неделя , 28 април 2024

Ако печелите под тази цифра в Германия, се смятате за бедни

Бедността, а с нея и социалната изолация, заплашваха една пета от германските граждани миналата година.

По-точно става дума за 17,3 милиона души, или 20,9 процента от населението, сочат данни на Федералното статистическо бюро. Подобно беше и предходната година, когато този дял възлизаше на точно 21 процента, съобщава dpa, както съобщава списание Fenix ​​​​.

Статистиците представиха предварителни данни от Европейското изследване на доходите и условията на живот (EU-SILC) във вторник. Според критериите на Европейския съюз бедността или социалното изключване застрашават някого, ако отговаря на поне едно от три условия.

Това са условия на доходи под прага на бедността, ако домакинството е изправено пред сериозни материални или социални лишения или ако много малко членове на домакинството са заети. Някои хора в Германия са засегнати от едно от условията, например ниски заплати, докато други страдат от бедност и изолация и по трите критерия.

По отношение на доходите, едно лице се счита за изложено на риск от бедност, ако има по-малко от 60 процента от средния доход. Миналата година тази линия възлизаше на нето 1250 евро на месец за несемейни.

А именно около 12,2 милиона души в Германия, тоест 14,7 на сто, са живели в сянката на бедността, като през 2021 г. те са били 16 на сто. Миналата година 5,1 милиона души, или 6,1 процента, са претърпели тежки материални или социални лишения в Германия спрямо 4,3 процента през 2021 г.

Това означава, че изборът в живота е „доста стеснен“ поради липса на пари, обясниха статистиците. Например, те не могат да си платят наема или ипотеката, да отидат на почивка за няколко дни, да сменят износените мебели или да излязат на ресторант със семейството или приятели веднъж месечно.

Що се отнася до третия критерий, в Германия през 2022 г. около 9,7 процента от населението на възраст под 65 години или 6,1 милиона души са живели в домакинство с много малко служители. Година по-рано делът им в населението е бил 9,5 процента.

Цялостно сравнение в рамките на Европейския съюз ще бъде възможно, когато всички държави членки предоставят своите данни. Досега около половината от тях са го направили. Според непълни данни най-малко хора, живеещи в бедност или социална изолация, има във Финландия – 16,3 процента. На противоположния край на скалата е България с 32,2 процента.

През 2021 г. с 21 процента Германия беше малко под тогавашната средна стойност за ЕС от 21,7 процента.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *