неделя , 19 май 2024

Съпругата на известен певец оцеля след инсулт: Това бяха първите симптоми, които усети, невролог обяснява как да се предотврати

Съпругата на известен певец проговори за първи път за инсулта, който е преживяла.

Дубравка Цетински, съпругата на певеца Тони Цетински, за първи път проговори публично за инсулта, който преживя през 2019 г.

В списание „Ин“ тя разказа как след като й отнесли дясната страна, паднала на пода. За щастие Тони запази самообладание и реагира подобаващо, така че жена му е жива.

– Два дни преди това усетих симптоми, които пренебрегнах, усетих изтръпване. На третия ден ми отнеха дясната ръка и десния крак, започнаха да се схващат и просто паднах – каза Дъбравка.

Това, което се случи с нея, което всички мислим, че се случва на някой друг. Той получи инсулт.

Тони реагира веднага, а линейката пристигна бързо. 

Днес, почти четири години по-късно, Дубравка за първи път говори публично за това, за да накара жените да знаят, че може да се случи на всеки.

– В началото беше много трудно, защото навлизаш в страх, а страхът всъщност е най-страшният и там твоята подкрепа е от съществено значение. Имах подкрепата на майка ми, съпруга ми, семейството ми. Защото постоянно някак си мислиш: „Това пак ще се случи!“ Пак ще ми се случи!“ В тези моменти трябва да се ядосаш на всичко това и да кажеш „Добре, стига, сега да се опитаме да го победим“, казва Дубравка.

Невролог Александър Ристич, коментира, че инсулт може да засегне и млади, здрави и активни хора. Това са симптомите и най-големите рискови фактори!

– Преди това заболяване засягаше възрастните хора, но вече не е така, всеки десети пациент ще бъде от населението под 45 години. При по-младите хора това е заболяване, което на практика протича по-сложно, тъй като те са по-млади, възникват дефицити, които нарушават продължаването на живота, който тепърва предстои. Инсултът не е любопитство сред младото население – каза той в предаването „Сутрин“ на Първа.

Причините при младите и старите са малко по-различни, но в повечето случаи се припокриват, каза лекарят и обясни, че по-рано у нас инсултът се е наричал schlog, изкривяване на немската дума „schlag“ (удар).

– Причината за инсулта всъщност е запушване на кръвоносен съд поради атеросклероза. Тя е по-силна при по-възрастното население, започва от децата и се натрупва бавно. При хора над 70, 80 години много кръвоносни съдове ще бъдат по-малко пропускливи. Мозъкът е малък орган, той е само около 1300 грама, но един литър кръв преминава през мозъка за една минута, той се нуждае от много кръв, също като сърцето. Кръвта пренася захар и кислород и в момента, в който няма достатъчно, настъпват инсулти в определени области. Това е основният механизъм на инсулт. Но при по-младата популация, освен онези фактори на атеросклерозата, които не са за пренебрегване, има вродени проблеми с кръвоносните съдове или големите кръвоносни съдове, които доставят кръв през врата, могат да се разкъсат, условно казано, това е дисекация, това е често срещана причина при хора с камшични травми на шията – каза неврологът.

Какъв е факторът генетика, какви са рисковете, на които можем да повлияем?

– Има и предопределеност или предразположеност към генетиката, но не можем да я дефинираме точно, за съжаление. Можем да предвидим тази опасност на нивото на риска, ако съществуват – повишено налягане, повишени мазнини, холестерол, диабет, тютюнопушене, намалена активност, това са все рискови фактори, които в комбинация с генетична предразположеност, ако някой от роднините е имал васкуларно събитие, са важни рисковите промени. И можем само да променим поведението, за да действаме спрямо рисковите фактори. Регулирайте захарта, холестерола и налягането, движете се от три до пет километра на ден. Диетата е идеално средиземноморска, която не зарежда прекомерно с липиди, т.е. мазнини и въглехидрати, поради лошо регулиране на захарта. Но физическата активност не трябва да се пренебрегва, тя е изключително важна – подчерта лекарят.

Защо инсултите се повтарят?

– Механизмът е прост, но местата, където се случва, дават различна клинична картина. Най-късно до три часа настъпват необратими промени в благородната тъкан на мозъка, определени функции умират завинаги. Ако единият кръвоносен съд откаже, и другият ще откаже, това е логично, затова вероятността е голяма, особено при възрастните хора, ако говорим за атеросклероза. При по-младите хора, при които причината не е атеросклерозата, е малко по-рядко, около пет на сто – каза неврологът.

Как се получава инсулт при спортист на терена, рисков фактор ли е интензивната активност?

– Не знам подробности за конкретния случай, но някои редки неща ще минат под радара на спортен лекар. Някой може да получи силна аритмия на сърцето, то трепти и кръвта се съсирва и този съсирек отива в мозъка. Това е относително често срещана етиология или механизъм при по-млади хора. Не изключваме тази активност като фактор, който може да допринесе, но трябва да се определи податливостта, така че не мога да коментирам конкретен случай – каза той.

Има ли някакви симптоми, които показват, че ще се получи запушване, как да разпознаем инсулта?

– Зависи коя част от мозъка е засегната, най-честата клинична проява е слабост на едната половина на тялото, проблем с говора, внезапно влошаване на зрението на едното око, внезапна нестабилност на тялото, това са изключително силни главоболия внезапно , това са основните симптоми, които го съобщават. Клиничната изява е рязка, това е важно. Има предшестващ инсулт, той ще продължи около десет минути и ще спре, но след това трябва да отидете на лекар, за да предотвратите истински инсулт. Разликата е, че този преходен, временен блокаж не унищожи мозъка, защото кръвообращението се възстанови, докато в случая на мозъка това е трайно увреждане – каза той.

Симптомите винаги ще бъдат едни и същи, независимо от това къде се случва инсултът,и какво можем да направим, ако някой до нас изпитва този проблем?

– Няма конкретна препоръка, най-важни са времето и мозъкът. Допреди двайсетина години инсултът беше състояние, което само наблюдавахме. Но днес е възможно да се направи реканализация на кръвоносния съд, да се установи запушването и да се приложи терапия, която разбива тромба и той може да се достигне механично. Това значително променя изхода от заболяването. Ако има симптоми, трябва да стигнете до болницата, болницата, където се извършват такива интервенции възможно най-скоро. Можете да доведете човека сами, не е нужно да чакате линейката. У нас това са Центърът за спешна помощ и МБАЛ „Свети Сава“, каза той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *