сряда , 15 май 2024

Странният случай на човек, който спал една година и след събуждането си отишъл направо в затвора

Ахмед Али , който има синдром на Гансер, след като беше арестуван на летище в Рим, Италия, след обвинения в сексуално насилие, всеки път, когато се опитва да си спомни изминалата година, умът му остава празен .

Насилник над деца, който спеше цяла година поради странно медицинско състояние, най-накрая се събуди и беше изпратен направо в затвора. 28-годишният Ахмад Али спеше цяла година от деня на ареста си поради странен медицински синдром.

Говори се, че събуждането на този 28-годишен младеж, който не реагира на никакви външни стимули, е истинско чудо.

През юли 2021 г. Али беше арестуван на летище Фиумичино близо до Рим, Италия, след предполагаемо сексуално насилие над непълнолетно лице. Но той казва, че малко след това, всеки път, когато се опитвал да си спомни инцидента, умът му се изпразвал.

След това той не се призна за виновен, спря да яде и да пие и скоро отново заспи. Този 28-годишен млад мъж дори не реагира на звук или движение и беше хранен със серума.

За всеки етап от наказателното производство той е бил носен на носилка до зала за видеоконференции в затвора Реджина Коли в италианската столица. Въпреки че никога не се събуждаше и не отговаряше на въпроси.

Магистратите в крайна сметка разпоредиха той да може да се яви в съда, въпреки че е под упойка, защото подозираха, че може да е излъгал за състоянието си.

Но медицински експерти казаха на съда в два случая, че ответникът е страдал от изключително рядко заболяване, наречено „симулация, приписвана на синдрома на Гансер“, рядко и малко известно разстройство.

Както съдът очакваше, не беше постигнат напредък. На 9 декември Али се събуди в болницата и веднага беше изпратен в затвора.

Мъж, който е спал една година и след като се е събудил, е арестуван за сексуално насилие

Неговият адвокат Донато Вертоне каза: „Ахмед се събуди и мисля, че е чудо, което се случи благодарение на лекарите Кардарели в Неапол.“ „Не ме питайте как са го направили, знам само, че вчера той говореше и ходеше, но преди 20 дни заради състоянието му мислех, че ще умре.

Сега Али казва, че почти не си спомня нищо от една година, в която е заспал, защото умът му е напълно празен, откакто е арестуван на италианското летище.

Той обаче призна, че си спомня няколко сцени от болница в Рим, където е бил приет, преди най-накрая да се събуди в Неапол с игла в ръката и слабините.

Някои обаче поставят под съмнение легитимността на синдрома на Ganser, който понякога се нарича „затворническа психоза“, защото е толкова противоречив, че дава възможност на затворниците да спечелят симпатиите на съдии и прокурори.

Изглежда, че страдащите от това заболяване първо се преструват, че имат физически или психически заболявания, които в крайна сметка могат да изпитат реални симптоми.

Хората с Ganser изпитват халюцинации, объркване, забравяне и парализа.

След като се срещна с Али, докато той беше в клиничния център на затвора Regina Coli, Сузана Марити, националният координатор на италианската правосъдна организация Antigone, обърна вниманието на случая на изследователи по невронауки от University College London.

„Срещнах младия Ахмед Джаван миналия 1 юни в клиничния център на затвора Regina Coli, той спеше и беше в това състояние от няколко месеца“, каза Марити. Наведох се над лицето му, изкрещях му и той не помръдна ни най-малко, беше в дълбок сън. „Говорих с негов съкилийник и той ми каза, че никога не се е събуждал и не е мръднал нито през деня, нито през нощта.

След това UCL препоръча психолог, психиатър и физиотерапевт да работят върху Али, за да му помогнат да го рехабилитира и той се събуди много рано.

Адвокатът на Вертоне каза: Знам, че ще продължат да разследват неговия случай. „Опитвам се да се свържа със семейството му в Пакистан, защото той не се е чувал с тях повече от година.

Следващото изслушване на Али е през януари и се очаква той да може да говори пред съда за първи път.

Един коментар

  1. анонимен

    в болницата може, за друго не ви вярвам

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *