четвъртък , 16 май 2024

„Гериатрия“ във Вашингтон: Твърде стари ли са Байдън и Тръмп?

Мич Макконъл (81) е нещо като опис в Сената на САЩ – той е там от 1985 г. От предишните му изяви не става ясно колко още този лидер на републиканските сенатори смята да бъде във високата политика.

Наскоро той беше попитан на пресконференция в родния му щат Кентъки дали ще се кандидатира отново. Асистентът първо му повтори въпроса, последван от четиридесет мъчителни секунди мълчание и след това Макконъл каза слабо „добре“. След това му помогнаха да излезе от залата.

Тогава екипът на Макконъл обяви, че сенаторът все още е малко отсъстващ след сътресението и че това уж е нормално. Падна през март и също не му е за първи път. Този политик получи прякора костенурка.

Неговата колежка от Демократическата партия Даян Файнщайн (90), най-възрастната в Сената, отдавна е забравила и има проблеми с концентрацията. Често на сесиите някой трябва да й подшушне как да гласува.

Време е за смяна на поколенията?

„Сенатът вече е най-привилегированият дом за възрастни хора в страната“, казва Ники Хейли (51), която ще се бори да стане кандидат-президент на Републиканската партия. „Мич Макконъл има огромни постижения. Той заслужава похвала за това. Но човек трябва да знае кога е достатъчно“, каза тя пред Fox News.

Хейли е една от малцината, които основават кампанията си на искането по-младото поколение да поеме лидерството. То препоръчва кандидатите за президент на възраст над 75 години да преминат тест за духовни способности.

С това той се насочва към Доналд Тръмп (77), фаворитът за републиканската номинация. Джо Байдън (80) вече е най-възрастният президент в историята. „Няма начин Байдън да издържи втори мандат“, казва Хейли.

Ако Байдън спечели отново следващата година и остане в Белия дом до края на мандата си, той ще бъде на 86 години.

Повечето избиратели също смятат, че Байдън и Тръмп са твърде стари за още един мандат. В анкета на Associated Press 77 процента от американците казват, че възрастта ще бъде проблем за Байдън, а 51 процента казват същото за Тръмп. В същото време гласоподавателите на демократите и републиканците са далеч по-снизходителни към всеки, който е в техния лагер.

В добра форма за годините си

Джей Олшански, застаряващ изследовател от Чикагския университет, се противопоставя на това мнение. Той нарича и двамата политици „суперейджъри“ – хора, които въпреки възрастта си все още са в добра психическа и физическа форма.

Байдън все още се занимава с развлечение и почти не приема лекарства. „Няма индикации духовните му способности да отслабват. Въпреки че мнозина са склонни да тълкуват заекването му като такова. Той изглежда по-крехък от Тръмп, но част от причината е телесната му маса“, казва Олшански.

Този учен смята, че тестването на политици в определени години би било плоско и неоправдано.

Би било по-добре, казва той, ако политици, които имат когнитивни проблеми или животозастрашаващи заболявания, открито го признаят пред обществото. Но никой не може да ги принуди да направят това. „Въпреки това, когато някой, който иска да стане президент, има проблеми с когнитивните функции, тогава ние като избиратели ще го видим“, добавя Олшански.

В крайна сметка, въпреки че повечето гласоподаватели смятат, че фаворитите за Белия дом са твърде стари, възрастта няма да бъде решаващият фактор, казва политологът Кайл Кондик от Университета на Вирджиния.

„Избирателите имат много идеи за това какъв трябва да бъде един кандидат. Но в крайна сметка не гласуват според тях“, казва Кондик и добавя: има много по-важни фактори от възрастта.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *