понеделник , 6 май 2024

Ходът на Америка, който ще раздели НАТО: Вашингтон разкри егоистични намерения, видими са пукнатини в алианса

Разногласията в рамките на алианса НАТО относно потенциалното разширяване на присъствието на блока в Азиатско-тихоокеанския регион преди срещата на върха на НАТО следващата седмица бяха разкрити на фона на силната опозиция от френския президент Еманюел Макрон.

Китайски експерти оценяват, че намерението на НАТО да разшири пипалата си в Азиатско-тихоокеанския регион не само разкрива егоистичното намерение на САЩ, които играят централна роля в Алианса, да наложат собствените си хегемонистични намерения над интересите на останалите членове на НАТО, но допълнително ще разделят алианса, пише „Global Times“.

Тази година лидери от Япония и Южна Корея ще присъстват на срещата на върха на НАТО за втори пореден път. Наблюдателите виждат това като знак, че двете страни търсят по-тесни връзки, за да координират по-добре стратегическите ходове на Вашингтон за сдържане на Китай. Подобен „късоглед“ ход със сигурност ще предизвика силна съпротива от страна на Китай и ще доведе до повишена бдителност на страните от региона, предупреждава „Глобал таймс“.

Тази среща на върха на НАТО се очаква да бъде момент за постигане на напредък в плана за откриване на офис за връзка в Япония, който ще представлява първия пост на организацията в региона.

Японският премиер Фумио Кишида, който е планиран да присъства на срещата на върха за втора поредна година, ще използва възможността да подчертае необходимостта от укрепване на отношенията между Япония и НАТО, каза главният секретар Хирокадзу Мацуно в петък.

Съюзниците от НАТО обсъждат възможно съвместно изявление с четири индо-тихоокеански държави: Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия, което ще установи по-задълбочено сътрудничество и ще потвърди, че сигурността в Европа е взаимосвързана със сигурността в региона, цитира Bloomberg.неназован европеец дипломат.

Въпреки това, според доклада на „Политика“, Макрон изрази категорична опозиция, цитирайки опасения, че отварянето на офис за връзка в Япония ще измести фокуса на НАТО твърде далеч от първоначалния му мандат в Северния Атлантик.

„Ние не сме за това по принцип“, каза Макрон по време на брифинг за пресата в петък. Освен това френският президент подчерта, че самите японски власти не са изразили значителен интерес към предложения офис.

Китайски експерти казват, че френската опозиция може да забави хода на НАТО, но че може и да не успее да предотврати нарастващата тенденция на Алианса да се намесва повече в проблемите на Азиатско-тихоокеанския регион, пише Global Times.

В НАТО има широк консенсус, че основният фокус на Алианса е върху трансатлантическата сигурност. Въпреки това, за да обслужват глобалната си хегемонична цел, САЩ, които заемат централно място в Алианса, прокарват идеята за преместване на организацията в Азиатско-тихоокеанския регион, главно за да сдържат Китай, според Ли Хайдонг, професор в Китайския университет за външни работи за „Global Times“.

Разделяне за експанзия в Азия

САЩ и други членове на НАТО са разделени по въпроса дали да разширят ролята си в Азия, каза Лий, като отбеляза, че в контекста на продължаващия конфликт между Русия и Украйна някои европейски страни са загрижени, че подобен ход ще размие фокуса на организацията върху криза..

Натискането на НАТО да разшири ролята си в Азиатско-Тихоокеанския регион не само разкрива егоизма на САЩ да наложи собствените си хегемонистични цели над националната сигурност на другите членове, но също така рискува да раздели Алианса, тъй като някои членове на НАТО може да не искат следват техния пример, казва китайският военен експерт Сонг Зонгпин за „Global Times“.

Ходът на Америка, който ще раздели НАТО: Вашингтон разкри егоистични намерения, видими са пукнатини в алианса
Байдън и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг

Откриването на офис за връзка в Япония би било „много враждебен ход“, казаха китайски експерти. Дискусията идва, когато САЩ се стремят да поддържат отворени комуникационни линии на високо ниво с Китай, тъй като министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън току-що завърши посещение в Китай и каза, че САЩ не се стремят да се оттеглят от Китай.

В същото време, когато американските политици говорят сладки думи, за да уверят Китай, че САЩ няма да търсят отделяне от Пекин, от друга страна, те не пестят усилия да насочат съюзниците си да противодействат на Китай в региона.

Тези противоречиви ходове са дълбоко обезпокоителни, каза Лий. Той отбеляза, че тези действия разкриват липсата на искреност и надеждност на Вашингтон да поправи китайско-американските отношения.

Подобно на желанието на Япония да приветства разширяването на НАТО в Азиатско-Тихоокеанския регион, Южна Корея, която е по-зависима от САЩ, също се присъединява към малки клики, ръководени от САЩ, за да противодейства на Китай.

Сонг посочи, че срещата между Кишида и южнокорейския президент Юн Сук-йол има за цел да разреши допълнително споровете между двете страни и да установи по-тесни военни връзки, за да служи по-добре на целта на Вашингтон за тристранен съюз в региона.

През януари генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова Южна Корея да „засили“ военната подкрепа за Украйна, цитирайки други правителства, които са променили политиката си за износ на оръжие за Украйна. От началото на войната в Украйна натискът върху Сеул да изпрати оръжията си в Киев от страна на САЩ, Великобритания и страните-членки на ЕС, се засилва.

Лу Чао, експерт по Корейския полуостров в Академията за социални науки в Ляонин, описа обвързването на Южна Корея и Япония с американската банда като „късоглед и опасен“ ход.

Освен това поканата на екстериториални военни съюзи в Азиатско-тихоокеанския регион предизвиква повишена бдителност сред страните в региона, които жадуват за стабилност, каза Лу.

Говорейки на церемония по дипломирането на студенти през юни, камбоджанският премиер Хун Сен каза: „НАТО съществува само на Запад и сега изглежда, че е замесен в Азиатско-Тихоокеанския регион в различни дейности, което предизвиква безпокойство“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *