четвъртък , 16 май 2024

Как възрастта наистина влияе върху женската плодовина: Какви са шансовете ви да забременеете на 25 и какви са на 35

Жестока ирония е, че когато жените са най-биологично способни да заченат и да родят бебе, много от тях дори не се интересуват от това. Много жени не осъзнават до каква степен времето е на тяхна страна, що се отнася до плодовитостта: проучване сред хиляда жени на възраст между 18 и 40 години в Съединените щати установи, че 20 процента не са наясно с ефекта на възрастта върху тяхното плодородие.

„Средната възраст, на която жените искат да забременеят, непрекъснато се увеличава “, казва Тарун Джейн, репродуктивен ендокринолог и медицински директор на Центъра за плодовитост и репродуктивна медицина в Northwestern Medicine в Чикаго. Често, когато са най-плодовити, жените са основателно фокусирани върху кариерата си и/или не са готови да се обвържат с партньор.

„Много жени са искрено изненадани да научат колко много намалява плодовитостта с възрастта“, казва Джейн. С напредване на възрастта на жените, добавя той, „плодовитостта намалява, процентът на абортите се увеличава, вродените дефекти се увеличават. Това е по-болезнено, когато жената остарява.“

Според Американския колеж по акушерство и гинекология, способността на жената да зачене е в своя пик между късните й тийнейджърски години и края на 20-те години. Около 30-годишна възраст плодовитостта на жената започва да намалява, а след 35 темповете на намаляване се ускоряват. Преди 30 години жените имат 85 процента шанс да забременеят в рамките на една година; на 30 тези шансове спадат до 75 процента; и на 35-годишна възраст шансът пада до 66 процента, показва изследването. На 40-годишна възраст една жена има само 44 процента шанс да забременее в рамките на 12 месеца.

Какво причинява намаляване на плодовитостта?

За разлика от мъжете, които могат да произвеждат нова порция сперма на всеки 72 дни, жените се раждат с всички яйцеклетки, които някога ще имат – около един до два милиона – в яйчниците си. Тази сума пада до между 300 000 и 500 000 в пубертета и продължава низходящата си траектория оттам. През годините, с менструация, жените губят яйцеклетки всеки месец. „Много жени си мислят, че губят една яйцеклетка наведнъж, но всъщност са 10 до 20 на месец“, казва Джейн.

Когато зряла яйцеклетка се освободи от яйчника по време на овулация, има период от 12 до 24 часа, когато тя може да бъде оплодена от сперма. „Останалата част от яйцеклетките умират чрез процес, наречен апоптоза“, обяснява Джейн. Когато една жена навърши 37 години, броят на яйцеклетките намалява до 25 000, а на 51 в яйчниците й остават най-много хиляда яйцеклетки.

„Това е част от стареенето – с напредването на възрастта получаваме бръчки и метаболизмът ни се забавя и продължаваме да губим яйцеклетки “, казва Кейт Байрън, гинеколог от Държавния университет в Охайо.

Не става въпрос обаче само за числата. Става дума и за качество. До 45-50-годишна възраст повечето от яйцеклетките, които остават в яйчниците, са хромозомно абнормни, казва Джоузеф Хил, репродуктивен ендокринолог и специалист по фертилитета в New England Fertility Center, който има клиники в Масачузетс, Ню Хемпшир и Мейн. „Повечето хромозомно абнормни яйцеклетки не позволяват оплождане. От тези, които правят, повечето не се развиват в ембриони, които могат да се имплантират в матката. От тези, които се имплантират в матката, 70 процента се губят поради спонтанен аборт в рамките на първите 11 седмици.

Преди 30 години жените имат 85 процента шанс да забременеят в рамките на една година; на 30 тези шансове спадат до 75 процента; а на 35 години шансът пада до 66 процента. На 40-годишна възраст една жена има само 44 процента шанс да забременее в рамките на 12 месеца.

Броят на хромозомно нормалните яйцеклетки при жените намалява с възрастта , отбелязва Сандра Ан Карсън, бивш президент на Американското дружество за репродуктивна медицина. С напредването на възрастта имате повече генетично анормални яйцеклетки и всеки месец след овулация все по-голям процент анормални яйцеклетки остават в резерв.

От друга страна, мъжката плодовитост не се влияе от възрастта. Вярно е, че качеството на спермата се влошава малко, но мъжете могат основно да произвеждат ново количество сперма на всеки два месеца и половина. Според Американското общество за репродуктивна медицина „няма максимална възраст, на която мъжът да не може да стане баща“.

„Толкова е несправедливо – колко възрастни мъже често имат проблеми с ерекцията, но плодовитостта им не се променя много, докато либидото на жените има тенденция да се повишава, но те са по-малко плодовити“, казва Карсън .

В допълнение към хронологичната възраст, генетичните фактори също могат да повлияят на скоростта на смъртта на яйцеклетките при жената. „Резервът от яйцеклетки при някои жени намалява по-бързо от други“, отбелязва Джейн. „Вероятно има някакъв вид биологично програмиране. От друга страна, добавя той, „матката не остарява – само яйчниците, поради което може да настъпи бременност при по-възрастни жени, използващи донорски яйцеклетки.“

В допълнение към всичко това, начинът на живот, т.е. излагането на токсини от околната среда (включително пестициди и химикали в пластмасите като бисфенол А) и някои медицински състояния могат да повлияят на качеството на яйцата. „С възрастта на жените факторите, свързани с начина на живот, също увреждат яйцеклетките“, казва Карсън.

Що се отнася до начина на живот, пушенето е токсично за яйцеклетките и ги уврежда преждевременно, поради което пушачките често преминават през менопаузата по-рано от непушачките, отбелязва Хил. Проучване в изданието от 2022 г. на списание PLoS One установи, че жените, които пушат повече от 10 цигари на ден или пушат цигари от години, имат по-висок риск от намалени резерви на яйцеклетки (количеството и качеството на яйцеклетките е по-ниско от очакваното за нея възраст).

Проучване на BMJ от 2016 г. установи, че жените на възраст от 21 до 45 години, които консумират прекомерни количества алкохол – около 14 или повече напитки седмично – имат 18% намален шанс да забременеят в рамките на една година.

Също така, затлъстяването може да повлияе отрицателно върху плодовитостта на жената . „При наднормено тегло има възпалителна реакция, която може да повлияе на качеството на яйцеклетките“, обяснява Хил.

Други фактори, несвързани с качеството на яйцеклетката, също могат да компрометират плодовитостта на жената. Анамнеза за някои инфекции, предавани по полов път, като хламидия или гонорея, може да доведе до блокиране на фалопиевите тръби или белези на фалопиевите тръби, които могат да намалят плодовитостта при жените, отбелязва Байрон. Ето защо е важно да използвате презервативи, казват експертите.

Хормоналните нарушения, които пречат на овулацията, също могат да застрашат плодовитостта. Синдромът на поликистозните яйчници, особено в комбинация с наднормено тегло и/или инсулинова резистентност, може да причини проблеми с плодовитостта. Същото важи и за ендометриозата. Ако една жена е получила химиотерапия или облъчване на таза като част от нейното лечение на рак, тези интервенции могат да засегнат яйчниците, отбелязва Джейн.

„Много жени не разбират, че плодовитостта се влияе от няколко фактора “, казва Байронова. Що се отнася до здравето на яйцеклетките, стареенето нанася най-силен удар върху плодовитостта на жената, поради което е важно да мислите и планирате бременност в рамките на 35 години, казва Байрон. „Времето е от съществено значение.“

„Ако можете, опитайте се да забременеете преди 35-годишна възраст, а ако не можете, помислете за замразяване на яйцеклетките си“, съветва Карсън. По този начин здравето на вашите яйцеклетки буквално ще бъде замразено във времето, така че по същество можете да бъдете свой собствен донор на яйцеклетки на по-късна възраст.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *