неделя , 19 май 2024

„Файненшъл таймс“: Г-7 трябва да приеме, че вече не може да управлява света

Еднополюсният свят, воден от Съединените щати, и икономическото господство на Групата на седемте са история, заяви колумнистът на Файненшъл таймс, добавяйки, че въпреки че Г-7 все още е най-мощният икономически блок в света, неговият дял в световната покупателна способност е намалява (от 44 на 30 на сто в периода 2000–2023 г.), докато делът на Китай расте (от 7 на 19 на сто).

Сега Китай е икономическа суперсила. Чрез своята инициатива „Пояс, един път“ тя се превърна в основен инвеститор (и кредитор) на развиващите се страни – далеч по-важен икономически партньор за тях от Г-7. Бразилия е най-лошата от тези страни. Въпреки че президентът на страната Лула да Силва присъства на неотдавнашната среща на върха на Г-7 в Япония, тя не може да пренебрегне мощта на Китай.

Трябва да се отбележи, че G7 има амбицията да се сближи с определени страни, което показа в Хирошима, където покани вече споменатата Бразилия, както и Индия, Индонезия, Виетнам, Австралия и Южна Корея, но това е нищожно в сравнение с към 19-те страни, които искат да се присъединят към BRICS.

„БРИКС е на път да се превърне в релевантна световна организация и нейните членове са обединени в усилията си да не зависят от САЩ и техните съюзници, които доминират света през последните два века. В крайна сметка, колко дълго може да продължи Г7 да се държи така, ако има предвид, че събира само десет процента от населението на света?“, констатира колумнистът на „Файненшъл таймс“.

Още по-голям въпрос, добавя той, е как ще се управлява световната икономика.

Ще продължат ли МВФ и Световната банка да бъдат бастиони на властта на Г-7 в един все по-разделен свят? Ако е така, как и кога ще получат необходимите нови ресурси? Как ще се приведе в съответствие с организациите, създадени от Китай и неговите съюзници?

Колумнистът се чуди дали не би било по-добре да се признае реалността на огромната промяна в икономическата мощ в света и да се адаптира към нея, особено като се има предвид, че Китай няма да изчезне.

Що се отнася до политическите цели на членовете на Г-7, преди всичко войната в Украйна, това е изключително борба на Запада. По-голямата част от света има други грижи. Следователно Западът ще определи оцеляването на Украйна.

Г-7 трябва да защитава своите ценности и интереси. Но той вече не може да управлява света, въпреки че съдбата на света ще бъде и съдбата на членовете на групата. Трябва да се намери отново пътят за сътрудничество, заключава „Файненшъл таймс“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *