Анализ на CNN: Накъде води Турция новото правителство на Ердоган? - Топ новини

Анализ на CNN: Накъде води Турция новото правителство на Ердоган?

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган положи клетва пред новото си правителство миналия уикенд, с което, по думите му, започна „нов период на слава“ за Република Турция, докато назначенията в неговия кабинет показват продължение на сегашния външнополитически курс, но и връщане към „ортодоксалната“ икономика към политиката, което означава справяне с недостига, оценява CNN.

На международната арена Турция досега води силна политика чрез министерствата на външните работи и отбраната, както и разузнавателните служби, които разшириха обхвата си в региона и повлияха на независимия път на тази членка на НАТО. В това отношение се очаква приемственост, допълва американската мрежа.

Дипломат в сянка

Новият външен министър е добре познат както у дома, така и на международната арена – Хакан Фидан е ръководител на Турската разузнавателна агенция (MIT) от 2010 г., което означава, че повече от десетилетие той е запознат с всички ключови външни политики въпроси, включително напр. събития в Сирия и Либия.

Фидан изигра централна роля в оформянето и прилагането на външната политика заедно с бившия говорител на президента и де факто съветник по националната сигурност, Ибрахим Калин , който сега пое старата си работа като ръководител на разузнаването .

„Ще продължа да подобрявам нашата национална външнополитическа визия, която се основава на суверенната воля на нашия народ и независимостта на нашата държава от всички сфери на влияние“, каза Фидан на церемонията по назначаването.

Външната политика на Анкара я доведе до различни конфликти, предимно с Гърция, но също така и със Запада поради подкрепата му за кюрдските групи в Сирия, както и с Швеция, която също заради кюрдите (предоставящи убежище на активисти на Работническата група на Кюрдистан партия), блокира членството в НАТО.

Това няма да бъде лесно решено, но Фидан се представи добре в миналото – той успя да поправи повредените връзки с арабските държави от Персийския залив и също така беше движещата сила зад сближаването между Дамаск и Анкара. 

„Турция е готова да хвърли топката, когато става дума за Запада, но само ако има обратна връзка, така че винаги ще се противопоставя на диктата отвън“, каза пред CNN редакторът на вестник „Дейли Сабах“, близък до властите.

Без земетресения и във вътрешен план

Начело на МВР Сюлейман Сойлу беше сменен от бившия първи човек на Истанбул Али Джерликая . Новият полицейски министър ще се занимава основно с последиците от катастрофалното земетресение, което уби повече от 50 000 души, и ще се съсредоточи върху трите и половина милиона сирийски бежанци в страната, както и антитерористичните действия срещу кюрдските работници Партия (ПКК).

Що се отнася до икономиката, завръщането на Мехмет Шимшекна поста министър на финансите – позиция, която той заемаше между 2009 г. и 2015 г., преди да стане вицепремиер – се очаква с нетърпение, тъй като се смята, че той може да се справи с високите разходи за живот и отслабването на националната валута, лирата.

С много ясно изразена социална поляризация, финансови затруднения и регион, пълен с предизвикателства, кабинетът на Ердоган има потенциала да коригира някои икономически грешки от предишни години, като същевременно се придържа към сегашната си външнополитическа позиция. Но много ще се сведе до това какво иска Ердоган, защото в Турция парите спират с него, заключава CNN.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *