неделя , 19 май 2024

Китай прави космическа революция: Първата частна ракета с течно гориво в страната беше изстреляна в неделя

Частно построена ракета TL-2 I1 направи първия си полет в неделя, носейки сателит в орбита от центъра за изстрелване на сателити Jiukuan в северозападен Китай. Поредица от изстрелвания е планирана за 2023 г. и Пекин се надява да разположи повече от 200 космически кораба тази година.

TL-2 I1 е ракета носител, разработена от компанията Space Pioneer, базирана в Пекин. Той излетя успешно в неделя следобед и скоро след това изведе спътника за дистанционно наблюдение в орбита на около 500 километра над Земята, съобщават китайските медии. 

С изстрелването Space Pioneer стана третата частна компания в Китай, която завърши орбитална мисия, след i-Spaces и Galactic Energy. Все пак Space Pioneer е първият, който извежда в орбита ракета с течно гориво, което е по-трудна задача от изстрелването на ракета с твърдо гориво.

Докато китайската частна индустрия за изследване на космоса се разширява, държавната космическа компания CASC обяви през януари, че ще извърши 60 мисии за изстрелване в космоса през 2023 г. и ще изпрати повече от 200 космически кораба в орбита. Тези изстрелвания ще включват две пилотирани мисии до космическата станция Tiangong и първия полет на ракетата носител Long March 6C.

Най-голямата ракета в страната, Long March 5, също ще се върне в действие за първи път след изстрелването на мисията Tianwen 1 до Марс през 2020 г.

Китай извърши 64 изстрелвания миналата година, което го поставя на второ място след САЩ с 87, съобщи RT.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *