петък , 17 май 2024

Симптомът на РАК НА СТОМАХА може да бъде открит в ПЪРВИ ЕТАП: Пациентите, които усещат ТЕЗИ СИМПТОМИ, вече са в метастази

Ракът на стомаха може да се лекува успешно с операция в ранен стадий, но пациентите обикновено идват за преглед, когато заболяването вече е метастазирало.

Ракът на стомаха е злокачествено заболяване, което може да се развие във всяка част на стомаха. Най-често срещаният му вид е аденокарциномът (рак на лигавицата на стомаха), който присъства в цели 95 процента от случаите. Този вид рак може да се лекува успешно, но зависи единствено от ранното откриване.

Ракът на стомаха е заболяване с неспецифични симптоми

Както при някои други видове рак, големият проблем е, че ракът на стомаха предполага неспецифични симптоми, казва проф. д-р Дино Тарабар в интервю за портала eKlinika. Също така при най-голям брой пациенти този вид рак възниква и се развива напълно безсимптомно.

– Човек може да усети симптомите на горната диспепсия. Те нормално присъстват сред населението, но най-често се тълкуват погрешно като „храносмилателни разстройства“. Те обаче не означават непременно, че това винаги е злокачествено заболяване. Често има усещане за ранно засищане, коремна болка след хранене, гадене и желание за повръщане, газове и подуване, заедно с киселини. Това са симптоми, които, разбира се, са свързани със стомаха и неговата работа, но са и нещо, което почти всеки от нас усеща в даден момент. Те са неспецифични за най-голям брой хора по отношение на моментално съмнение за наличие на злокачествено заболяване и отиване на лекар, а този вид злокачествено заболяване вече може да е зад тях – подчертава проф. д-р Тарабър, гастроентеролог и онколог.

Гастроскопията потвърждава злокачествено заболяване

Според проф. д-р Дино Тарабара пациентът трябва незабавно да се консултира с лекар, ако гореизброените симптоми се появяват често и за продължителен период от време. А ако са придружени и от затруднено преглъщане, анемия, лош апетит и вследствие на това прекомерна загуба на тегло, възможно е вече да се касае за напреднал стадий на заболяването.

– Допълнителни спешни показания са черни или катранени изпражнения, както и повръщане на кръв. Диагностичен метод, който трябва да се извърши незабавно, е гастроскопията. Това важи особено за хора над 45 години. Заедно с ендоскопското изследване се взема и тъканна проба. Патохистологичните находки потвърждават дали се касае за рак, а следващата стъпка в лечението е оценка на операбилността спрямо локализация и стадий. За да се оцени разпространението на болестта, се извършва абдоминално сканиране. Точно това определя планирането на по-нататъшния курс на лечение – обяснява събеседникът на нашия портал.

Кога ракът на стомаха може да се лекува с операция и кога с химиотерапия

Ако ракът е локализиран само в областта на стомаха и не се е разпространил в други органи, като перитонеума или черния дроб, вариантът за успешно лечение е операцията. Успешна възможност за лечение е операцията. При определен брой пациенти с множество регионални лимфни възли се провежда предоперативно лечение с т. нар. неоадювантна химиотерапия, след което се извършва стомашна резекция. Според д-р Тарабар става дума за резекция на стомаха. А ето какво според него включва този метод и какви са следващите стъпки:

– Наред с отстраняването на част от стомаха се отстраняват и регионалните лимфни възли. За достатъчна оценка на разрастването на тумора е необходимо да бъдат отстранени поне 25. След патохистологичния анализ на тези проби се взема решение дали да се приложи следоперативна химиотерапия. След патохистологичния анализ на тези проби се взема решение дали да се приложи химиотерапия. Така се лекуват всички пациенти, при които е доказано, че имат злокачествени клетки в лимфните възли. Тъй като, за съжаление, все още голяма част от пациентите научават за диагнозата при метастатичен рак на стомаха, при тях е възможно да се приложи само химиотерапия. Напредъкът в качеството и удължаването на живота е постигнат чрез използването на биологична терапия. След това се дава в комбинация с цитостатици – обяснява проф. Д-р Тарабар.

Може ли да се предотврати рак на стомаха и как се предотвратява

Наред с аденокарцинома, най-честият вид рак на този орган, други видове рак на стомаха включват лимфоми (които се развиват от лимфната тъкан на стомашната стена) и GIST (стомашно-чревни стромални тумори). Има и хормонопродуциращи стомашни тумори, но в несравнимо по-малък процент.

– Ясно е, че успешното лечение на рака на стомаха зависи преди всичко от ранното откриване на заболяването. Ето защо е от решаващо значение всеки, който изпитва горните симптоми, да се свърже с лекар възможно най-скоро. По този начин първо премахваме наличието на злокачествено заболяване, което е най-важното. Но не става въпрос само за изключване на злокачествено заболяване като причина за проблема. Има и някои на пръв поглед по-малко „опасни“ състояния, като например инфекцията с Helicobacter pylori. Изследванията показват, че тази широко разпространена бактерия може да бъде причина за рак на стомаха – предупреждава гастроентерологът и онкологът, който ръководи Центъра за възпалителни заболявания на червата в KBC „Dragiša Mišović“.

Професор д-р Дино Тарабар напомня, че други начини за намаляване на риска от заболяване са балансираната диета и поддържането на нормално телесно тегло. Също така намаляване на консумацията на червено месо, месни продукти и сушени месни продукти до минимум. Това предполага редовна физическа активност, като същевременно се избягват големи количества алкохол и тютюн.

Трябва да се работи върху здравната култура и профилактичните прегледи

Голям проблем е, че у нас, за разлика от други части, няма култура и навик за извършване на профилактични и скринингови прегледи, дори когато има възможност за това. В Япония, например, диагностицирането на рак на стомаха в ранен стадий благодарение на профилактичните прегледи беше около 60 процента дори преди десетилетие.

– За съжаление, въпреки напредъка и усъвършенстването както на диагностичните методи, така и на лечението, все още при нас постъпват предимно пациенти с локално или метастазирал рак на стомаха. Изследванията показват, че развитието на рак на стомаха отнема няколко години. Това говори достатъчно за необходимостта от контролни и профилактични прегледи, защото само така този рак може да бъде открит рано. Само това дава шансове за успешно лечение – посочва събеседникът на портала eKlinika.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *