сряда , 8 май 2024

Какво се готви на Западния бряг: Палестина е на прага на ново въстание?

В сблъсъка между израелските отбранителни сили (IDF) и палестински екстремисти, който се проведе на 3 юли в бежанския лагер Дженин, в северната част на Западния бряг, най-малко 10 бяха убити и 100 палестинци бяха ранени, 20 от които са в критично състояние, съобщи палестинското министерство на здравеопазването.

Червеният полумесец евакуира 500 семейства, или около 3000 души, от лагера, където около 14 000 души живеят на по-малко от половин квадратен километър. Това е третият конфликт между ИД и палестински въоръжени групи в този лагер от началото на годината, като в първите два, които се случиха през януари и юни, бяха убити общо 17 палестинци.

Във време, когато Близкият изток преминава през период на относителна стабилност и размразяване на обтегнатите регионални отношения, започнал след споразумението за нормализиране на отношенията между Саудитска Арабия и Китай през март тази година, Израел и Палестина са очевидно изключение . Отношенията между еврейската държава и палестинското население в окупирания Западен бряг са толкова лоши, че все повече се говори, че традиционно размирната област може скоро да се окаже във водовъртежа на ново въстание .

Какви са причините за последната вълна от насилие в Палестина и наистина ли там назрява нова, „трета интифада“?

Наистина ли е имало ескалация на насилието?

Като начало е необходимо да се установи дали наистина е имало ескалация на насилието на територията на Палестина. Това несъмнено е така показват данните на израелския „Канал 14“. А именно през първите шест месеца на 2023 г. израелските войски проведоха цели 147 мисии в района на Западния бряг, от които цели 80 процента включваха използването на огнестрелни оръжия .

И през цялата 2022 г. IDF проведе общо 202 операции, така че е сигурно, че този брой ще бъде значително по-висок тази година. Година по-рано са извършени „само“ 117 операции, от които само 51 процента са с огнестрелно оръжие.

Следователно статистиката е ясна. Израелските сили провеждат все по-голям брой операции на Западния бряг, в които все по-често се използват огнестрелни оръжия. Освен това има увеличение на терористичните атаки, извършвани от палестински бойци срещу израелски цивилни, обикновено като отмъщение за действията на ИД на Западния бряг.

Резултатите от проучване на общественото мнение, проведено от Палестинския център за политика и изследвания през март, показват, че палестинците са повече от наясно какво се случва в тяхната среда. По този повод  значително се увеличиха тези, които смятат, че избухването на „третата интифада“ е неизбежно , като сега те са около 60% в Палестина, докато дори 70% от анкетираните подкрепят действията на войнствената организация Лъвска бърлога.

Какво се готви на Западния бряг: Палестина е на прага на ново въстание?
Израелски войски в Хеброн, Западния бряг

Неотдавнашните сблъсъци между палестински бойци и израелски сили са специфични и поради факта, че палестинците започнаха да променят тактиката си на съпротива . Вместо предишните сблъсъци с огнестрелни оръжия, в които тежко въоръжените и бронирани израелци имаха недвусмислено предимство, през последните месеци палестинците се насочиха към използването на други видове оръжия, включително скрити импровизирани взривни устройства, поставени край пътищата, използвани от израелските бронирани превозни средства.

Подобна тактика се оказа изключително ефективна по време на боевете в Дженин на 19 юни, когато палестинците унищожиха бронирана машина и раниха осем израелски войници, които трябваше да бъдат евакуирани с хеликоптер. Това е първата ситуация за последните 20 години, в която израелските войски трябваше да използват авиация, а медиите писаха как дори самите израелци са били изненадани от съпротивата, която са срещнали в Дженин този ден.

Появяват ли се нови организации? 

Друга ключова разлика в сравнение с предишни палестинско-израелски конфликти може да бъде смяната на лидерството сред палестинците.

Палестинците традиционно са известни с многобройни вътрешни разделения, тъй като има десетки военни и политически организации в сравнително малката област на Западния бряг, Източен Йерусалим и Ивицата Газа. В периода на Студената война водеща роля играе Фатах, светска лява организация под ръководството на Ясер Арафат, която се ползва с подкрепата на Източния блок, преди всичко на Съветския съюз.

Въпреки това, периодът на Първата интифада , който продължи от 1987 до 1993 г., роди няколко нови, по-радикални и главно ислямистки организации като Хамас и Палестинския ислямски джихад . Те се превърнаха в опората на палестинската съпротива, след като мирният процес, започнат в началото на 90-те години, завърши със споразуменията от Осло , подписани от Арафат и тогавашния израелски министър-председател Ицхак Рабин през 1993 г., които установиха палестинско самоуправление с Фатах начело. Това сложи край на Първата интифада, която отне живота на около 2000 палестинци и около 200 израелци .

В началото на 21 век обаче става ясно, че окончателното решение на израелско-палестинския конфликт няма да дойде, преди всичко поради нежеланието на Израел да приеме т.нар. решението с две държави. Палестинското недоволство кулминира през 2000 г. , когато след посещението на израелския опозиционен лидер Ариел Шарон на Храмовия хълм – святото място на мюсюлманите в Йерусалим, което палестинците тълкуваха като провокация – избухна Втората интифада . По време на малко повече от четири години и половина от второто палестинско въстание, което беше още по-ожесточено и по-кърваво от първото, около 3300 палестинци и 1000 израелци загубиха живота си .

Какво се готви на Западния бряг: Палестина е на прага на ново въстание?
Бившият лидер на Фатах Ясер Арафат

Ситуацията се успокои през 2005 г., след като израелските сили се изтеглиха от ивицата Газа. Конфликтът обаче скоро ескалира в самия палестински контингент, достигайки кулминацията си в „разделянето“ на Палестина на Западния бряг под контрола на Фатах и ​​неговия застаряващ лидер Махмуд Абас и Ивицата Газа, доминирана от Хамас. Разделени, палестинците не успяха да се противопоставят на все по-настоятелния Израел, особено след като Бенямин Нетаняху оглави правителството на страната през 2009 г.

Подобно развитие доведе до факта, че през последните двадесет години в Палестина е израснало цяло поколение млади хора, които не чувстват никаква връзка с традиционните палестински организации. За да избегнат вечно присъстващите очи на израелското разузнаване, те започнаха да се организират в по-малки, по-неформални и гъвкави групи, които поддържат само номинални връзки с движения като Фатах и ​​Ислямски джихад.

Най-известните подобни групи, появили се през последните години, са Лъвската бърлога от Наблус и Бригадата Дженин от Дженин. Това са по-малки групи, рядко наброяващи повече от сто членове, които използват социални мрежи, графити и плакати, за да призоват младите палестинци към съпротива срещу, както те твърдят, израелския терор.

„Днес имаме ново поколение, което осъзнава необходимостта от съпротива и това поколение знае бруталността на окупацията. То не се страхува от арест, нараняване или мъченичество. Не се страхува от нищо“, неназован палестински боец ​​от Дженин каза пред Ройтерс.

„Броят на бойците непрекъснато се увеличава и врагът трябва да знае, че насилието срещу нашите хора и нашите лагери го увеличава, а не намалява“, добави друг.

Неизбежна ли е нова интифада?

Връщането на Бенямин Нетаняху начело на израелското правителство в края на 2022 г., след малко повече от година нестабилно ляво-либерално управление, доведе до нова ескалация на насилието на Западния бряг.

Нетаняху състави правителство с радикалната десница, известна със своите антипалестински и антиислямски възгледи, а едно от обещанията, които даде на избирателите, беше да подобри ситуацията със сигурността в Израел.

Шест месеца по-късно става ясно, че те не са успели в това, а някои медии вече пишат, че „третата интифада“ вече е започнала на практика. „Призоваваме всички бойци в нашата нация и свободните хора на Западния бряг и Израел да се подготвят за война, за да започне пълна интифада и да се създадат условия за поражението на нашия враг и неговото прогонване от Палестина“, каза говорител на бригадата Ал-Кудс през март тази година, военното крило на Палестинския ислямски джихад.

Подобни съобщения бяха изпратени и от представители на Хамас, които казаха пред близкоизточния портал „Крейдл“, че „хората са тези, които ще се противопоставят… нито палестинските власти, нито израелските окупатори ще могат да го предотвратят“.

Какво се готви на Западния бряг: Палестина е на прага на ново въстание?
Член на Палестинския ислямски джихад, Ивицата Газа

Като се има предвид, че израелското правителство не проявява интерес към деескалация на конфликта и даване на отстъпки на палестинците на Западния бряг, докато палестинското ръководство, след две десетилетия на застой в мирния процес, загуби и последната частица легитимност, която някога имаше сред местното население шансовете за постигане на мирно решение на конфликта не изглеждат реалистични на този етап.

С всяко следващо нахлуване на израелските въоръжени сили в някой от палестинските лагери шансовете за нова интифада ще нарастват.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *