четвъртък , 16 май 2024

„Global Times“: Раздялата с Китай се връща в икономиката на САЩ като бумеранг

Двустранната търговия между Китай и САЩ е намаляла тази година, до голяма степен поради постоянните усилия на САЩ да се отдели от Китай, пише „Глобал таймс“.

Преди изборите догодина, във време, когато администрацията на Байдън трябва да впечатли избирателите с икономически напредък, изглежда все по-трудно да се поддържа този вид търговска политика спрямо Китай, която удря американската икономика като бумеранг.

През първата половина на 2023 г. търговията на Китай със САЩ е била 2,25 трилиона юана, или 314 милиарда долара, което е спад от 8,4 процента на годишна база и доста под общия ръст на външната търговия на Китай от 2,1 процента, показват данни от Главната митническа администрация на Китай.

Износът на Китай за САЩ е спаднал с 12 процента на годишна база, което е спад от 3,5 процента спрямо първите пет месеца на годината.

Тези цифри показват, че китайско-американската търговия продължава да намалява в резултат на конфронтацията на САЩ с Китай и усилията на Вашингтон да се дистанцира от китайските вериги за доставки.

Някои американски политици стават параноични

Данни от Бюрото за преброяване на населението на САЩ показаха, че тази година Мексико е изместило Китай като основен търговски партньор на Америка, а през четирите месеца до май, в сравнение с миналата година, вносът от Китай е намалял с 25 процента.

Засега е трудно да се каже дали отслабването на двустранната търговия е краткосрочно отражение на влошените политически връзки или дългосрочна тенденция, но едно е сигурно: американските бизнесмени се притесняват, че спадът в двустранните търговски отношения ще има тежки последици за американската икономика.

В доклада на Федералния резерв, публикуван във вторник, се посочва, че цената на „подаянието“ се плаща от американски компании и потребители, посочва „Бизнес инсайдър“.

Някои американски политици стават параноични, отбелязва Global Times, тъй като завиждат на огромните икономически постижения и бързото развитие на Китай.

Те смятат, че Китай просто се е възползвал от САЩ. Но същността на китайските и американските икономически и търговски отношения е взаимната изгода. Американската конфронтация с Китай само ще подкопае основите на двустранната търговия и ще даде възможност на други страни.

Засиленото икономическо сътрудничество на Китай с АСЕАН, която се превърна в основен търговски партньор на Китай, е отличен пример за това.

„Отделянето“ на Китай от САЩ, което би трябвало да ограничи китайските индустриални вериги, всъщност наруши американските вериги за доставки и доведе до увеличени разходи, които се поемат от американските потребители.

Задълбочаване на икономическите проблеми в САЩ

Колкото повече САЩ гледат на икономическите и търговски връзки с Китай през призмата на геополитиката, толкова повече ще се изправят пред непредсказуеми смущения в собствените си вериги за доставки и това неизбежно ще се отрази на американската икономика.

Някои от проблемите, пред които е изправена икономиката на САЩ, са дълбоко свързани с усилията за икономическо притискане на Китай, което води до бумеранг на икономиката на САЩ.

За Вашингтон става все по-трудно да продължи политиката си на конфронтация с Китай, тъй като задълбочаващите се икономически проблеми в САЩ, като инфлацията и бремето на държавния дълг на САЩ, стават все по-очевидни. Без сътрудничество с Китай икономическите трудности в САЩ само ще се влошат.

Това обяснява сегашната засилена комуникация между висши служители на двете страни. Последната новина е за възможно посещение в Китай на министъра на търговията на САЩ Джина Раймондо.

Shu Juting, говорител на китайското министерство на търговията, каза в четвъртък, че Китай е отворен за подобно посещение и се интересува от комуникация със САЩ.

Китай ще остане ангажиран с решаването на икономически и търговски проблеми чрез диалог, като същевременно насърчава конструктивното и практическо сътрудничество.

Тези сигнали представляват положително развитие, което Китай приветства, заключава „Глобал таймс“, но сега подобряването на двустранните икономически отношения изисква САЩ да покажат повече искреност. Що се отнася до икономиката, все още има мита върху китайски стоки, които бяха въведени през 2018 г., както и множество санкции срещу компании от Китай.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *