неделя , 19 май 2024

Макрон: Европа се нуждае от повече суверенитет и по-малко зависимост

Европа се нуждае от повече фабрики и по-малко зависимост, твърди френският президент Еманюел Макрон в авторски текст за „Файненшъл таймс“ и подчертава, че водената от страната му битка за реиндустриализация и запазване на суверенитета „очевидно трябва да се води и в европейски мащаб“.

„Откакто станах президент на Франция през 2017 г., последователно се застъпвах за идеята за европейски суверенитет. Първоначално тя се възприемаше само като пожелателно мислене и понякога твърде френско. Въпреки това, през последните няколко години ЕС трябваше да изправени пред две ключови кризи. И поради пандемията от covid и войната, която Русия реши да започне в Украйна, ние признахме нашите стратегически зависимости и решихме да действаме, за да ги намалим“, каза Макрон.

Той добавя, че европейците са постигнали „решителен консенсус“ за намаляване на зависимостта си на срещата на върха във Версай през март 2022 г.

„Съгласихме се колко е важно да поддържаме контрол над собствената си съдба и проправихме пътя към по-суверенна Европа с осезаеми решения относно отбраната, енергетиката и икономическата сигурност. Вече не сме наивни. Без да правим компромис с нашата откритост, ние действаме, за да защитим нашите интереси, нашата независимост и нашите ценности и да потвърдим нашия европейски икономически и социален модел. Това, от което се нуждаем сега, е цялостна рамка за прилагане на този европейски консенсус относно суверенитета“, каза Макрон.

Той предлага доктрина, основана на пет основи.

Европа, казва той, се нуждае от по-голям ангажимент за конкурентоспособност, интеграция и задълбочаване на единния пазар на Съюза, а освен това е необходима индустриална политика под формата на „мощен лост“, за да се изправи пред предизвикателствата на екологичния и цифров преход , както и да се хармонизира с амбициите на партньори и съперници.

Третото ключово нещо е защитата на жизненоважни европейски интереси и стратегически активи.

„За първи път ЕС създаде инструмент за блокиране на чуждестранни придобивания на стратегически европейски компании. И ние трябва да бъдем смели, когато става въпрос за технологично разделяне и засилване на контрола върху износа. Следва реципрочност, като четвърти стълб. Това означава че нашата търговска програма също трябва да бъде амбициозна и в съответствие с нашите по-широки политически цели. Следователно тя трябва да бъде устойчива, справедлива и балансирана и да следва ясни европейски стратегически интереси“, посочва френският президент.

Като последен от поредица елементи, на които се основава предложената от Макрон доктрина, беше посочена многостранната солидарност.

„Суверенитетът не означава самоувереност и ЕС може да напредва само в контекста на глобалното развитие. Поканих страните от Глобалния юг да дойдат в Париж през юни, за да положат основите на нова международна финансова рамка. Трябва да приложим това доктрина без забавяне. Трябва да възвърнем контрола върху нашите вериги за доставки, енергия и иновации. Имаме нужда от повече фабрики и по-малко зависимост. „Произведено в Европа“ трябва да бъде нашето мото“, казва лидерът на Франция.

Европейците, както заключава той, нямат друг избор, защото „суверенитетът е преплетен със силата на нашите демокрации“.

„Във Версай следващата седмица и през следващите месеци ние, европейците, можем да докажем, че нашият континент, люлката на индустриалната революция, може отново да бъде дом на процъфтяваща индустрия и общ прогрес“, каза Макрон в текст, публикуван преди Срещата на върха „Изберете Франция“, която ще се проведе във Версай и на която ще присъстват 200 международни изпълнителни директори.

Между другото, Макрон по-рано каза „В НАТО, с НАТО, но да не сме зависими от НАТО“, твърдейки, че Европа трябва да помисли за своята стратегическа автономия.

Той за пръв път изложи концепцията за „стратегическата автономия“ на Европа по време на речта си в Сорбоната през септември 2017 г., няколко месеца след като встъпи в длъжност като президент на Франция.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *