неделя , 19 май 2024

Световен феномен и тайният източник на дълголетие: Умение, което да ви помогне да намерите цел в живота

Световният феномен Икигай идва при нас от Япония – за да ни осигури баланса, така необходим в забързания начин на живот.

Хората по целия свят възлагат своите надежди на Икигай, японско изкуство, което чрез поредица от принципи на себепознание осигурява спокойствие в хаоса и превръща ежедневната суета в цел. Като се има предвид, че Япония е известна с това, че има най-възрастните жители на Земята, със средна продължителност на живота от 87 години за жените и 81 години за мъжете, Икигай може също да е тайният източник на тяхното дълголетие.

Какво точно е Икигай? Езиковото обяснение е, че това е сложна дума, създадена от комбинирането на два термина – „икиру“, което означава „да живея“, и „кай“ – „осъществяване на лични надежди“. Точният превод на други езици е труден и би бил най-тясно дефиниран от понятията цел, ценност, смисъл на живота.

За щастие на нас, които не говорим японски, през последните години в книжарниците се появиха книги, които обясняват това изкуство да живееш.

Една от тях е „Икигай: Японската тайна на дългия и щастлив живот“, написана заедно от Хектор Гарсия и Франческо Мирале.

Хектор, жител на Барселона, живял в Токио в продължение на тринадесет години, дава своето кратко тълкуване на принципа икигай. „Икигай може да се преведе като причината за съществуването, нещото, което те кара да ставаш от леглото всяка сутрин.“

„Например, почувствах се по-добре в ежедневната си работа, когато се научих да казвам НЕ на неща, които чувствах, че не харесвам, а от друга страна започнах да се поставям в ситуации да правя неща, които харесвам и съм добър в“, каза Гарсия.

„Посветих повече време и на хобитата си (йога и фотография) и им се наслаждавам повече от всякога.“

Японците знаят много добре, че приемането на икигай не може да бъде бърз процес. Икигай се променя с възрастта – това, което движи един млад човек, се развива чрез придобиването на нови преживявания и се подкрепя чрез изравняването на личното удовлетворение и различните роли, които всеки от нас има в общността.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *