понеделник , 29 април 2024

И бедността има своите закони: Ето защо някои хора остават бедни до края на живота си

Законът на Паркинс (сатирично формулиран закон, базиран на опита на британските правителствени агенции) е един от най-известните и важни закони, използвани в управлението на парите. Този закон е формулиран от английския писател Норткон Паркисън преди много години и обяснява защо повечето хора остават бедни до края на живота си.

Принципът на правото

Законът казва, че колкото и да печелят хората, те са склонни да похарчат всичко и дори малко повече. Разходите им растат заедно с доходите им. Много хора в крайна сметка започват да печелят няколко пъти повече, отколкото в началото на кариерата си. Но, по един или друг начин, те изглежда се нуждаят от всеки динар, за да поддържат начина си на живот. Без значение колко печелят, хората никога нямат достатъчно пари.

Ключът към финансовия успех

Първото заключение, което следва от Закона на Паркисън е: „Финансовата независимост идва от нарушаването на Закона на Паркисън“.

Законът на Паркинсон показва капан, в който повечето хора попадат. Това е причина за дългове, притеснения за пари и финансови проблеми. Само когато развиете достатъчно сила на волята, за да устоите на вътрешното желание да харчите всичко, което спечелите, ще започнете да трупате пари и да се разграничите от повечето хора.

Намалете разходите

Друг извод от Закона на Паркинсон е: „Ако позволите разходите ви да растат по-бавно от приходите ви и спестявате или инвестирате разликата, тогава ще станете финансово независими.“

Това е най-важното. Ако можете да увеличите печалбите си от увеличения доход и нарастващите разходи за поддържане на начина ви на живот и след това да спестите и инвестирате разликата, с течение на времето, когато инвестицията се увеличи, можете да подобрите финансовото си благосъстояние. Като умишлено нарушавате Закона на Паркинсон, в крайна сметка ще станете финансово независими.

Практическо упражнение

Ето два трика, които можете да използвате, за да приложите незабавно този закон: Първо, представете си, че финансовото ви състояние е близо до колапс и трябва да предприемете действия, за да коригирате ситуацията. Намалете необходимите разходи. Направете бюджет с фиксирани, неизбежни разходи, които възникват през месеца, и временно ограничете разходите си до тази сума.

Проучете внимателно всяка разходна позиция. Ровете се в тяхната валидност, сякаш анализирате бюджета на някой друг. Търсете начини за спестяване. Стремете се към поне 10 процента намаление на разходите през следващите три месеца.

Второ, вземете решение да спестявате и инвестирате 50 процента от всяко увеличение на доходите си от какъвто и да е източник. Научете се да живеете с останалите 50%. Правете това през целия си активен живот.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *