Случаят Асанж: САЩ отхвърлиха призива на Австралия да прекратят съдебното преследване на основателя на WikiLeaks - Топ новини

Случаят Асанж: САЩ отхвърлиха призива на Австралия да прекратят съдебното преследване на основателя на WikiLeaks

Случаят с Джулиан Асандж, основателят на WikiLeaks, който е обвинен в публикуването на секретни американски военни файлове и дипломатически грамове през 2010 г., се проточва и желанието на всички австралийци е той да приключи възможно най-скоро, заяви австралийският външен министър Пени Уонг каза на среща с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин в Бризбейн.

„Изяснихме мнението си, че делото на г-н Асанж отнема твърде много време, и желанието ни да го видим приключен. Разбирам, че Асанж е обжалвал отново в Обединеното кралство. Австралийското правителство не е страна в този съдебен процес , и ние не можем да се намесим“, каза тя, подчертавайки, че има граници на това, което може да бъде постигнато между двете правителства, „докато не приключи производството срещу основателя на WikiLeaks“.

Антъни Блинкен потвърди, че австралийското правителство многократно е повдигало този въпрос пред САЩ и каза, че разбира „притесненията и възгледите на австралийците“, пише „Гардиън“.

„Асанж е обвинен в Съединените щати в много тежко престъпно поведение във връзка с предполагаемата му роля в едно от най-големите изтичания на класифицирана информация в историята на нашата страна. Действията, за които се твърди, че е извършил, носят риск от много сериозна вреда на нашата национална сигурност и в полза на нашите противници и са поставили тези хора в сериозна опасност от физическо увреждане и задържане“, каза държавният секретар на САЩ.

Братът на Асандж Габриел Шиптън каза, че сега зависи от министър-председателя на Австралия да „изложи възгледите на австралийците пред самия президент Байдън по време на предстоящото му посещение в САЩ“.

„Съпротивата на държавния секретар Антъни Блинкен срещу австралийците, които искат свободата на Джулиан, е по-дълбока, знаейки, че американката и бивш военен анализатор Челси Манинг, за която се твърди, че е изнесла информацията, е на свобода от 2017 г.“, припомни Шиптън за случая от администрацията на Обама, когато тогавашният президент на САЩ смекчи присъдата на транссексуалния Манинг.

Съветник на австралийската кампания на Асанж, Грег Барнс, също отговори на коментарите на Блинкен.

„Австралия е най-близкият съюзник на САЩ. Блинкен трябва да разбере позицията на австралийците, че Джулиан трябва да бъде освободен незабавно и да може да се присъедини отново към семейството си“, каза Барнс.

Случаят Assange създаде опасен прецедент за свободата на печата и може да навреди на репутацията на САЩ.

Случаят Асанж: САЩ отхвърлиха призива на Австралия да прекратят съдебното преследване на основателя на WikiLeaks
Ming Yeung / Персонал / Гети

На друго място 48 депутати и сенатори, включително 13 от управляващата Лейбъристка партия, казаха, че обвиненията – които включват 17 пункта по Закона за шпионажа и един пункт по Закона за компютърни измами и злоупотреби – се отнасят до публикациите на Асандж „като журналист и издател“ в информация „с доказателства за военни престъпления, корупция и нарушаване на човешките права“.

Алиансът за медии, развлечения и изкуства заяви, че съдебното преследване на Асанж „застрашава журналистиката по света и подкопава репутацията на Съединените щати като безопасно място за свободата на печата и свободата на словото“.

Асанж очаква решение за екстрадиция в лондонския затвор Белмарш.

Източник: RT

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *