Ето в кой ден от седмицата са по-чести фаталните инфаркти - Топ новини

Ето в кой ден от седмицата са по-чести фаталните инфаркти

Понеделник изглежда е лош за сърцето, според ново изследване на Британската сърдечна асоциация. Най-опасният тип инфаркт, инфаркт на миокарда с елевация на ST-сегмента или накратко STEMI, е по-вероятно да се случи в понеделник, отколкото във всеки друг ден от седмицата.

„Сега трябва да разберем какво е през определени дни от седмицата, което ги прави по-вероятни. Това може да помогне на лекарите да разберат по-добре това смъртоносно състояние, за да могат да спасяват повече животи в бъдеще“, каза сър Нилиш Самани, медицински директор на Британската сърдечна фондация.

Има някои доказателства, че увеличаването на сърдечните удари със STEMI е свързано с хормоните на стреса, казват експерти.

„Предположението е, че това се случва заради стреса, причинен от връщането на работа. „Повишеният стрес води до повишаване на нивото на хормона на стреса кортизол, което е свързано с по-висок риск от инфаркт“, казва кардиологът Джак Лафан за Daily Mail.

STEMI възниква, когато една от артериите, които доставят кръв на сърдечния мускул, е блокирана, според клиниката в Кливланд. Поради това блокиране сърдечният мускул започва да умира и отслабеното сърце не може да изпомпва кръв към останалата част от тялото.

STEMI обикновено се лекува със спешна ангиопластика, процедура за повторно отваряне на запушени артерии. Около 38% от хората, които посещават спешното отделение със запушени артерии в сърцето, са диагностицирани със STEMI.

Това ново проучване, представено на конференцията на Британското сърдечно-съдово общество в Манчестър, е поредното от поредица изследвания за времето и причините за сърдечни удари. Проучване от 2005 г. установи, че сърдечните удари в Синия понеделник, най-депресиращия ден в годината, са по-чести при мъжете и са свързани с консумацията на алкохол.

„Знаем, че инфарктите се случват по-често през зимата и в ранните сутрешни часове. Същият ефект се наблюдава при честотата на инсултите. „Предишни проучвания също показаха по-висок процент на сърдечни удари в дните след лятното часово време“, добави Лафан.

„Точният механизъм зад тези вариации е неизвестен, но ние предполагаме, че това е свързано с това как циркадният ритъм засяга циркулиращите хормони, които могат да повлияят на инфаркт и инсулт.“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *