четвъртък , 9 май 2024

Британски адмирал за доставката на бойни самолети на УкрайHа: Нека се справят

Украйна няма да получи западни бойни самолети по време на текущата контраофанзива, но ще трябва да се справи без тях, каза председателят на военния комитет на НАТО, като посочи като причина дългосрочното обучение на пилоти и проблеми с логистиката, предаде RT International.

Говорейки пред британската радиостанция BBC в понеделник, адмирал Роб Бауер, който оглавява военния комитет като висш военен служител на НАТО, каза, че преговорите за изтребители за Киев трябва да изчакат до края на контранастъплението на Украйна.

„Дебатът по този въпрос е важен, но няма да бъде разрешен в краткосрочен план“, каза адмиралът. „Обучението на пилоти и техници, съществуването на логистична организация, която реално може да поддържа тези самолети, няма да бъдат налични преди края на контранастъплението.

По-рано Бауер заяви, че Украйна е в „екзистенциална борба“, заявявайки, че Киев има „предимство“ пред Москва, благодарение на западните оръжия и обучение. Сега обаче Бауер смята, че съюзниците на Киев „не трябва да бъркат“ дискусията за контранастъпление с исканията на Украйна за бойни самолети, предполагайки, че такова прехвърляне просто не е възможно в момента.

Украинският президент Володимир Зеленски многократно е призовавал западните сили да изпратят военни самолети в Киев, но само малък брой спонсори са се съгласили да го направят.

Полша и Словакия одобриха трансфера на модифицирани изтребители МиГ от съветската епоха.

„Ужасяваща руска отбрана“

Към днешна дата Вашингтон отхвърли исканията на Украйна да й достави F-16, поради опасения, че доставката на оръжия може да ескалира в открити военни действия с Русия. Пентагонът обаче прие да обучава украински пилоти на американски самолети.

Германия и Великобритания са отхвърлили исканията на Киев да му доставят бойни самолети, въпреки че Великобритания е одобрила предаването на ракетите „Сторм Шадоу“, които имат най-голям обсег от всички доставени на Украйна досега.

Лондон заяви, че е готов да работи с „коалиция“ от държави за снабдяване на Киев с бойни самолети, въпреки че премиерът Риши Сунак преди това предупреди, че доставката на самолетите „не е лесен въпрос“ и че идеята среща пречки в обучението и логистиката.

Украйна започна контранастъпление в началото на юни, но повечето атаки на киевските сили бяха отблъснати със значителни загуби, съобщи руското министерство на отбраната.

Президентът Зеленски призна, че операциите се провеждат „по-бавно, отколкото искаха“, поради „силната съпротива“ на руските сили. Украински военни обаче твърдят, че голям брой войски все още не са включени в операциите.

В края на миналия месец помощникът на Зеленски Михаил Подоляк обвини западните спонсори на Киев, че са твърде бавни при доставянето на оръжия, добавяйки, че това е позволило на Русия да „създаде страхотна отбрана“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *