петък , 10 май 2024

Говорите ли някога със себе си? Ето какво казват известни психолози за това

Всеки си говори на съзнателно или несъзнателно ниво. Всеки път, когато си кажем: „Ще закъснея“ или „Тази рокля ми стои много добре“, ние си говорим сами.

За някои това е само мимолетна мисъл, докато други ще изрекат тези твърдения на глас.

– Изразявайки определени мисли на глас, ние си даваме възможност да разберем по-добре настоящето и бъдещето, така че всички трябва да го правим – твърди клиничният социален работник, психотерапевт и автор на няколко книги в областта на психологията Лиза Ференц.

Именно този метод тя използва, за да създаде у клиентите си положителна представа за себе си и за предстоящия ден.

Тя съветва клиентите си да записват мислите си за какво са благодарни, какво смятат за силни страни, кои са положителните им страни. След това им казва да застанат пред огледалото и да си напишат извиненията на глас.

– Не се отказвайте, дори и да изглежда глупаво. Както при други неща, след като практикувате и подходите към този метод от положителната страна, ще откриете, че всъщност е много прост. Тя ни води през живота, независимо дали го осъзнаваме или не – каза Ференцова.

Дори проучване на Университета в Летбридж потвърди, че студентите, които са си казали положителни неща, са успели да променят своята гледна точка, нагласи и реакции към стимули от околната среда. Ференцова затова съветва хората да го правят.

– Когато шепнем положително, това ни дава сили да се изправим пред предизвикателствата, които ни предстоят – каза тя и обясни, че спортистите правят същото преди състезание. Това не означава, че е желателно да се изразяват разочарованията.

– Определено има стойност в разбирането на вашите чувства, били те положителни или отрицателни. Но изричането на негативни мисли на глас може да има обратен ефект – подчерта Ференц.

Вместо това той препоръчва на хората, когато вече са артикулирали какво ги мъчи, да решат дали има смисъл да пазят подобни мисли или това е нещо, което можем да преодолеем и забравим.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *