Саудитският престолонаследник заплаши САЩ със сериозни икономически последици заради проблема с петрола - Топ новини

Саудитският престолонаследник заплаши САЩ със сериозни икономически последици заради проблема с петрола

Миналата есен президентът на Съединените американски щати Джоузеф Байдън обяви, че Саудитска Арабия ще понесе последствията от решението си да намали производството на петрол в момент, когато цените на енергията скочиха и Америка беше изправена пред междинни избори.

Публично саудитското правителство защити ходовете си учтиво по дипломатически канали, но насаме саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман заплаши, че ще преобърне десетилетното сътрудничество между Саудитска Арабия и САЩ и че Америка ще плати значителна икономическа цена, ако отвърне на решението да намали производството. , според поверителни документи, с които „Вашингтон пост“ се запозна.

Бин Салман заплаши, „че повече няма да сътрудничи на администрацията на САЩ“, обещавайки, че Вашингтон ще понесе огромни икономически последици. Осем месеца по-късно Байдън все още не е предприел никакви действия по отношение на Саудитска Арабия и престолонаследникът все още се среща с висши американски служители, като държавния секретар Антъни Блинкен, с когото се срещна тази седмица в Джеда.

Не е ясно дали заплахата на Бин Салман е била отправена директно към американски служители или е била засечена, но показва драматичния характер на отношенията петрол-сигурност, се казва в текста. Припомняме, че поверителните документи, публикувани в платформата „Discord“, са част от голям брой изтекли документи, много чувствителни за американската национална сигурност.   

Говорител на Съвета за национална сигурност каза, че не са запознати с подобни заплахи от Саудитска Арабия, като обясни, че документите често показват само един момент във времето и от тях не може да се види по-голямата картина. Посолството на Саудитска Арабия във Вашингтон не отговори на запитването на Washington Post относно тези твърдения.

Байдън рядко разговаря с Бин Салман, за когото се твърди, че е фактическият владетел на кралството в Персийския залив, но неговите висши помощници постепенно подновиха отношенията с престолонаследника, надявайки се на съвместно сътрудничество по най-важните въпроси, като мирното споразумение в Йемен, примирието в Судан, борбата с тероризма или доставките на петрол.

Неназован американски служител казва, че отношенията между САЩ и Саудитска Арабия са твърде важни, за да бъдат оставени да изсъхнат, особено като се има предвид икономиката на Рияд и ухажването на Пекин за традиционните американски партньори в Близкия изток.  

Посочва се също, че по време на тридневното посещение в Саудитска Арабия миналата седмица държавният секретар Антъни Блинкен е имал среща със саудитския престолонаследник, която е продължила час и 40 минути. Разговорът е бил открит и честен, както е описано от неназован американски служител, добавяйки, че са обсъдили посредничеството на САЩ в нормализирането на отношенията между Израел и Саудитска Арабия, конфликта в Йемен и конфликтите в Судан.

Между двете страни остават разногласия относно намерението на Саудитска Арабия да произвежда ядрена енергия, с което Вашингтон не е съгласен, както и различни възгледи относно това дали САЩ имат право да увещават кралството за спазването на човешките права в страната.

Министърът на външните работи на Саудитска Арабия каза, че Рияд би приветствал американската подкрепа за изграждането на гражданска ядрена програма, но че има и други заинтересовани страни, което дава да се разбере, че кралството е готово да задълбочи сътрудничеството си с Китай по този въпрос. Саудитският служител подчерта, че Рияд не отговаря на натиска и че всичко, което правят, е в техен собствен интерес.

Посещението на Блинкен беше предшествано от срещи с няколко американски официални лица, като съветника по националната сигурност Джейк Съливан, директора на ЦРУ Уилям Бърнс, главния съветник на Байдън за Близкия изток Брет Макгърк.

Тези посещения в Рияд са противовес на студените лични отношения между Байдън и Бин Салман, според събеседниците на „Вашингтон пост“, начин администрацията на Байдън да сътрудничи на Бин Салман в ситуация, когато американският президент и саудитският президент престолонаследникът не говорят помежду си.

Смята се, че Саудитска Арабия иска да се наложи като играч на световната сцена, както и да се върне към традиционната външна политика за избягване на конфликти и намиране на общ език със съперниците.

От въпросите в дневния ред, с които Блинкън дойде в Рияд, като най-предизвикателен се откроява въпросът за нормализирането на отношенията с Израел, докато в текста се оценява, че отношенията между Саудитска Арабия и Китай, които САЩ смятат за най-големия си съперник в икономиката и сигурността , също бяха под лупа.

Американски служител, цитиран от вестника, заявява, че не е имало натиск от страна на американската администрация Рияд да избира между Вашингтон и Пекин.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *