събота , 4 май 2024

Това е основната разлика между психопат и социопат

Дори експертите понякога използват термините „психопат“ и „социопат“ неправилно.

Петото издание на Диагностичния и статистически наръчник за психични разстройства (DSM-5) дефинира както социопатията, така и психопатията в една и съща диагностична категория – антисоциални разстройства на личността. Тези разстройства споделят много поведенчески черти, което допринася за объркването.

Psychology Today подчертава следното като ключови характеристики, общи за социопатите и психопатите:

– Небрежност към социалните норми и закони;

– Небрежност към правата на другите;

– Невъзможност за чувство на разкаяние и вина;

– Склонност към насилствено и агресивно поведение.

Социопатите и психопатите обаче също имат свои специфични характеристики и всъщност са напълно различни.

Социопатите са нервни, много лесно се дразнят. Те са буйни и склонни към емоционални изблици, включително гневни изблици. Те често са необразовани или по-малко образовани, живеят в периферията на обществото, не могат да заемат постоянна работа или да останат на едно място за дълго време.

За тях може да бъде трудно, но не и невъзможно, да се привържат към някой друг. Поради това те ще бъдат свързани вероятно само с няколко души и обикновено ще имат проблеми във връзката. В очите на другите социопатът ще изглежда развълнуван и непредсказуем. Ако извърши престъпление, включително убийство, то ще бъде случайно и спонтанно, а не планирано. Поради това привидно непостоянно поведение е по-лесно да разпознаете социопат, отколкото психопат.

От друга страна, психопатите не са в състояние да формират емоционални връзки и виждат другите като обекти за собствено забавление. Въпреки това, въпреки че им липсва емпатия, психопатите често са много очарователни хора. Те са добри манипулатори и лесно печелят доверието на другите. Те всъщност се научават да имитират чувства, въпреки неспособността си да ги почувстват и ще изглеждат нормални за нищо неподозиращите хора.

Психопатите също често са много образовани хора, имат постоянна и стабилна работа, а някои са толкова добри в манипулацията, че имат семейства и други дълготрайни връзки, без околните изобщо да подозират истинската им същност.

Когато извършват престъпление, психопатите внимателно планират всеки детайл предварително и често имат предвид резервен план. В това отношение те са студени, спокойни и педантични. Като такива, те са по-трудни за идентифициране от социопатите.

И от диагностична гледна точка, етиологията или причината за психопатията е различна от социопатията. Има предположение, че психопатията е резултат от наследственост (генетика), докато социопатията е резултат от фактори на околната среда. Психопатията е свързана с физиологични недостатъци, които са свързани с недостатъчно развитие на частите на мозъка, отговорни за контролирането на импулси и емоции.

Социопатията, от друга страна, е по-скоро продукт на детска травма или физическо/емоционално насилие. Тъй като социопатията се научава, а не е вродена, социопатите са способни на емпатия при определени обстоятелства и с определени хора, но не и с други.

И накрая, психопатията е по-рядко срещана от социопатията и се счита за най-опасното от всички антисоциални разстройства на личността. Не е изненада, че много серийни убийци, като Тед Бънди, Денис Рейдър и Джон Уейн Гейси, са били психопати без чувство на разкаяние. Всъщност се смята, че близо 50 процента от серийните убийци са психопати.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *