четвъртък , 2 май 2024

„Ню Йорк Таймс“: Среща в С. Арабия оказа натиск върху Русия и Зеленски, но без триумфа на Запада

В Саудитска Арабия, в град Джеда, започнаха двудневни преговори за руско-украинския конфликт, който според Ройтерс е част от дипломатическия натиск, с който Киев се опитва да спечели подкрепата на около 40 страни, които не са сред западните съюзници на Украйна.

Очаква се тези разговори да доведат до споразумение относно основните принципи за прекратяване на войната между Русия и Украйна и подкрепа за Украйна от страна на страните от Глобалния юг, които не пожелаха да вземат страна в конфликта, което преди всичко благодарение на санкциите на Запада, наложени на Русия, се отразиха драстично на световната икономика.

„Ню Йорк таймс“ посочва, че срещата в Джеда е началото на по-широка кампания, насочена към изолирането и отслабването на Русия.

Изданието пише още, че в навечерието на срещата украинският президент Володимир Зеленски е казал на дипломати, че през следващите месеци Западът ще се опита да убеди Киев да започне мирни преговори с Москва.

И украински, и западни официални лица обаче не очакват твърде много от преговорите този уикенд, подчертавайки, че е малко вероятно те да повлияят на края на войната и че много от поканените страни няма да променят позицията си, оставайки последователни да не да избират страни в конфликта, нито да прекъсват сътрудничеството с Руската федерация.

Докато Русия, както се очакваше, не беше поканена на консултациите в града на Червено море, редица страни потвърдиха участието си, включително САЩ, Великобритания, Индия, Южна Африка, Полша, Швеция. Министерството на външните работи на Китай изпрати специалния представител по евразийските въпроси Ли Хуей на събитието.

Президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор каза, че неговото правителство няма да участва в преговорите без Русия.

Разговорите без Русия са безсмислени, страните от БРИКС няма да преминат към позициите на САЩ

Относно срещата в Джеда говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че вземането на политически решения по украинската криза без участието на Москва е безсмислено. Въпреки това, добави тя, делегатите имат „пространство за творчество“, за да обсъдят този въпрос.

Сенаторът на Руската федерация Алексей Пушков оцени, че споменатите консултации няма да доведат до триумф на Запада и че много страни са дошли на срещата не за да се присъединят към Запада, а защото страдат икономически от последиците от кризата и възнамеряват да изразят своята позиция в тази насока.

„Срещата в Джеда не може и няма да се превърне в триумф за Запада. За да се постигне това, ще е необходимо водещите незападни страни незабавно да изоставят позициите си и да се преориентират към позициите на САЩ и Запад. А това е невъзможно. Подходът на Западния алианс и водещите страни към украинската криза е твърде различен от този, представляван от Глобалния Юг“, написа Пушков в канала си в Telegram.

Той също така отбеляза, че Китай няма да подкрепи Зеленски, защото има специални стратегически отношения с Русия и фундаментално не е съгласен със Съединените щати, включително по въпроса за Украйна. Той припомни и по-ранния китайски мирен план, който Западът отхвърли.

„Бразилия вярва, че е добре срещата да се състои, но че нищо не може да бъде договорено без Русия и зачитане на нейните интереси в областта на сигурността. Индия, подобно на Бразилия, има специална позиция и се интересува от партньорство с Русия в преструктурирането на еднополюсния свят в многополюсен“, добави Пушков.

Сенаторът също така отбеляза, че ЮАР, заедно с група африкански страни, са представили на срещата в Санкт Петербург своя план за излизане от военния конфликт и той е много далеч от ултиматума на Запада към Русия.

„Така че, по всички сметки, няма да е възможно да се накарат страните от БРИКС да преминат към позицията на Съединените щати и техните съюзници. Други страни ще насърчават собствените си интереси на срещата. За Саудитска Арабия срещата в Джеда е въпрос на престиж и позициониране в света – през последните десет години тя еволюира от доставчик на петрол в автономен политически играч и потенциален посредник при разрешаването на международни кризи“, заключи Пушков.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *