"Wall Street Journal": Китай строи шпионска станция в Куба - Топ новини

„Wall Street Journal“: Китай строи шпионска станция в Куба

Китай и Куба постигнаха тайно споразумение за създаване на китайска шпионска станция за електронно подслушване на острова, според американски служители, запознати със свръхсекретно разузнаване, научи Wall Street Journal, като уточни, че това е ново геополитическо предизвикателство от страна на Пекин към САЩ.

Съоръжението за подслушване в Куба, на около 100 мили (160 км) от Флорида, ще позволи на китайските разузнавателни служби да прихващат електронни комуникации в югоизточните щати, където се намират множество военни бази, както и да наблюдават трафика на американски кораби.

Длъжностни лица, запознати с въпроса, казаха, че Китай се е съгласил да плати на Куба няколко милиарда долара, за да започне строителството, добавяйки, че двете страни са постигнали принципно споразумение.

„Въпреки че не мога да говоря за този конкретен доклад и ние го споменахме няколко пъти, но този ход на Китай да инвестира в инфраструктура по света може да бъде и за военни цели, включително в това полукълбо на планетата“, каза Съветът за национална сигурност говорител Джон Кирби.

Кърби посочи, че САЩ „следят отблизо подобни събития, предприемат стъпки за противодействие на тях и са уверени, че са в състояние да изпълнят всичките си задължения за сигурност у дома, в региона и по света“.

„Уолстрийт джърнъл“ обаче напомня, че Китай, за разлика от САЩ, има само една военна база извън собствената си територия, която се намира в Джибути .

Анализатори казват, че Пекин може да покаже, че новата база е до известна степен изравняване на двете суперсили, тъй като американски военни самолети извършват електронно наблюдение над Южнокитайско море, американски кораби плават през Тайванския пролив, докато САЩ също продават оръжия на Тайван, където тя е разположила войници, които Китай смята за своя провинция.

Американски служители описаха наскоро събраната разузнавателна информация за планираното местоположение в Куба като убедителна, допълва „Уолстрийт джърнъл“. Те смятат, че базата ще позволи на Китай да предава комуникации под формата на имейли, телефонни обаждания и сателитни предавания.

Китайското посолство във Вашингтон не коментира новината, докато кубинското посолство не отговори на искането на американския вестник за коментар.

Длъжностни лица отказаха да предоставят повече подробности относно възможното местоположение на шпионската станция или дори дали строителството е започнало. Не е известно какво може да направи администрацията на Байдън, за да спре завършването на съоръжението, допълва американският вестник.

Новината за китайската шпионска станция идва на фона на обтегнати отношения между Вашингтон и Пекин, които бяха допълнително обтегнати след среща между китайски военен кораб и американски разрушител в Тайванския пролив.

Да припомним, че наскоро Пекин официално отхвърли искането на Вашингтон за състава на върховните главнокомандващи на китайската и американската армия на Азиатския форум за мир „Шангри Ла Диалог“, тъй като върховният генерал Ли Шанфу е в списъка на санкциите от пет години, което , според оценката на китайските власти, направи срещата неравностойна.

Financial Times съобщи миналата седмица, че директорът на ЦРУ Уилям Барнс е направил тайно посещение в Китай преди месец. Китайският президент Си Дзинпин наскоро каза на своите служители по сигурността да обмислят „най-лошите“ сценарии и да се подготвят за „бурни морета“.

Това събитие накара мнозина да си припомнят известната Кубинска ракетна криза от 1962 г. , един от критичните моменти на Студената война, който включва поредица от опасни инциденти, довели света почти до ръба на Трета световна война през 1962 г.

То бе предшествано от американското разполагане на балистични ракети със среден обсег „Юпитер“ в Турция през 1961 г., ракети, които можеха бързо да достигнат градове в западната част на СССР, включително Москва. През февруари следващата година КГБ информира съветското ръководство за американските планове за сваляне на правителството на Фидел Кастро в Куба. Москва отговори на тези враждебни действия на Вашингтон – реши да разположи редовни военни части и определен брой ядрени ракети на територията на Куба.

До октомври конфликтът ескалира до точката, в която САЩ подготвят голяма инвазия в Куба.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *