вторник , 30 април 2024

Коя икона на Богородица за какво помага

Вижте коя икона на Богородица за какво помага и купете на най-добра цена! Видове икони на света Богородица. С Младенеца. Молитви към иконите. Скоропослушница, Троеручица, Казанска. Златна и скъпоценна украса с образа на Дева Мария

Преди да продължим с описанията и молитвите, нека ви дадем таблица с най-добрите рисувани икони на Богородица върху дърво, златни, сребърни и др. Скъпоценна украса с образа на Божията Майка. Вижте по-долу и мнения, и препоръки, и оставете и вие своите отзиви!

Има 700 до 800 старинни чудотворни портрети на Богородица, които се числят към четири базови типа (специалистите различават девет).

От всеки тип са нарисувани стотици образи. В Елеуса Девата милва Спасителя, в Оранта е вдигнала ръце нагоре в молитвена поза, в Одигитрия го сочи като Божи син. Въпреки всички разлики, вярващите трябва да осъзнават, че се молят на Богородица, а не на нейния образ.

Коя икона на Богородица за какво помага?

Пресветата Дева помага абсолютно за всичко. Няма въпрос, по който не е уместно да се отнесем към нея. И все пак някои старинни чудодейни икони имат „специализация“. Тя е получена през вековете, вследствие на случилите се с тях конкретни чудеса.

Мнения за иконите на Богородица

Помагайте за избора на икона, често се апелира във форумите. Други участници пък търсят конкретна икона, защото са чули за чудодейното й влияние за конкретния им проблем.

Още два от общо деветте типа икони

Силата на Богородичните изображения никога не се подлага на съмнение. Коментарите са уважителни, написани с благоговение. Не се обсъжда кога, как, за колко време е помогнала иконата. Обсъжда се откъде да се намери, кои изображения са ценни, по-ценни ли са иконите, закупени от църква, дали се освещават, колко струват и други практически въпроси.

Значение и видове икони на Богородица, рисувани

Древните икони са изпълнявани с бои върху стена и дървен материал. Сега се ползват и нови материали. Видовете според материала най-общо са:

Най-разпространените типове изображения

  • Живописни: маслени, темперни, мозаични и др.;
  • Дърворезба: изрязани в дърво;
  • Типографски: напечатани на хартия;
  • Извезани върху тъкан;
  • Метални: излети от метал или с обков от ценен метал;
  • Преносим олтар: няколко плоскости, скрепени с панти или шарнири.

Отделно от това иконите имат различно значение. Разграничават се венчални, семейни, именни, празнични и т.н.

А тук ще разгледаме някои легендарни икони от историческа и иконографска гледна точка.

Света Богородица Йерусалимска
2023-01-30-09_05_59-Window-Икона-Димс-92,-Света-Богородица-Йерусалимска

Тя е преценна реликва на християнството. Нарисувана е 15 години след Възнесението Господне от евангелист Лука, който познавал Мария в земния й живот. Мнозина изследователи я сочат като първият образ на Богородица в историята.

Иконата има странна съдба – изчезвала е за векове и пак се е появявала. Последно е била в Москва до идването на Наполеон. Оттогава десетина нейни копия се признават като чудотворни.

“Йерусалимска” е от разпространения тип Одигитрия, Пътеводителка. Специфичното при тези изображения е жестът на Мария, сочещ към своя Син. Тя сякаш казва: ето го вашият истински Път. Оттук и названието: Пътеводителка.

Йерусалимската икона изразява невероятната дълбочина на майчинската любов в нейното най-високо проявление. Мария знае за великата мисия на сина си и предварително преживява неговите мъки. Но тя се смирява пред великата жертва и не престава да се моли на Иисус за спасението на всеки от човешкия род.

Вярващите се обръщат към Божията майка от Йерусалим, когато трябва помощ и защита. Темата на молението може да е всякаква – на Богородица се молим за абсолютно всичко:

  • За здраве и изцеление от различни недъзи, за помощ в борбата с болестите;
  • За защита от стихийни бедствия и катастрофи;
  • За семейните устои – правилно наставление на децата, щастлив семеен живот;
  • За разрешаване на жилищни проблеми;
  • За укрепване на вярата в Господа.
  • Главното е да не се желае зло дори на заклетия враг и да не се забравя, че Бог е Любов.
Икона Света Богородица Троеручица
300-Троеручица

Създаването на тази икона е свързано с преподобния Йоан Дамаксин (от Дамаск), който през 8 век се опълчил на иконоборството.

Образът на Богородица е необичаен. Тя държи младенеца с две ръце, а отдолу има допълнителна длан, която буквално го поддържа, оттук и названието „Триръка“. Обикновено третата ръка е част от обкова, но в руската иконография тя се рисува, сякаш принадлежи на Мария.

Преданията приписват ръката на Йоан Дамаскин, който при гоненията на християните се разделил с дясната си длан. Той помолил Богородица да му я върне срещу обета, че ще се посвети на Божията прослава. Иконите с триръката Мария са израз на вярата в безпределното величие на Господа и на вярата, че жертвалите се за християнството ще бъдат обезвъзмездени по заслуги.

Знаменито чудо, свързано с тази икона, е свързано с епидемия от чума. През 1837 г. хиляди болни търсят спасение в Троянския манастир. Игуменът ги приема и отслужва литургия. Никой от заразените не умира. В съвремието пред българската Троеручица се покланят бездетни семейства и молят за лек срещу безплодие.

Cвeтa Бoгopoдицa Tpoepyчицa помага при болести на ръцете, краката и ставите. Изцелява от заразни болести. Лекува мъка, апатия и печал. Покровителства невинно осъдените и помага да се възстанови справедливостта.

Троеручица е покровителка на работещите с ръце и на професиите, изискващи сръчност – ръкоделие, творчество.

Като всяко изображение на Мария, и към това се обръщаме за защита на дома и семейното благополучие. Подпомага разрешаването на проблеми в домакинството.

Икона Скоропослушница Св. Богородица
2023-01-30-09_07_43-Икона-Скоропослушница-Св-Богородица,-Дърво,-15-21-см

Красива фреска от атонския манастир Дохиар преживява хилядолетия. Това е дълбоко почитаната икона „Скоропослушница“. Изображението е нарисувано на стената към трапезарията в X или XI столетие. В по-ново време в малка ниша ѝ е устроен персонален параклис.

Автор на Скоропослушница е някой от монасите, получил благословията на настоятеля, вероятно легендарния Неофит. Приема се, че е копие на по-ранен образ на Богородица от Александрия.

Съгласно иконографската традиция, Скоропослушница е типична Одигитрия. Изображението е класическо. Тя държи Спасителя, който в лява ръка носи Законите Божии, а с дясната ни благославя. Иисус е бос, което символизира простота и кротост, а също и пътят към Голгота, който той изминава без обувки.

Пресвятата Дева е изобразена в богата одежда, със злато и драгоценни камъни. На нея сияе корона. С лява ръка тя нежно прегръща Сина, а с дясната указва на молещите се пътят към Бога. Архаичният жест с два приближени пръста свидетелства за древността на първообраза.

Образът на Майката и Младенеца говори без думи: всяко наше действие ще бъде премерено и оценено, а искрената молитва, благочестие и почитание ще бъдат възнаградени.

Скоропослушница не е сред известните изображения на Пречистата Дева, но почитта към него с годините само расте. Това се дължи и на многочислените чудеса, които твори оригиналната фреска и нейните не по-малко чудотворящи копия.

„Специализация“ на Скоропослушница са слепотата, глухотата и епилепсията. Искрената молитва помага при психически разстройства и зависимости.

Почитат е упражняващите опасни професии като моряците и военните. Помага за завръщане у дома и за получаване на вест от обичен човек. Иконата дарява утешение, дава импулс да се преодолее унинието.

Икона Богородица Седмострелна
2023-01-30-09_08_27-Икона-Богородица-със-7-те-стрели

Иконата е приблизително от 15 век. Принадлежи на североруската иконографска традиция. Изчезва в началото на революцията през 1917 г. и повече оригиналът не се е появявал.

За Седмострелната икона е запазена следната история: един куц селянин чул глас Божий, който му наредил да се качи на местната камбанария. Там болният мъж открил стара икона. Работниците я били сложили за стъпало като обикновена дъска. По време на благодарственият молебен селянинът оздравял напълно.

Седмострелната икона е наречена заради нетипичното изображение на Пресветата Дева със седем стрели. Дали ги държи или е пронизана от тях, е въпрос на тълкуване. Върховете им са скрити от ръцете й.

Съществува мнението, че иконата е алегория на евангелската легенда за еврейския свещеник Симеон. Той взел на ръце Иисус и разбрал, че е Божи син. Думите му били пророчески – предрекъл колосалните изменения, които Спасителят ще донесе на света. А на Божията майка казал: Оръжие ще прониже самата ти душа! Това оръжие са седем стрели или седем меча.

Защо седем? Сакралното значение на остриетата са смъртните грехове. Богородица заедно с Иисус приема върху себе си грешните страсти на човечеството. Според друга трактовка седемте стрели са дните от Страстната седмица на Христовите страдания.

Бoгopoдицa Ceдмocтpeлнa пази децата от болести и всяко зло. Тя „чува“ най-силно молитвата на майката и помага детето да расте здраво и силно. Пред Ceдмocтpeлнaта се изричат молитви за синове, които служат във войската и участват в бойни действия. Богородица помага да свърши войната и децата да се върнат у дома цели и невредими.

Иконата пази от несгоди, помага на вярващите да останат на праведния път, дарува хармония и мир в дома. Пази семейството от мошеници, къщата – от крадци и хора, които целят да нанесат вреда. Пази от завистници и клеветници, от магии и уроки.

Икона Св. Богородица и Младенеца, сребърна украса
2023-01-30-09_08_58-Икона-Св.-Богородица-и-Младенеца-със-сребърно-покритие-25-см

Тази икона е в традициите на първите изображения на Богородица, приписвани на евангелиста Лука. Божията майка е обгърнала Младенеца с ръце и силно го притиска. Този тип икони се наричат Елеуса или Умиление.

Виждаме разликата с образа на Пресветата Дева в иконите тип Одигитрия – в тях тя посочва Сина с ръка, което дава съвсем друго послание. В иконите тип Елеуса (от гръцки – милваща) Мария скланя глава към Младенеца или го прегръща или Младенецът я прегръща. Одигитрия демонстрира отношението на Богородица към Христос, Божия Син. Елеуса показва, че те са майка и син, които се обичат. Вярата е посланието на Одигитрия, любовта  е посланието на Елеуса.

Иконите Елеуса са най-трогателните изображения на Богородица с Младенеца. Символизират неизразимата Тайна, предвещават кръстната жертва. Те са въплъщение на чистотата и сдържаната радост на Богородица, неин най-възвишен образ.

Иконата се почита като верен помощник в избора на достоен партньор. Тя учи жените да са майки и да са верни. Помага на младите момичета да изберат пътя си. Пред нея се молят за добър брак, за зачеване, за благополучно раждане. Може да я помолим да дари на детето благороден нрав и чист живот.

Икона Иверската Св. Богородица
2023-01-30-09_09_29-Икона-Иверската-Св.-Богородица,-Дърво

Тази икона е недостъпна в оригинал. Тя стои над вратата на Иверския (грузинския) манастир в Атон, където не се допускат и поклонници. Много пъти са я местили на почетно място, но тя по неведоми начини се връщала отново на входа. В съня на монах Божията майка обяснила, че пази манастира.

Прелюбопитна е легендата за „пристигането“ на иконата в манастира. Тя просто се явила в морето, където стояла вертикално във водата, а над нея се виел пламък, стигащ до небето. Мнозина искали да извадят иконата от водата, но чудодейният образ бягал от приближаващите лодки.

Скоро отшелникът Гавриил Светогорец получил видение: Божията майка му заповядала да отиде и да прибере иконата. Старецът изпълнил заръката, а иконата просто легнала в ръцете му. Той я занесъл в Иверския манастир, където монасите започнали постоянно да се молят. Скоро иконата изчезнала от своеобразния олтар и я открили над вратата. Историята нататък е ясна.

Особеност на Иверската икона е, че съчетава черти на Одигитрия и Елеуса. Образът на Богородица напомня, че за всеки е открит пътят към Царството Небесно. Дори много грешният човек може да разчита на прошка, ако се е разкая искрено и изкупува вината си с праведни постъпки.

Иверската икона е способна да предотврати световни катаклизми и опасни явления. Ако нейно копие се сложи над входната врата, домът ще бъде защитен от нежелани посетители, от беди, от кражби и пожари.

Златна Богородица
zlatna-bogorodica

Така наричат всеки образ, изработен от злато или позлатен. Но има и истинска златна Богородица. Образът е създаден с темперни бои върху дърво от неизвестен художник от XII век. Намира се Успенския храм в Асеновград. Почита се особено от бездетни съпрузи.

Първото чудо, извършено от Пресветата Майка с тази икона, е описана от тогавашния игумен на Горно-воденския манастир. През 1765 г. безплодна жена закъсняла за празника и не получила благословение. Тя се разплакала и свещеникът я съжалил. Но тъй като не намерил и троха от осветения хляб, той й дал ябълка, оставена от някой пред иконата на Светата Дева.

Жената приела ябълката с непоклатима увереност и се успокоила. Не след дълго заченала. От благодарност тя поръчала ябълка от злато и я принесла в дар пред светия образ. Създала се традиция в първия петък от Великия пост да се украсява иконата с венец от ябълки. Плодовете остават пет седмици и после се раздават на бездетни жени.

Извършени са много чудеса от Светата Богородица чрез иконата ѝ „Златна ябълка“. И днес иконата се почита и пред нея се молят за дара на майчинството. Същото се случва и при молитва пред златни икони и позлатени медальони.

Казанска Богородица
kazanska-bogorodica

Иконата е открита в Казан, Русия, откъдето е името й. Тя се появява по необясним начин през 1579 г. В църквата „Св. Николай“ започнал пожар и унищожил почти целия град. Едно момиченце получило видение как Божията майка заповядва да занесат образа й на пепелището и посочвала конкретно място. Разкопали пепелището и открили иконата, загърната в платно. Образът й сияел, незасегнат от огъня.

След този случай построили на мястото манастир. Оригиналът останал в него повече от 3 столетия, преди да бъде откраднат през 1904 г. заедно с ценни предмети. Самите крадци свидетелствали, че продали реликвите, а иконата унищожили. На този акт местните отдават последвалите съкрушителни загуби на руската армия в три поредни войни.

Русите и досега не могат да се примирят със загубата. Периодично се изследват намерени копия, но нито едно не е издържало проверките.

Иконата е от типа Одигитрия, но не е типична. Исус не седи в майка си, а е прав. Не тя го сочи, а той е вдигнал ръка за благословия. Липсва свитъка с Евангелията. Погледите на Мария и Спасителя гледат молещия се.

Пред Казанската Богородица се молят за изцеления. От самото начало тази икона твори изцеления. Описани са случаи на излекувани от слепота, безплодие и други недъзи. Защитава воините. Благославя брака, съхранява съпружеската любов, пази от греха на прелюбодеянието. Тя указва правилния път в сложни ситуации – утешава и насочва. Наставлява децата, помага им да се спасят от лоши влияния, да се излекуват от зависимости и да придобият самостоятелност и устойчивост.

Исус и Богородица Всецарица, Ръчнорезбована
isus-i-bogorodica-vsecarica-300

Иконата е от редкия тип Пантанаса – Всецарица. Божията Майка е в цял ръст, а Спасителят е над нея в небесата – той вече се е Възнесъл. В композицията има 18 фигури. В центъра на земята се откроява Пресветата Дева, на небето – Христос. Мария е заобиколена от апостолите, зад гърба ѝ са изправени ангели. Мнозина сочат към Бога.

Една от особеностите на тази икона е образът на Спасителя. На повечето икони той е със скромно облекло. Тук е изобразен в царски златни одежди.

Иконата на Богородица Всецарица е изцеляваща. Към нея се обръщат загубилите надежда, най-тежките случаи и смъртно болните. Някои тя дарява със здраве, други – с утеха.

Иконите Пантанаса избавят от магии и бесове. Те съхраняват здравето и благополучието на децата.

Молитва към Света Богородица Скоропослушница

Молитва за изцеление

Пресвета Дево Скоропослушна, ти милееш за нашето спасение и даряваш благодат. Твоите чудеса текат като река, изливаща се към несъвършените люде. С цялата си вяра просим за изцеление. Молим те, дари ни с пребогатата си милост, дари ни с утешение и спасение. Молим те за съвършено здраве. Запази ни от язви, потоп, огън и меч, от глад и болести, от временни и вечни наказания. Защото Синът Твой е извор на благодат и човеколюбие. Нему подобава слава, почитание и поклонение, с Безначалния му Отец и Пресвет Дух, во век и веков, Амин!

Молитва за помощ

Пресвета Дево Скоропослушнице, ти се застъпваш за всеки, всеки идва при тебе с вяра и упование. От висотата на небесното си величие чуй смирената молитва на грешния и я принеси към Сина Твой. Помоли го да озари мрачните ни души с Божествена благодат и ги очисти от суетни помисли. Успокой сърцата на страдащите и изцели раните, отсветли за добри дела и ни укрепи срещу страх, зло и вечни мъки. О, Преблагословена Дево, помогни да не загинем в бездната на греховете, дай ни надежда за спасения. Уповаваме се на твоя покров и застъпничество завинаги, Амин!

Най-силната молитва към Богородица

Вярващите се обръщат към Богородица като посредник в молитвата, защото тя е пречиста за разлика от въплътените души, затъмнени от погрешки. Отправена чрез святата Дева човешките думи бързо достигат до Господа и получават ответ. Затова най-силната молитва към Богородица е простичка:

Помогни, Пресвята! Дръж ръката ми и ме води в праведен живот. Помогни ми да съхраня душата си и да я пречиствам, за да стана достоен за твоя Човеколюбив Син.

Акатист на Света Богородица Всецарица

Акатист значи възхвала като химн или църковна служба. Това е поклонение, което се извършва на крака, в знак на най-дълбока почит.

Като „акатист“ е известен и оригинален химн, създаден през VI век за Богородица. Това е благодарствен текст на радост и благоговение.

Как да изберем икона на Богородица?

Когато иконата се купува при конкретно събитие, често вярващите търсят очевиден паралел между проблема и изображението. Например синът злоупотребява с алкохол, най-добре подхожда иконата “Неопиваща чаша“.

ikona bogorodica-01
Неупиващата чаша не е конкретна икона, а тип икони със сходен сюжет

В това си разбиране вярващите просто се заблуждават. В примера с алкохола помощта от Казанската или Йерусалимската Богородица няма да бъде по-малка. Само вътрешното убеждение на молителя разграничава иконите и увеличава вярата му към определено изображение.

Да напомним, че ние се молим не на иконата, не на образа, а на Първообраза – в случая на самата Богородица. Има около 700 икони на Мария, но тя е една. Пред която и икона да коленичим, винаги молитвата ни ще достига до Богородица.

Коя е най-силната икона?

Класическото християнство счита, че всички икони са свети. Езотеричното християнство вярва, че някои икони са по-силни от други. Обяснява се с факта, че вярващите застават пред една и съща икона век след век, отправяйки една и съща молитва. Те създават егрегор, който подкрепя новоприсъединилите се молители. Затова древните и почитани икони, пред които са се поклонили милиони хора, се възприемат като по-силни в сравнение с икона от малък квартален параклис.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *