понеделник , 6 май 2024

Първи стъпки при стартиране на бизнес

И така, интересувате се да направите първите стъпки към стартиране на бизнес. Работете според собствените си часове, бъдете сами себе си шеф, имайте нещо „свое“, с което можете да се гордеете.

Може би се надявате да следвате една мечта и да изградите нещо специално, да предадете наследство на децата си или да развиете стартъпа си и да продадете с огромна печалба. Звучи страхотно нали? И това може да бъде. Но както се казва, ако беше лесно, всеки би го направил.

За стартирането на собствен бизнес има много неща и няма гаранция за успех – и със сигурност няма сигурна рецепта. За да ви дадем представа за това, ние сме съставили това ръководство с полезни предложения, прозрения и най-добри практики, които може просто да ви помогнат да промените шансовете във ваша полза.

1. Първо – Уверете се, че знаете какво очаквате.

Притежаването на бизнес НЕ е работа от 9 до 5. Това е ангажимент, който вероятно ще изисква вашето внимание 7 дни в седмицата, 365 (или повече) дни в годината, във всички възможни часове от деня. Така че, преди дори да помислите да започнете, трябва да си зададете няколко въпроса:

Удобно ли ви е да носите всички шапки на собственик на бизнес?

Можете ли физически и с желание да работите с удължено работно време и да не ползвате почивни дни?

Умеете ли ефективно да балансирате работата и личния си живот?

Можете ли да си позволите да поемете първоначалните рискове на инвестицията?

Ще се справите ли добре с провалите и неуспехите?

Ако отговорът ви е ентусиазирано „да!“, тогава нека да започнем с това как можете да започнете свой собствен бизнес.

2. Разберете как бизнесът е различен от стартиращия бизнес.

Следващата стъпка е да изясните дали ще създавате малък бизнес или се интересувате повече от стартираща компания. Въпреки че и собствениците на малък бизнес, и собствениците на стартиращ бизнес се считат за „предприемачи“ – има фундаментални разлики между двата модела, които ще имат огромно въздействие върху вашите бизнес нужди и очаквания

Стартиращи малки предприятия

Искате да задоволите нужда в рамките на пазар. Искате да разрушите съществуващите пазари или да започнете нов.

Те работят, за да генерират печалби в първия ден. Не очаквайте незабавна възвръщаемост, реализирането на печалба може да отнеме месеци или дори години.

Обслужвайте малки или регионални пазари. Предназначени са за по-големи пазари и да имат по-широк, евентуално глобален обхват.

Надежда за непрекъснат, устойчив растеж за дълъг период от време. Имате много забавен растеж с надеждата за евентуален експоненциален растеж.

Целта на бизнеса е да остане в бизнеса – в идеалния случай да остане на пазара възможно най-дълго и да реализира постоянна печалба. Целта на стартиращите компании е да разработят нещо ново, след което или да станат публични, да им бъде предложено изкупуване или да преминат в по-голяма компания. Стартиращите компании по дефиниция са временни.

Често са централни части от тяхната местна общност. Може да няма никакви връзки с местната общност, освен ако инвестициите и услугите са част от бизнес модела.

Големи разлики със сигурност, но едно общо нещо е, че залозите са високи. Процентът на оцеляване за малкия бизнес след 10 години е около 30%, за стартиращите фирми този брой е по-близо до 8,3% след 10 години. При такива шансове срещу предприемачите е важно да започнете с план, за щастие има няколко препоръчителни първи стъпки, които можете да предприемете, за да увеличите шансовете си за успех.

3. Регистрирайте вашата фирма

Направете си правна консултация за да знаете как и каква фирма да регистрирате. След което е добре да се консултирате и със счетоводител относно данъци и осигуровки и възможни различни решения и действия, които трябва да се предприемат във времето.  Дали ще имате персонал, какви осигуровки ще трябва да плащате, колко често на кое число на месеца и т.н.

4. Счетоводно обслужване

5. Адвокат и договори

За повече информация се консултирайте с нас или проверете и се информирайте повече относно законите и директивите, които могат да важат за вас.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *