вторник , 14 май 2024

Американски подполковник: Нека бъдем реалисти УкрайHа не може да спечели и ще отнеме десетилетия, за да се възстанови

Зад новините за украинската офанзива, които се публикуват ежедневно на Запад, стои един по-сериозен проблем за Киев, за който изобщо не се говори – физическите щети, нанесени на Украйна, нейната индустрия, земеделие и население, които са огромни и няма да се възстановят от тях десетилетия.

Американският подполковник Даниел Л. Дейвис, който е изпращан четири пъти във военни зони, открои за Портал 1945 трите най-големи „цени“ на конфликта в Украйна – щетите върху украинския селскостопански сектор, миграцията на милиони хора в чужбина и травмата, нанесена на младите мъже в резултат на войната.

„ Колкото по-дълго продължава войната, толкова по-лош е проблемът и по-дългосрочните последици за Киев “, предупреждава той.

На Украйна не липсват поддръжници от САЩ и Европа, които я насърчават да се бие, независимо от цената, „колкото е необходимо“. Тези добронамерени поддръжници обикновено твърдят, че самите украинци искат да се бият, така че да им се позволи да продължат да го правят изглежда оправдано, ако не и благородно, според Дейвис.

Няма път към военна победа за Украйна и следователно предоставянето на открита подкрепа няма да доведе до победа за Украйна, а само ще удължи конфликта, а дългосрочната цена за украинския народ е огромна.

Селскостопански разходи

Преди 2014 г. Украйна беше третият по големина износител на царевица в света и произвеждаше 57 процента от слънчогледовото масло. Международният институт за изследване на хранителната политика изчисли, че към миналия септември „общата щета върху (селскостопанската) инфраструктура на Украйна се оценява на 127 милиарда долара, което е 64 процента от БВП на страната през 2021 г.“ Рискът за бъдещето е много по-голям .

С драстично намалена сеитба и мини, поставени както от украинските, така и от руските сили, земята е замърсена с останки от ракети, бомби, куршуми… Ще отнеме десетилетия, за да се разминират хектари земеделска земя, казва Дейвис и припомня Виетнам, където след края на войната през 1975 г. над 100 000 души са били убити или ранени при експлозии на стари мини, които все още се премахват и до днес.

миграция

Международната организация по миграция изчислява, че 7,1 милиона украинци са били вътрешно разселени от началото на конфликта. Европейски изследователски центрове предупреждават, че напускането на населението може да продължи и след конфликта.

Ако настоящите демографски тенденции продължат, населението на Украйна се очаква да намалее с (допълнителни) 16 процента през следващите две десетилетия. Когато се добавят жертвите на войната, мрачно предупреждават анализаторите, „изчислено е, че населението на страната ще намалее с 33 процента“.

Това може да има сериозни последици за икономическото възстановяване на Украйна, дори след края на конфликта.

Икономиката на Украйна беше опустошена от конфликта през 2022 г., като се сви с колосалните 35 процента; фактът, че 60 процента от населението живее в бедност, е още по-тревожен. БВП на Украйна в момента се е стабилизирал благодарение на масивните парични вливания от западните поддръжници и заемите от Международния валутен фонд, но това дългово бреме ще бъде трудно за обслужване – и само ще се увеличава с продължаването на конфликта .

Без достатъчно количество квалифицирани работници ще бъде много трудно дори да се възстановят икономическите показатели на Киев за 2021 г., още по-малко да се издигнат над тях, предупреждава подполковникът.

Емоционална травма

Проучване на университета Браун от 2021 г. изчислява, че дългосрочните разходи за Съединените щати за грижата за ветераните след 11 септември (тези, които са се сражавали в Ирак, Афганистан и други свързани конфликти) възлизат на 2,5 трилиона долара.

Застрашително за Украйна, докладът установява, че значителна част от тези разходи все още ще са необходими „десетилетия след конфликта, тъй като нуждите на ветераните нарастват с възрастта“, тъй като повече от 40 процента от американските ветерани „вече получават доживотни обезщетения за инвалидност“.

Помислете, че от 2001 г. насам войските на Съединените щати са претърпели общо около 60 000 убити и ранени на цена от над 2,5 трилиона долара. Към април украинските бойни загуби се оценяват на 131 000; някои оценки показват, че те са много по-високи, според Дейвис.

По-лоши от физическите рани са травмите, които не се виждат – посттравматично стресово разстройство и черепно-мозъчни травми. Сред американските войници тези условия наброяват стотици хиляди. С украинците ще говорят за милиони и ще бъдат в по-лошо състояние от американските си „колеги“, а това означава милиарди долари през десетилетията, за да се осигури адекватна грижа за украинските войници.

Последствия

Независимо от резултата, Украйна ще се окаже в неудобна ситуация от икономическа, военна и хуманитарна гледна точка . Дори ако международната общност продължи да финансира Украйна с милиарди долари за десетилетия напред, Киев едва ли ще може да построи достатъчно болници или да обучи медицински персонал, за да обслужва нуждите на ветерани, да не говорим за цивилни.

Ако стотици хиляди тежко ранени войници не получат необходимите грижи и лечение, страната ще се окаже изправена пред дългосрочен проблем с гневни бивши войници, което може да има непредвидими последици, предупреди американски полковник в публикация от 1945 г.

За да поддържа икономиката, Украйна ще има нужда от обучени и квалифицирани работници от целия спектър и в достатъчен брой ще отнеме десетилетия на Киев да минира напълно територията си – и ще бъде предизвикателство достатъчно фермери да знаят, че всеки път, когато излязат на полето, рискуват крайници или живот.

Ако световната икономика претърпи ново икономическо забавяне или рецесия – практически неизбежна в даден момент – желанието на различните правителства да продължат да плащат на Украйна може да отслабне, лишавайки Киев от отчаяно необходимите средства, за да поддържа крехката си икономика на повърхността.

Какво следва?

Изпращането на боеприпаси в Украйна „колкото е необходимо“ ще причини повече вреда, отколкото полза. С всеки ден от конфликта животът на украинците ще става все по-лош за десетилетия . Изпращането на боеприпаси, ракети, танкове не е достатъчно, за да може Киев да спечели или да прекрати конфликта, но ще увеличи разрушенията.

„Време е да покажем нашата истинска загриженост за живота на украинците, като започнем дългия и труден процес на търсене на дипломатическо решение. Липсата на почти какъвто и да е успех след почти два месеца на украинската офанзива – която някои европейски държавници твърдят, че е последният шанс на Украйна – разкрива, че има малка или никаква рационална перспектива за Киев да постигне максималистичните си цели чрез военни средства. Колкото по-дълго игнорираме тази реалност, толкова по-дълбоко ще страда украинският народ“, каза Дейвис.

Само като признаят тази неприятна реалност, Украйна и Западът могат да започнат процеса на изграждане на дипломатическата машина, необходима за прекратяване на боевете. Дипломатическият път е най-добрият шанс Украйна да започне дългия, болезнен и скъп процес на връщане на страната си към качествен живот.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *