сряда , 15 май 2024

Председателят на обществената комисия в Централната избирателна комисия не одобрява решението за гласуване с хартиени бюлетини

Смесеното гласуване – с машинни и хартиени бюлетини – е най-лошият вариант. А внесеното до момента предложение е „много лошо“. Това коментира в ефира на Нова телевизия председателят на Обществената комисия на ЦИК Стоил Цицелков.

„Отново те искаха да смесим резултатите на хартиен носител и машинни резултати в един протокол. Последният път, когато това се случи, протоколът на RIC беше 90 процента грешен. Това е безпрецедентно“, каза Цицелков.

Той призова да не се смесват резултатите от различните видове гласувания.
Преди това Тиселков разказа и за своите преживявания по света. По думите му Германия и Ирландия са закупили такива машини, но не са ги използвали. „В германския случай техните съдилища ги блокираха, защото избирателите нямаха лесен начин да проследят вота си. Те нямаха уменията, които имаме ние“, обясни Цицелков.

Същите машини се използват и в САЩ и Белгия.

Той обясни, че именно във Венецуела, благодарение на тези машини, Николас Мадуро е бил заловен при опит да фалшифицира изборните резултати.

Според Цицелков практиката е показала, че частни компании като българската могат да гарантират, че софтуерът няма да бъде нарушен. „В момента няма сериозни сигнали и никой не иска пари, дори и частично. Виждаме, че някои частни компании се справят много добре. И ЦИК, и обществената комисия казват, че държавата трябва да изгради способността да контролира „В момента частната компания контролира всички стъпки на компанията. Но ако има недоверие, комуникацията с обществеността не е добра“, аргументира се Цицелков.

„Много е погрешно да изучаваме машината за хартия, това е отклонение от това, което наистина променяме. Поляризираме двете технологии. Това няма да доведе до подобряване на процеса. Трябва да имаме истинска открита дискусия за двете технологии където обществото може да реши какво мисли коя технология е по-добра“, обяснява експертът.

„По света се гласува предимно на хартия, а в развитите страни се гласува и по пощата“, добави той.

„Да гледаш на една технология, да я политизираш, да я използваш за политически разговори, е много вредно. Хората не гласуват, защото не се чувстват представени в държавата“, отбеляза Цицелков.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *