петък , 3 май 2024

„Уолстрийт джърнъл“: САЩ проспаха преврата в Нигер, а Русия спечели геополитическа победа

Съединените американски щати похарчиха повече от 500 милиона долара за въоръжаване и оборудване на въоръжените сили на Нигер, но в същото време не успяха нито да предотвратят военен преврат, нито да спасят президента на тази страна, който беше блокиран в двореца си, пише „Стената“. Street Journal“. 

Сега американските военни бази в тази страна, която се смяташе за един от американските аванпостове в Африка, може да са в ръцете на Русия, се подчертава в текста.

Америка скоро ще загуби най-мощния си съюзник в критична и нестабилна част от Африка, пише американският всекидневник, като добавя, че „странен кадрови спор в президентската гвардия на Нигер се превърна в геополитическа победа за Русия“.

Освен това ситуацията може да прерасне в открит военен конфликт. Страните от Западна Африка, начело с Нигерия, събрани в организацията EKOVAS, заплашиха да използват военна сила, за да върнат Мохамед Базум на власт, ако превратаджиите не го направят сами до неделя. Мали и Буркина Фасо обещаха да защитят Нигер в такъв случай. От друга страна, властите в САЩ и Европа се опитват да намерят начини да върнат Базум на власт, но признават, че възможностите за това намаляват.

Превратът може да доведе до това Русия да получи достъп до някои от най-важните американски дронове, използвани за полети през Сахара между Либия и Нигерия. Бившите американски и френски аванпостове в Сирия и Мали вече са в руски ръце. 

„Този ​​резултат не беше предопределен. Седмици на грешки и шумове в комуникацията тласнаха огромния народ на Нигер към Русия“, се казва в текста.

Припомняме, че този преврат е седмият в региона от 2020 г. насам и Вашингтон не можеше да го предвиди.

Съединените щати са похарчили повече от 500 милиона долара за въоръжаване и оборудване на въоръжените сили на Нигер. Специалните сили на Нигер обаче, които бяха обучени в почти всеки възможен случай на борба с тероризма, не реагираха на преврата.

Съединените щати и Европа превърнаха Нигер в център на борбата си срещу ислямистите в африканския Сахел, регион на юг от Сахара, който включва Буркина Фасо, Мали и Чад. Това е един от най-бедните региони с бързо нарастващо население. Почти половината от бюджета на Нигер се състои от чуждестранна помощ.

Американските власти все още смятат, че има възможност за мирно разрешаване на кризата в Нигер.

„Ние даваме шанс на дипломацията, като продължаваме да участваме в дипломатически преговори на най-високо ниво и обмисляме всички възможности за нашето сътрудничество с правителството на Нигер“, каза говорителка на Съвета за национална сигурност на Белия дом.

Тя добави, че САЩ искат да помогнат на хората в Нигер „да запазят своята трудно извоювана демокрация“. В същото време Вашингтон обяви, че спира помощта за правителството на Нигер, но хуманитарната и хранителната помощ ще продължат.

"Уолстрийт джърнъл": САЩ проспаха преврата в Нигер, а Русия спечели геополитическа победа
Танюг/Сам Медник

Превратът започна, когато президентът Базум, след дълго обсъждане, реши да отстрани началника на президентската гвардия, който защитаваше лидерите на Нигер в продължение на 12 години и предотврати опит за преврат срещу самия Базум.

В същото време американското и френското разузнаване отдавна знаеха за тези планове и свързаните с тях рискове, но не предприеха нищо. Факт е, че в Нигер големи суми пари започнаха да се вливат в антитерористичните части и президентската гвардия вече се чувстваше изоставена.

Базум е от арабски произход, докато по-голямата част от населението в Нигер и във военните среди е съставено от етническата група хауса.

След обявяването на смяната хората на генерала, тежко въоръжени, обезоръжиха охраната на президента, която имаше само пистолети. Базум намери убежище в безопасната стая на двореца и започна да вика съюзниците си за помощ. Той настоя, че става въпрос за кадрови спор и че превратът няма сериозно основание.

Членове на американската армия, които в Нигер са около 1100, не се притекоха на помощ. Тези, които можеха да го направят, бяха на командировка в отдалечени райони на страната. Обикновените войници от армията на Нигер казаха, че не са получавали заповеди от командирите и обсъждаха в групи Vocap какво да правят.

„Въпреки че Съединените щати похарчиха стотици милиони долари, за да превърнат Нигер в своя основен военен пост в Сахара, те нямаха посланик в страната“, се посочва в текста и се добавя, че служителите на Африканската секция на Националния американски Съветът за сигурност постоянно се променяше.

Базум се свърза и със съюзници във Франция, която има около 1500 войници в Нигер. Но Франция постоянно е изправена пред протести срещу нея в африканските страни.

В Мали и Буркина Фасо поглъщането беше представено като акт на освобождение от Франция, след което новите власти се обърнаха към Русия за защита. Затова френският президент реши да не изпраща френски сили в помощ на Базум. 

Русия е в отлична позиция да запълни вакуума. Руският президент Владимир Путин наскоро беше домакин на лидери на африкански държави на среща на върха в Санкт Петербург. Преди това Мохамед Базум беше отказал поканата, но лидерите на Мали и Буркина Фасо бяха там и успяха да обсъдят координиран отговор.

Новите власти на Нигер обаче не са говорили за своя завой към Русия, се отбелязва в текста. Напротив, те ясно показаха, че разчитат на по-нататъшен приток на американска помощ. И Държавният департамент не нарече бунтовете държавен преврат, в противен случай САЩ автоматично вече нямаше да могат да помогнат на Нигер по този начин.

Ситуацията е особено трудна за Нигерия, която след десетилетия на военни преврати и лошо управление се превърна от една от най-богатите страни в една от най-бедните. В тази страна се опасяват, че подобен преврат ще доведе до преврати и в други страни.

Ето защо те заплашиха, заедно с още 15 африкански държави, да се намесят военно.

В същото време САЩ не знаят дали да ги подкрепят в това. Малко хора във Вашингтон са сигурни, че нигерийските въоръжени сили са способни да се намесят.

Сваленият президент на Нигер също призова за международна намеса в статия във „Вашингтон пост“.

Въпреки това, когато този текст беше публикуван, голяма част от страната му вече беше в тъмнина. Около 75 процента от електричеството на Нигер идва от Нигерия и тя затвори един от основните си преносни линии. Без ток остана и президентският дворец.

Сега съюзниците могат само да се надяват, че Мохамед Базум има достатъчно телефонни батерии, за да поддържа връзка с тях, заключава Wall Street Journal.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *