколкото тялото изисква за енергия, независимо дали човек консумира бял хляб. Когато консумирате твърде много калории, тялото ви съхранява излишъка като мазнини. 

Според проучвания наддаването на тегло обикновено става постепенно и е резултат от често срещани грешки в диетата. Например, въпреки че белият хляб може да няма много калории, той може да предизвика апетит, което да ви накара да ядете повече калории през деня. От друга страна, фибрите в пълнозърнестия хляб ви помагат да се чувствате сити за по-дълго, като забавят движението на храната през храносмилателната система. Въпреки това, липсата на фибри в белия хляб го прави лесно смилаем, което увеличава глада и насърчава наддаването на тегло.

Ако ядете бял хляб, уверете се, че го консумирате умерено (веднъж на всеки две седмици, една порция) като част от балансирана диета, за да поддържате оптимално хранене. 

Начини да включите хляба в ежедневната си диета за отслабване

Високо съдържание на фибри

Изберете хляб с между три и пет грама фибри на порция, когато пазарувате. Фибрите за пълнител спомагат за по-лесното движение на червата през дебелото черво. Поддържа нивата на кръвната ви захар стабилни и насърчава изгарянето на мазнини. В резултат на това, че се чувствате сити за по-дълго след консумация на храни с високо съдържание на фибри, вие ядете по-малко следобед.

Четенето между редовете, т.е. разбирането на етикетите на храните, е особено важно при приоритизирането на храненето. Всички купуваме продукти, които съдържат хранителни решетки. Повечето от нас обаче ги пренебрегват, докато обобщаваме храната. 

Всички смятаме, че всички видове черен хляб са много по-здравословни от техните бели събратя. Но, за съжаление, не е съвсем вярно. Тук разбирането на етикетите става от първостепенно значение. И двете съдържат предимно едни и същи съставки. Да, черният хляб също най-често има добавено малко количество рафинирано брашно. Проверете списъка със съставките за това къде се намира (номер/позиция) в списъка.

Намалете консумацията на захар

Хлябът има добавена захар, като царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза, захар, захароза или захар, за разлика от естествените храни, съдържащи захари.

Според изследване , докато добавените сладкиши могат незабавно да облекчат глада ви, те могат да доведат до скокове на захарта. Веднага след като нивото на захарта спадне, вие отново жадувате за въглехидрати. Така че, ако консумирате захар, разпределете я равномерно през деня.

Добавени съставки

Потърсете допълнителни полезни компоненти в хляба: Търсете хляб с просо и семена, докато го купувате. Те са отличен източник на протеини и здравословни мазнини, особено омега-3 мастни киселини.

Полезните за сърцето компоненти, наречени омега-3 мастни киселини, намаляват възпалението, свързано със затлъстяването. Хлябът с просо и семена е по-засищащ от обикновения хляб. В допълнение, техният нисък гликемичен индекс им помага да намалят покачването на кръвната захар.

Докато четете етикета, моля, вижте името на първата съставка. Ако е рафинирано брашно, то е най-високо в съотношението, маргинализирайки другата съставка. Няколко пазарни хляба и няколко гурме такива използват рафинирано брашно, за да придадат вкуса на дъвчене, свързан с добрия хляб. Това също увеличава срока на годност. 

Приготвяне на бял хляб

Скокът в нивата на глюкозата може да е подобен на ефектите от двата вида хляб, закупен от магазина. Усвояването на глюкозата от тялото може да бъде еднакво нарушено от бял и черен хляб. Отговорът може да се крие в избора на хляб с квас, който има повече протеини, витамини и минерали и има здравословни бактерии поради метода на ферментация. По-щадящо е червата. 

За любителите на хляба не е нужно да се отказвате от яденето на хляб. Но вместо това ви призоваваме да търсите пълнозърнести храни в хляба. Ако обичате хляб, защо не си го изпечете? Ако инвестирате в хлебопекарна, работата става много лесна. Въпреки това, методите за приготвяне на бял хляб могат да бъдат малко объркващи, ако сте нов в печенето.

  • Винаги измервайте съставките си, за да получите подходяща порция, за да предотвратите всякакви грешки.
  • Преди печене предпочитаме да хидратираме маята за пет до десет минути.
  • Използвайте една от трите техники: подходът с право тесто, модифицираният метод с право тесто или методът на гъбата, след като комбинирате всичко.
  • След това сместа се омесва старателно. Това време ще варира в зависимост от това колко постно или обогатено е тестото.
  • Тестото трябва да ферментира след смесване и работа, за да му придаде текстура и вкус. По време на ферментацията CO2 кара тестото да втаса и да стане пухкаво.
  • След като завършите тези етапи, трябва да оформите тестото от ферментирало брашно на рула или питки.
  • Ферментацията на хляба продължава и след като му се придаде форма и втасва докато удвои обема си. В резултат на това могат да се образуват огромни дупки и кисел вкус от прекомерно втасване.
  • След това изпечете тестото при 190 до 200 F (94 до 99 C), докато стане светло златисто.
  • Използвайте благоприятно за сърцето масло и добавете семена като слънчогледово, тиквено и ленено семе, за да ги направите по-хранителни. 
  • Можете да направите своя безглутенов хляб с оризово и царевично брашно. 
  • За да направите подходящ за деца пухкав сладък хляб, добавете стевия, джагери, стафиди и малко мляко, заедно с многозърнесто брашно. Довери ни се; те са устни. 
  • Можете да използвате мътеница в хляба си с малко чесън и розмарин, за да направите интересен пикантен хляб. 

Направете порцията си по-здравословна и поддържайте нивата на кръвната си захар стабилни

Комбинирайте хляба със следното.

  • Сьомга
  • яйца
  • Пиле
  • Тъмни листни зеленчуци
  • авокадо
  • Панир
  • Тофу

Заготовки за хляб, които трябва да избягвате

  • Пакода за хляб
  • Хлебчета
  • Подсладени напитки като студено кафе или млечен шейк
  • Фъстъчено масло от магазина с добавена захар, конфитюр, бекон, масло и маргарин 

Бележка

Консумирането на бял хляб веднъж на две седмици може да бъде част от здравословна и балансирана диета. Ключът е изборът на хляб, приготвен с пълнозърнести храни и просо, който може да осигури някои ползи, без да жертва вкуса и текстурата.

Освен това е изключително важно да се ограничи количеството консумиран бял хляб и да се ядат разнообразни други храни, като плодове, зеленчуци и постни протеини, за да се гарантира, че диетата е балансирана и питателна. 

За да избегнете преяждането, сведете консумацията на хляб до 1-2 филийки на две седмици. Консумирането на по-малко калории, отколкото изгаряте през деня, е ключът към загубата на тегло.

Ще отслабнете, ако ядете по-малко калории, отколкото изразходвате, независимо дали тези калории идват от хляб или ядки. Въпреки това, яденето на набор от пълноценни храни е от полза за цялата ви диета, тъй като оптималното здраве се върти около загубата на тегло. 

Освен план за здравословно хранене, други елементи като упражнения, сън и активен начин на живот също оказват значително влияние върху тялото ви. Затова изберете диетична стратегия, която допълва вашия начин на живот и физически нужди. Освен това не забравяйте, че наддаването или отслабването е процес, който изисква постоянна мотивация. Затова поддържайте мотивация, хранете се правилно, спортувайте често и водете живот без стрес.

Предпазни мерки

Всеки хляб или продукти, направени от бял хляб, имат висок гликемичен индекс, което означава, че те бързо освобождават глюкоза в кръвта.

Ако имате диабет тип 1 или тип 2 , консумацията на много хляб може да има сериозни неблагоприятни ефекти. Хипергликемия може да възникне дори при хора без диабет, ако нивата на кръвната захар останат високи за продължително време. Филийка бял хляб има около 32 калории и 1,5 г захар.

Пробив по кожата може да е резултат от ежедневното угаждане на хляба, което е извън контрол. Според изследвания храните с нисък гликемичен индекс са по-добри за вашата кожа. Обратно, повишаването на кръвната захар може да доведе до тези досадни пъпки. В допълнение, вълната от хляба носи себум (мазната субстанция) и възпаление, които са предшественици на акне.

Резюме

В заключение, въпреки че белият хляб е обект на щателна проверка за потенциалните му неблагоприятни ефекти върху здравето, все още можете да го консумирате в минимални количества. Следователно може да бъде част от здравословна и балансирана диета .

Освен това, като изберете хляб, направен от пълнозърнесто брашно и ограничите количеството, което консумирате, е възможно да се насладите на вкуса и удобството на хляба, като същевременно поддържате добро здраве.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *