понеделник , 29 април 2024
Снимка: Youtube printscreen/илюстрация/Al Jazeera English

Докато невинни цивилни и деца загиват в Газа Лидерът на Хамас се радва на лукс в друга държава

Благодарение на даренията от Доха и богатството, което натрупа като лидер на Хамас, Исмаел Ханийе и децата му днес се радват на лукс и привилегии, отказани на други жители на Газа.Снимка: Youtube printscreen/илюстрация/Al Jazeera English

Малко след като Хамас започна брутална атака срещу Израел на 7 октомври, видео на лидера на екстремистката група в неговия елегантно декориран офис в катарската столица Доха, гледайки кървавата кампания по телевизия Ал Джазира и „се покланя в знак на благодарност от група на други служители на Хамас за убийството на повече от 1300 израелци, включително най-малко 1000 цивилни, пише Times of Israel.

Оттогава повече от 4000 палестинци и 1400 израелци са били убити в сблъсъци в ивицата Газа.

Години наред палестинците критикуват Хания, че живее комфортен живот далеч от проблемите на Газа в богатата на петрол монархия в Персийския залив, която според вестника „предлага убежище на лидерите на терористичната група и международно призната платформа за разпространяват своята пропаганда чрез Ал Джазира.“

Преди Хамас да победи Фатах на изборите през 2006 г., Хания не беше виден член на ръководството на групировката. Възходът му започва след изборната победа.

Той беше назначен за министър-председател на Палестинската автономия в Газа и богатството му бързо нарасна благодарение на контрола на него и други министри от правителството на Хамас върху икономиката на ивицата Газа и данъците върху стоките, внасяни в анклава от Египет, според The ​​Times of Израел.

Според доклад от 2014 г. на Wynet, израелски новинарски портал, високопоставени фигури на Хамас, включително Хания, биха наложили 20% данък върху цялата търговия, преминаваща през тунелите, според доклад на саудитския седмичник Al Majal.

През 2010 г., според египетското списание Rose al-Yusuf, Haniyeh е похарчил четири милиона долара за парцел на плажа в Газа близо до бежанския лагер Shatti, където е израснал.

Твърди се, че е регистрирал парцела на името на зет си. Оттогава той е купил няколко апартамента, вили и сгради в ивицата Газа, регистрирани на имената на някои от 13-те му деца.

Разкошната му собственост е в ярък контраст с ендемичната бедност на Газа, където половината население е безработно, а БВП на глава от населението през 2021 г. е около 5600 долара годишно, което прави Ивицата едно от най-бедните места в света.

Някои експерти обвиняват израелско-египетската блокада на Газа, която е в сила от 2007 г. и налага ограничения върху стоките, пътуващи в и извън района, за забавянето на икономическия растеж.

Израел твърди, че ограниченията са необходими от съображения за сигурност, за да попречат на Хамас да се въоръжава и да строи тунели към Израел. Смята се, че корупцията е широко разпространена.

Икономиката на Газа е силно зависима от чуждестранна помощ, а Катар е най-големият донор – монархията се оценява на над 1,5 милиарда долара през последното десетилетие, въпреки че парите са били изплатени под формата на стипендии за държавни служители и бедни семейства, не за икономика на развитието.

Пропастта между лидерите на Хамас и улиците на Газа надхвърля техните банкови сметки.

Най-добрите членове на въоръжената група и техните семейства изглежда могат да напуснат обсадения анклав по свое усмотрение, нещо, което малцина от Газа могат, според The ​​Times of Israel.

На 30 декември 2022 г. порталът Saudi Elaf, позовавайки се на „информиран палестински източник“, съобщи, че синът на Хание Маз, известен в Газа като Абу ал-Икарат или „Бащата на недвижимите имоти“, е получил турски паспорт, който му позволява лесно да напусне Газа и той отива в чужбина и инвестира в недвижими имоти в Турция.

Освен това се твърди, че Маз и други синове на семейство Ханиех са пили алкохол в чужбина и са прекарвали време с жени (освен съпругите им) в луксозни нощни клубове. „Елаф“ също така заяви, че децата на Хание притежават генератори и продават електричество, рядка стока в район, където има постоянен недостиг на електричество, докато самите те го получават безплатно.

През юли миналата година в палестинските социални мрежи беше разпространен документ, официален списък на пътници, получили разрешение да напуснат Газа през пропускателния пункт Рафах с Египет. Сред тях беше синът на Хания Хазем със съпругата и двете си деца, които напуснаха Газа, за да се присъединят към други членове на семейството в Турция.

Това предизвика кампания в социалните медии срещу ръководството на Хамас, наречена „Ръцете ни са чисти“, рядкост в Ивицата, където политическото несъгласие обикновено не се толерира.

Според Института за изследване на медиите в Близкия изток (MEMRI) името е алюзия към речта на Ханийе от 2009 г. на 22-ата годишнина от основаването на Хамас, когато той каза:

– Ръцете ни са чисти. Ние не крадем средства, не притежаваме имоти и не строим имения – каза тогава той.

Тази година Хамас проведе ифтар (вечерното хранене, което нарушава поста на Рамадан в исляма) в Доха за около тридесет дипломати от арабски и ислямски страни и няколко „приятелски неарабски страни“, както и катарски министри и заместници. Събитието, публикувано в онлайн платформите на Хамас, се проведе в Дипломатическия клуб на катарската столица, отразявайки високия статус, на който Хамас се радва в монархията от Персийския залив.

Сред участниците бяха посланиците на Иран, Турция, режима на афганистанските талибани и Русия, както и „съветникът по сигурността на голяма европейска държава“, според всекидневника Ал Араби ал Джадид.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *