събота , 4 май 2024

Сръбски кардиолог предупреждава всички за опасните последици от топлинния удар: Не забравяйте да правите тези неща, за да предотвратите инфаркт

Червеният сигнал за времето е в сила у нас и изглежда, че лятото най-после дойде в целия си блясък! А именно, тъй като температурите са изключително високи, те затрудняват изпълнението на ежедневните задължения и което е още по-опасно – могат да повлияят на здравето, затова лекарите имат важни предупреждения.

Как топлината влияе на човешкото тяло?

Това може да звучи просто, но започва да оказва натиск върху тялото – и колкото по-високи са температурите, толкова повече тялото се напряга.

Ако температурата на тялото надвиши 40 градуса по Целзий, то губи способността си да се охлажда и можем да получим топлинен удар, който може да бъде фатален.

По-висок риск от инфаркт

Тези отворени кръвоносни съдове водят до понижаване на кръвното налягане и принуждават сърцето да работи по-усилено и да помпа по-бързо, за да циркулира кръвта в тялото. Това може да причини леки симптоми като топлинен обрив или подуване на краката, тъй като кръвоносните съдове започват да се отпускат. Но ако кръвното налягане падне твърде ниско, тогава до органите, които се нуждаят от нея, не достига достатъчно кръв и рискът от инфаркт е по-голям.

В същото време изпотяването води до загуба на течности и сол и най-важното – променя баланса между тях в организма. Тъй като потта се изпарява, тя драматично увеличава топлината, отделена от кожата. Това, съчетано с понижено кръвно налягане, може да доведе до топлинно изтощение.

Симптомите са: световъртеж, гадене, припадък, объркване, мускулни крампи, главоболие, обилно изпотяване, умора. Ако кръвното налягане спадне твърде много, рискът от инфаркт се увеличава.

Топлинният удар е най-тежката последица от високите температури, може да бъде фатален, а известният ни кардиохирург проф. Д-р Милько Ристич обяснява, че се характеризира с понижаване на кръвното налягане, което автоматично води до недостиг на кръв в мозъка.

– В зависимост от метеорологичните условия, т.е. температурата, тялото ни реагира чрез разширяване или стесняване на кръвоносните съдове. При високи температури кръвоносните съдове се разширяват много, има повишено изпотяване и тогава кръвното налягане често пада до граници, които са по-ниски от нормалното. Термичният шок се характеризира именно с намаляване на налягането. Автоматичният мозък няма достатъчно кръв, появява се вид припадък, замаяност, пациентът чувства слабост, припадък, слабост, ускорен пулс. Това често се случва в големите градове, в централните райони, където температурата е по-висока, защото стените и асфалтът се нагряват. Тези, които усетят тези симптоми, трябва да седнат в близкото заведение или на пейка и да се освежат със сладолед или студена ободряваща напитка – казва проф. д-р Милько Ристич.

За човек, претърпял топлинен удар, най-важното е да се обърне по гръб и да повдигне краката си, както и да приема достатъчно количество течности. От друга страна медицинският преглед също е задължителен.

– Припадъкът е следствие от понижаване на кръвното налягане и недостатъчна васкуларизация на мозъка. Повдигането на краката увеличава количеството кръв, което се насочва към централната нервна система, т.е. мозъка. Дори и този пациент да повръща, трябва да му се даде известно количество течност, тоест вода, и да го заведете в клиниката, за да му направят ЕКГ и да видят за какво точно става въпрос – съветва проф. Д-р Ристич. Лекарят съветва да се обличаме леко и да прекарваме колкото се може повече време на сянка или в прохладно помещение.

– Дните на горещите вълни е най-добре да прекарате у дома, на климатик, или по-скоро в охладено помещение, или на хълм или планина. Пациентите, които приемат сърдечно-съдова терапия, трябва да го правят редовно, като е възможно да я намалят или увеличат, след консултация с лекар. Например, някой, който има високо кръвно налягане, тъй като кръвоносните съдове се разширяват при висока температура и намаляват налягането, може би трябва да намали дозата на лекарството – заключи д-р Ристич.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *