сряда , 8 май 2024

Защо бившите премиери все още струват скъпо на британците

След години на политически сътресения една британска индустрия все още процъфтява – търсенето на бодигардове за политици никога не е било по-високо.  

За първи път в съвременната история Великобритания има цели седем живи бивши министър-председатели, всички от които продължават да се радват на значителна — и скъпа — защита за сигурност, пише брюкселският Politico, добавяйки, че всеки път, когато бивш премиер пътува в чужбина, дори когато печели шестцифрена сума, за да говори на неясна бизнес конференция, британските данъкоплатци най-вероятно плащат за сигурността. 

„Това е индустрия, няма друга дума за това“, каза Дай Дейвис, бивш ръководител на кралската защита в лондонската полиция (Met).

Разходи под булото на тайната

Той добави, че броят на живите бивши премиери вероятно ще се увеличи през следващите години.

Ако проучванията на общественото мнение са верни, Риши Сунак вероятно ще бъде напуснат поста след общите избори догодина. Тъй като Лиз Тръс е на 47, а Сунак е само на 43 години, докато Борис Джонсън и Дейвид Камерън все още са под 60 години, данъкоплатците най-вероятно ще се сблъскат с тези значителни разходи за десетилетия напред.

Забулен в тайна обаче остава Законът за колективна сигурност, който служи за защита на политици и членове на кралското семейство и е под шапката на МВР.

„Наша дългогодишна политика е да не предоставяме подробна информация за защитата на сигурността. Това може да застраши целостта на тези договорености и да засегне безопасността на лицата“, каза говорителят на МВР.

Всички решения за сигурността, финансирани от данъкоплатците, се вземат от таен клон на британското правителство, известен като Изпълнителния комитет за защита на правата и публичните личности. 

Комитетът включва представители на Министерството на вътрешните работи, Метеорологичната полиция и персонал от кралското семейство, които съветват независимия председател.

Решенията на комисията не се оповестяват публично от съображения за сигурност, но много хора, запознати с решенията й, обясниха, че защита обикновено се предоставя на бивши премиери, включително когато пътуват в чужбина. След това те се охраняват от елитното звено на Метрополицията, известно като Кралското и специализирано командване за защита.

Специалисти под напрежение

Две фигури, описани от Politico като запознати с операцията, които говореха при условие за анонимност, предупредиха, че специалните части са били „под натиск“. 

„Никога не сме имали толкова много бивши премиери едновременно, които да изискват толкова високо ниво на сигурност“, каза източникът на брюкселския портал. 

„След всички промени в правителството Метрополитен се бори да намери достатъчно сигурност, за да защити всички наведнъж“, се казва в съобщението и се добавя, че служители в елитното звено се оплакаха миналата година, че годишният отпуск и почивните дни са били отменени и това за Борис Джонсън по-специално “ изтегли офицери от други екипи, за да се опитат бързо да съберат охраната.“

Друго лице, свързано със специалното звено, потвърди, че служителите са прехвърлени от друг екип, за да защитават Джонсън при пътуванията му в чужбина.

Разбира се, всички тези екипи за защита имат своята цена. Сметките за техните заплати, извънреден труд, разходи, пътни и храна се поемат от данъкоплатците. 

Служителите, които защитават политиците, са „скъпи хора по стандартите на държавната служба. Те винаги са опитни полицаи“, обяснява Дейвис. 

Проследяването на тези разходи е почти невъзможно, като се има предвид, че уговорките на бивши премиери, които вече не са в парламента, са частна работа.

Разследване на Telegraph от 2015 г. разкри, че Тони Блеър е натрупал хиляди и хиляди лири в сметки за защита, докато е посещавал до пет страни седмично, изграждайки своята бизнес империя. 

Само през май Джонсън пътува както до Тексас, така и до Лас Вегас, докато Тръс беше първият бивш британски премиер, посетил Тайван след Маргарет Тачър.

„Ние плащаме за всичко, докато те се забавляват“, каза Дейвис.

Той предложи бившите премиери, които правят скъпи речи, да поемат 100 процента от разходите си за сигурност. 

„Защо не биха? Искам да кажа, че тези хора правят милиони“, каза той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *