четвъртък , 16 май 2024

Проучване разкрива: Предпочитат ли бабите внуци пред деца

Проучването, проведено от изследователи от университета Емори, изследва мозъците на 50 жени, които имат поне едно внуче на възраст между 3 и 12 години. Мозъците на жените са сканирани с помощта на функционален магнитен резонанс, който изследва мозъчната активност. 

На жените бяха показани снимки на тяхното внуче, дете, анонимно дете и анонимен възрастен, за да могат изследователите да видят кои области на мозъка са били стимулирани през това време. На бабите също бяха дадени въпросници, за да оценят връзката си с внуците си. 

„Това, което наистина излиза на преден план, е активирането в области на мозъка, свързани с емоционалната емпатия. Това предполага, че бабите са настроени да усетят какво чувстват внуците им, когато общуват с тях. Ако внукът им се усмихне, те усещат радостта на детето. И ако внукът им плаче, те усещат болката на детето“, каза Джеймс Рилинг, антрополог и водещ автор на изследването. 

Изследователите забелязват, че когато бабите виждат порасналите си деца, се активира област от мозъка, която показва когнитивна емпатия. 

Емоционалната емпатия е свързана с усещането на емоциите на другите, докато когнитивната емпатия е свързана с разбирането на когнитивно ниво какво чувства някой друг и защо. 

„Малките деца вероятно са развили черти, които им позволяват да манипулират не само мозъка на майка си, но и мозъка на баба си. Възрастното дете няма същия фактор „сладост“, така че може да не предизвика същата емоционална реакция“, добави Рилинг .

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *