събота , 11 май 2024

Ако се опитвате да утешите бебе или да облекчите болката, пуснете тази музика

Пускането на музика,като приспивните песни на Моцарт,може да помогне на бебетата да се справят с болката,показват изследвания

Медицински процедури,като инжекции или кръвни изследвания,които изискват убождане в петата. Те обикновено се извършват при кърмачета. Могат да бъдат неудобни както за детето,така и за родителите. Въпреки че има твърдения,че мозъкът на бебетата не е достатъчно развит,за да почувства болка. Скорошни изследвания показват, че те я изпитват подобно на възрастните.

Д-р Саминатан Анбалаган, сътрудник по неонатална и перинатална медицина в университетската болница Томас Джеферсън във Филаделфия,който ръководи новото изследване,каза:

„Проучванията показват също,че ранните преживявания на болка могат да променят реакциите към болка по-късно в живота. Което води до други дългосрочни отрицателни резултати. Следователно създаването на лесен и надежден метод за намаляване на болката при новородените е от решаващо значение.“

Anbalagan и колеги измерват нивата на болка при 100 новородени,които са били подложени на кръвен тест на петата като част от рутинния скрининг.. За редки, но сериозни състояния като кистозна фиброза и наследствени метаболитни нарушения.

На всички бебета е дадена малка доза захарен разтвор две минути преди интервенцията. Докато на 54 бебета е пусната инструментална приспивна песен на Моцарт. 20 минути преди, по време и пет минути след интервенцията. Другите бебета не слушаха музика.

Изследовател,носещ шумопотискащи слушалки,оцени нивата на болка. Използвайки точкова система, която оценяваше изражението на лицето.. Плача,дишането,движенията на крайниците и бдителността.. С максимален възможен резултат седем.

Проучването,публикувано в списанието Pediatric Research,установява,че средният резултат за болка при бебета,които слушат приспивна песен по време и веднага след процедурата,е значително по-нисък от този на бебета,които не слушат музика.

Оценката на болката на бебетата,които слушаха приспивната песен,имаше стойност 4 по време на процедурата. И падна до нула минута по-късно. Средните резултати за болка за бебета,които не са слушали приспивната песен,са били 7 по време на убождането на петата. И са спаднали до 5,5 след една минута и 2 след още две минути.

„Музикалната интервенция е лесен,възпроизводим и евтин инструмент за облекчаване на болката при леки процедури и при здрави бебета.“. Предлагаме бъдещи проучвания също да обмислят изследване на ефектите от подобни интервенции. Като например записан глас на родител вместо музика на Моцарт,” казва д-р Анбалаган.

Предишни изследвания показват,че недоносените бебета може да чувстват по-малко болка по време на медицински процедури. Когато майките им говорят с тях,и че чуването на гласа на майка им повишава нивата на окситоцин в слюнката им. 

Окситоцинът е хормон,за който е известно,че участва в процесите на свързван. И може също да помогне за защита срещу ефектите на болката.

„Включването на родителите като партньори в неонаталните грижи е недостатъчно използван подход“.. Каза Анбалаган.

Ребека Слейтър, професор по педиатрия в Оксфордския университет в Обединеното кралство, която изучава усещането за болка при новородени, каза, че намирането на най-добрите методи за комфорт на бебетата по време на болезнени процедури е изключително важно:

„Това ново изследване предполага, че слуховата стимулация с музика може да намали резултатите от болката.“ Трябва да се обмислят успокояващи интервенции като слушане на музика, когато бебетата се нуждаят от основни клинични процедури.“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *