понеделник , 6 май 2024

Опитвате ли се никога да не сте егоисти? В тези ситуации егоизмът е абсолютно необходим

Свободното време няма да ни помогне, ако не го използваме наистина за почивка. Напълно добре е да бъдеш „егоист“ две седмици от годината и да изключиш служебния си телефон, да не отваряш имейлите си и да правиш каквото си искаш.

Липсата на грижа за себе си и собствените ни нужди в дългосрочен план изчерпва капацитета ни наистина да бъдем до другите, когато имат нужда. Терапевтът Мишел Фелдър казва, че ако искаме да дадем търпение, състрадание, доброта и топлина на другите, то първо трябва да го дадем на себе си.

Понякога ни е трудно да преценим в кои ситуации е редно да бъдем малко „егоисти“ и да поставим приоритетите си на първо място. Вижте в кои 6 ситуации егоизмът е ок!

От известно време не сте имали момент за себе си

Самотата играе ключова роля за психичното ни здраве. Той позволява лично изследване, може да насърчи творчеството и може да ни помогне да презаредим резервоарите си с енергия, когато прекарваме много време с другите. Ако отдавна не сте имали момент на почивка и възможност да седнете със себе си, препоръчително е да го направите – направете си възможност и излезте на „среща“ със себе си. Моментите, които отделяте за себе си, ще ви заредят с енергия и ще предотвратят изтощението и прегарянето.

Усещате, че сте „изгорели“ от общуването

Да се ​​наслаждавате на събития, събирания и социални връзки е прекрасно. Прекомерното инвестиране в социални дейности обаче може да доведе до прегаряне. Може да се случи да казваме ДА по-често и да се съгласяваме на срещи и връзки, когато изобщо не ни се иска. Когато почувствате, че всичко във вас се бунтува при следващата покана за събитие, позволете си учтиво, но твърдо да откажете.

Вие сте на почивка

Буквалното определение на ваканцията е „продължителен период на отдих и отдих“. Каквато и ваканция да харесвате или можете да си позволите, най-важното е наистина да разделите работата си от личния си живот през това време. Свободното време няма да ни помогне, ако не го използваме наистина за почивка. Напълно добре е да бъдете „егоисти“ две седмици от годината и да изключите служебния си телефон, да не отваряте имейлите си и да правите каквото искате. Проучване от 2018 г. установи, че дори кратките ваканции могат да намалят нивата на стрес. Участниците в проучването отбелязват, че след три дни се чувстват по-добре физически, имат по-добро качество на съня и подобрено настроение. Интересното е, че тези ползи все още са налице пет седмици по-късно.

Работете към цел

Обикновено, когато работим върху важна за нас цел, имаме леко стеснен фокус – всичките ни ресурси са насочени към постигането и реализацията на това, което сме си поставили. Може да посвещаваме по-малко време на семейството, партньора или приятелите. Може да имаме важна цел да се справим със здравословен проблем и за нас е важно да се превърнем в приоритет в тази ситуация. Отстояването на нашите емоционални нужди е важна стъпка в пътуването ни за личностно развитие към овластяване. Ако това, което правим, ни помага да бъдем все по-добри и не наранява другите, тогава ние практикуваме „здравословна доза егоизъм“.

Вие празнувате успеха си

Една от ситуациите, в които е добре да бъдем малко егоисти, е когато празнуваме част от нашия успех и голямо постижение. Когато можем честно и без фалшива скромност да празнуваме успехите си, ние показваме истинската си ангажираност в собствения си живот.

Интересното е, че някои изследвания са установили, че празнуването на вашите собствени успехи „на глас“ може да има положително въздействие върху другите (DeSteno D. Emotional Success: The Power of Gratitude, Compassion, and Pride. Houghton Mifflin Harcourt; 2018). Когато подкрепяте себе си, това дава разрешение на другите да направят същото.

Изправени сте пред житейско предизвикателство

Предизвикателни моменти ще се случват през целия ни живот и това са моментите, когато практикуването на грижа за себе си е от решаващо значение за нашето благополучие. Това не се ограничава само до преживяване на загуба, влизане или напускане на връзка, раждане на деца или справяне с диагноза или преминаване през други значителни промени. Много ситуации представляват житейски предизвикателства за хората и за всеки това е дълбоко лично преживяване.

Практикуването на „егоизъм“ в тези моменти може да изглежда така, сякаш сме бягали от отговорностите си, разчитайки твърде много на другите, молейки за помощ и отделяйки твърде много време сами. Съобщете вашите нужди и направете това, което трябва да направите, за да преодолеете емоции като тъга, спор или разочарование.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *