вторник , 7 май 2024

Какво ще стане, ако Русия победи Америка?

Вашингтон е на почти осем хиляди километра от Киев и това е разстоянието, което създава у американците усещане за спокойствие, впечатлението, че не участват в конфликта и че са в мир.

Администрацията на президента Джоузеф Байдън обаче, подкрепяна от мнозинството от външнополитическия елит на Вашингтон, води прокси война срещу Русия в Украйна, пише „American Conservative“, цитирани от RT.

Трудно е да се намери надеждна информация за конфликта в американската столица, а Вашингтон е в „балон“, където никой не се съмнява, че Киев ще спечели крайната победа. Украинската офанзива, която е подкрепяна от все сърце от Запада, обаче не изглежда толкова успешна, колкото се надяваха съюзниците на Украйна. Киев загуби голям брой войници и оръжия, с малък териториален напредък. Ами ако се случи немислимото (за Запада) Киев, а не Москва, да е по-близо до поражението?

Повече от година американските политици обвиняват един човек за конфликта – руския президент Владимир Путин и казват, че той е единственият отговорен за конфликта, че „нищо не го е принудило“.

Въпреки това, според „American Conservative“, Западът е създал условията за война. Америка и Европа се отличават с помощта на Украйна и „хуманитарните акции“, но и упорито бягат от отговорност за действията си. Това обаче не е нищо ново.

Преди три десетилетия бившият държавен секретар на САЩ Мадлин Брайт, говорейки от името на Запада за смъртта на половин милион деца в Ирак, каза, че „те“, което означава „американско арогантно ръководство“, трябва да решат дали загубените човешки животи са били струва си.

Украинската трагедия не е по-различна, пише „American Conservative“. 

„Противно на невероятната пропаганда на съюзниците на режима в Киев, войната няма нищо общо с автокрацията, демокрацията или агресията. САЩ и Западът рутинно, дори с ентусиазъм, подкрепят убийствени диктатури, когато им е удобно. Например съюзниците продължават да въоръжи саудитската монархия, една от най-тираничните държави в света, и да подкрепи нейната ужасяваща война срещу Йемен, която отне много повече цивилни жертви от конфликта в Украйна.За западните служители продажбите на оръжия са по-ценни от арабските животи. „

Администрацията на Джоузеф Байдън обаче не е първата, която прави подобни ходове. Бившият американски президент Роналд Рейгън подкрепи тогавашния иракски президент Саддам Хюсеин, след като той нападна Иран. По този повод загинаха стотици хиляди хора. След това Хюсеин вярва, че САЩ ще го подкрепят в атаката срещу Кувейт. Американските разрушителни интервенции, като катастрофалната война в Ирак, също са добре известни.

Ясно е, че подкрепата на САЩ за Киев е по-скоро геополитика, отколкото жертви. Повечето служители на Вашингтон „неофициално“ вярват, че САЩ трябва да доминират над всяка друга нация, включително Русия. Точно поради тази причина много американски президенти пренебрегнаха ангажиментите си към Москва да не разширяват НАТО.

Същото НАТО, което нападна Югославия, Афганистан и Либия. Въпреки че Украйна засега не е официален член на Алианса, други страни от НАТО й изпращат огромни количества оръжия и участват в обучението на войници. Страхът на руския президент Владимир Путин, че в крайна сметка ще последва разполагането на войски и ракети, не е неоснователен, според „American Conservative“.

Западът последователно поставя амбициите си пред мира. Съюзниците на Киев отказаха да блокират членството на Украйна в НАТО, въпреки че този ход може да доведе до споразумение за предотвратяване на военни действия.

Европейците, включително бившият германски канцлер Ангела Меркел,  признаха, че Минските споразумения са били измама с цел да се спечели време на Киев. В началото на миналата година Америка и нейните съюзници очевидно са лобирали пред правителството на украинския президент Володимир Зеленски да не приеме неутралитет за прекратяване на конфликта.

През месеците зад нас натискът върху Русия с цел нейното унищожение се засили: смяна на режима, демократизация, конфискация, процеси за военни престъпления, разоръжаване, дори разчленяване. Сериозното налагане на такава политика би осигурило продължаване на конфликта, но и потенциална ескалация. Ясно е, че Русия няма да сключи мир при такива условия, но ако бъде заплашена, ще се съпротивлява още повече, разчитайки дори на ядрено оръжие, ако се наложи.

Западът очевидно смята, че поражението на Русия ще създаде „либерално, хуманно и покорно правителство, готово да пожертва всичко по заповед на Вашингтон“, но историята ги опровергава.

Всички тези спекулации обаче ще бъдат без значение, ако правителството в Киев първо се „пропука“. За съжаление, малко се знае за действителния ход на конфликта, тъй като дори основните западни медии се превърнаха в пламенни защитници на Киев, предавайки прилежно официалния разказ от Вашингтон. Украинската офанзива е много по-слаба и по-бавна, отколкото очакваше Западът, но повечето официални лица остават оптимисти. Няколко „противоречиви гласа обаче отхвърлят триумфалните визии за прогонване на руските сили от Донбас и Крим“.

„American Conservative“ пише, че Москва явно е направила грешка в началото на конфликта, но се е поучила от грешките си. Русия е изградила страхотни укрепления, а украинците досега не са успели да ги достигнат, камо ли да пробият основните отбранителни линии. Въпреки санкциите, правителството на Путин има предимство в материалите и производството, особено в боеприпасите.

Поради това някои западни анализатори и медии трябваше да намалят очакванията си по отношение на отдавна обявената офанзива. Още през февруари администрацията на Байдън призна, че украинската атака може да бъде „много под първоначалните цели на Киев“.

Значителни загуби в жива сила и материали със сигурност ще забавят режима в Киев, но правителствата на САЩ и Европа изглежда не желаят или не могат да заменят изгубеното военно оборудване. Големи количества оръжия, изпратени в Украйна, са унищожени и много европейски държави протестират срещу изпращането на оръжия в Киев. Американците все още симпатизират на Киев, но търпението им ще бъде изпитано през следващите месеци.

Началникът на Генералния щаб на украинската армия генерал Валерий Залужни наскоро изрази изключително песимистично отношение и разкритикува западните страни, че не изпращат достатъчно оръжия достатъчно бързо , включително американски изтребители F-16. 

Залужни също се оплака от недостига на артилерийски боеприпаси, твърдейки, че Украйна трябва да изстреля поне толкова снаряди, колкото Русия, но в действителност броят им е десет пъти по-малък поради ограничените ресурси. Ето защо той е „бесен“, когато чува коментари, че контранастъплението напредва по-бавно от планираното, пише Washington Post.

Той каза, че въпросът, който го вълнува всеки ден, е „кога Западът ще изпрати необходимите оръжия, преди всичко F-16 и боеприпаси“, както и как очакват той да „свърши работата“ без него.

Френският „Монд“ отбелязва, че Украйна не може лесно да компенсира загубата на голям брой обучени кадри.

Какво ще стане, ако Русия победи Америка?

„Изглежда отминаха дните, когато службите за набиране на армия бяха наводнени с молби от цивилни, готови да хванат оръжие. Въпреки бягството на някои мъже, Русия има значително предимство по отношение на броя на войниците, което е допринесло за от голямо изтичане на население от Украйна.“ , според френския вестник.

„American Conservative“ задава въпроса – „какво ще се случи, ако офанзивата на Киев не доведе до решителен украински пробив и руски крах?

„Въпреки че не изглежда, че Москва е близо до победата, както упорито твърдят някои анализатори, изглежда, че тя е по-силна, отколкото казват нейните съюзници“, добавя споменатата медия.

Администрацията на Байдън е категорична, че само Киев може да реши кога ще приключи конфликтът. Правителството на Зеленски, подкрепяно (или принудено да го направи) от огромното мнозинство от населението на Украйна, иска да си върне загубената територия. Желанията на Украйна обаче изглежда надхвърлят техните възможности.

„Драматичен украински пробив или убедителна миролюбива руска политическа промяна остават възможни, но изглеждат все по-малко вероятни.“

Америка трябва да помисли и за интересите на собствения си народ, защото отворен конфликт с непрекъснато нарастващи усложнения срещу ядрена сила е лош избор за американците. Администрацията на Байдън ще трябва да започне сериозни разговори с Москва за прекратяване на конфликта и изграждане на стабилна структура за сигурност.

„Едно реалистично споразумение означава, че Украйна няма да получи територията, която загуби през 2014 г. или дори миналата година. Дискретните преговори може вече да са започнали, което може да обясни последните твърдолинейни декларации на Киев. Ситуацията напомня преговорите на САЩ за край на Корейската война. Южнокорейското правителство, което не можеше да се бие само, въпреки това се опита да осуети споразумението и да задържи Вашингтон във войната“, добавя „Американският консерватор“.

Украинското правителство може да не се съгласи на отстъпки, дори под натиск, но тогава трябва да осъзнае, че ще бъде оставено на мира. В края на краищата Вашингтон първо трябва да защити собствения си народ и може да постигне това, като прекрати ожесточения конфликт с Русия.

Съюзниците на Киев споделят вината за конфликта в Украйна, тъй като безразсъдно пренебрегнаха интересите и предупрежденията на Москва за сигурността – Вашингтон сега трябва да поеме инициативата в стремежа към мир.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *