вторник , 30 април 2024

Две трети места за българските атлети на Европейските игри в Полша

Стефка Костадинова и Белчо Горанов сред официалните гости при откриването в Краков

Председателят на БОК Стефка Костадинова и генералният секретар на БОК Белчо Горанов бяха сред официалните лица на стадиона в Краков по време на тържественото откриване на Европейските игри в Полша. Церемонията постави началото на третото издание на мултиспортното събитие, което ще продължи до 2 юли с участието на над 7000 състезатели от 48 държави. Знаменосци на българската делегация по време на дефилето на нациите бяха кануистът Ангел Кодинов и състезателката по спортно катерене Юлия Керемидчиева. Междувременно министърът на младежта и спорта Димитър Илиев изпрати специално послание до всички български участници в игрите с пожелание за успех и достойно представяне.

Във втория ден от игрите България спечели две трети места в лекоатлетическите стартове от втора дивизия на континенталната отборна надпревара. Божидар Саръбоюков се нареди трети в скока на дължина, 18-годишният възпитаник на Димитър Карамфилов регистрира резултат от 7,78 метра в последния си шести опит и така намери място сред първите трима. Саръбоюков, който е четвърти в тази дисциплина от Европейското първенство в зала в Истанбул тази зима остана само на 3 сантиметра от личния си рекорд на открито, който е 7,81 м от по-рано този месец.

Трето място и за Александра Начева в тройния скок. С постижението си от третия опит 13,67 м българката записа най-добър личен резултат за сезона и се нареди сред Топ 3 в турнира. 14 стотни от секундата не достигнаха на Станислав Станков да се нареди сред първите трима в бягането на 110 м с препятствия. С 13,94 секунди той остана четвърти.

Кристина Борукова финишира първа в по-слабата серия В от бягането на 400 м с препятствия, а резултатът й 58,98 секунди й отреди шеста позиция в крайното класиране. Останалите ни атлети се наредиха извън челните шестици на дисциплините, в които участваха днес. В края на втория от трите състезателни дни с 207 т. България запазва деветото си място в отборната надпревара на втора дивизия на континенталната атлетика, само първите три отбора се класират за елитната група.

В артистичното плуване с резултат 144,4315 т. деутът Далия Пенкова и Саша Митева зае в свободните изпълнения последното 12-о място, които им осигурява класиране напред, утре са финалните изпитанията за техника.

С пето място в серията си Веселин Вълчов и Ангел Стоянов намериха място сред полуфиналистите на двойка каяк 500 м, но там се наредиха шести и утре ще гребат във финал Б.

На падел двойката ни Васил Младенов и Кирил Димитров отстъпи в 16-финалите пред испанците Гарсия/Родригес.

По-рано през деня председателят на БОК Стефка Костадинова и генералният секретар на БОК Белчо Горанов окуражиха част от българските спортисти при посещението си в олимпийското село.

Утре, в третия ден от Европейските игри, България ще бъде представена в спортовете лека атлетика, кану-каяк, артистично плуване, карате и спортна стрелба.

Снимки: БОК, Любомир Асенов – LAP.bg