неделя , 5 май 2024

При сърдечна недостатъчност може да се появят признаци по кожата предупреждение: Ако забележите тези промени, незабавно се консултирайте с лекар

Сърдечните заболявания много често се проявяват върху кожата. Понякога дори малки промени по кожата могат да показват протичащ болестен процес или да са негов неспецифичен симптом. Съветваме на какво да обърнем внимание, за да не пренебрегнем важните сигнали, които тялото ни дава.

Цианозата е симптом на сърдечно заболяване

Най-честият симптом на сърдечно-съдовите заболявания е цианозата, тоест лилаво-синьо оцветяване на кожата и лигавиците (особено устните и езика) в резултат на намаляване на насищането на артериалния хемоглобин с кислород. Това се случва, когато ударният обем на сърцето е намален, например при кардиогенен шок, левокамерна недостатъчност, артериална емболия и венозна тромбоза. Цианозата може също да показва дефект в интервентрикуларната или предсърдната преграда или персистиращ канал на Bothal.

При някои хора крайниците също са засегнати от цианоза. Тогава пръстите на ръцете и краката са студени и сини, което може да бъде придружено от подуване и прекомерно изпотяване. Характерно е, че цианозата обикновено се увеличава при излагане на студ и намалява, когато крайникът се затопли.

Паякообразни вени

Друг кожен симптом, който може да говори за проблеми с кръвоносната система, са телеангиектазиите, т.нар. паякообразни вени, т.е. разширени линии с диаметър под 1 mm. Те често са придружени от появата на разширени вени, т.е. синкави разширени вени под кожата с диаметър от 1 до 3 mm. Те показват хронична венозна недостатъчност. Разширените вени обикновено се появяват по краката. Най-често са придружени от сърбеж.

Загубата на коса по краката и промените в ноктите са характерен симптом на артериалната исхемия на крайниците. Освен това често се появяват незаздравяващи язви, особено на места с най-лош кръвен поток (пета, пръсти). Те се образуват дори под въздействието на леки наранявания.

Симптоми на кожна емболия

Цианоза, кожни язви, екхимоза и болезнени червени подутини са симптоми на холестеролова емболия. Най-честите промени настъпват от двете страни на стъпалата и долната част на краката, но могат да засегнат и бедрата, седалището и гърба. По-рядко се срещат на горните крайници. Холестеролова емболия може да се демонстрира на върха на пръста. Все пак трябва да се има предвид, че синдромът на синия пръст може също да показва некроза в хода на тромбоемболичния васкулит. Заболяването винаги е свързано с тютюнопушенето, а лезиите засягат пръстите на ръцете и краката.

Други кожни симптоми, предполагащи сърдечно-съдово заболяване, включват малки линейни екхимози. Обикновено се появяват по крайниците и лигавиците. Могат да се открият и под ноктите (т.нар. симптом на треска). Те се появяват в хода на инфекциозен ендокардит, но не са толкова характерни за заболяването, колкото болезнените лилави подутини по върховете на пръстите. Инфекциозният ендокардит също може да причини безболезнени червени петна по дланите и ходилата.

Безболезненият оток, който най-често засяга лицето, крайниците и ставите, може да бъде свързан с употребата на сърдечно-съдови лекарства. В такава ситуация си струва да се консултирате с лекар.

Зачервяването на кожата може да бъде придружено от недостатъчност на аортната клапа. Въпреки това, когато се появи тъмночервено обезцветяване на лицето, ръцете, краката и ушните миди, трябва да се имат предвид цианотични сърдечни дефекти. Може също да се появи синкаво-червено оцветяване на дисталните части на ръцете или болезнено зачервяване на крайниците.

Отокът като симптом на сърдечно заболяване

Отокът е важен симптом, който не бива да се подценява. Ако са засегнати и двата долни крайника, те най-често говорят за сърдечна недостатъчност. Те често са придружени от бледност, цианоза, пожълтяване на кожните слоеве и суха кожа с трофични промени и признаци на хеморагична диатеза.

Ако обаче засягат само единия крайник, тогава е по-вероятно да са причинени от заболявания на венозната или лимфната система. Оток се появява и при хронична венозна недостатъчност, дълбока венозна тромбоза и лимфна недостатъчност.

Подутините, обикновено симетрични, се появяват първо в най-долните части и се засилват в следобедните и вечерните часове.

Други симптоми на сърдечни заболявания по кожата

Прекомерното изпотяване и лесната уморяемост също могат да бъдат доказателство за сърдечно-съдови заболявания. Ако забележите някой от тези симптоми, незабавно се свържете с вашия общопрактикуващ лекар или кардиолог, които ще извършат необходимите изследвания и при потвърждаване на заболяването ще бъде проведено подходящо лечение.

Също така си струва да се погрижите за първичната профилактика и елиминирането на най-важните рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания. Те включват: хиперлипидемия (повишени нива на холестерол и триглицериди), диабет, затлъстяване и тютюнопушене. Правилната, балансирана диета и редовните упражнения също са от полза за грижата за сърцето, съобщава Onet.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *