Забавяне на болестта на Алцхаймер: Учените разработват нови тестове, които могат да помогнат на пациенти с нарушения на паметта

Забавяне на болестта на Алцхаймер: Учените разработват нови тестове, които могат да помогнат на пациенти с нарушения на паметта

На хиляди хора в Обединеното кралство бяха предложени кръвни тестове като част от изпитване на клиники за нарушения на паметта.

Организаторите се надяват повече хора да получат достъп до грижи, подкрепа и лечение с нови лекарства в по-ранните стадии на деменция.

Изследването, което се провежда от Лондонския университетски колеж и Оксфордския университет, ще бъде проведено върху 5000 доброволци.

Петгодишният проект ще изследва кръвни тестове за болестта на Алцхаймер и други форми на деменция.

В момента около една трета от пациентите не получават официална диагноза и остават притеснени и несигурни за собственото си състояние.

Избягали протеини

Само около два процента от пациентите имат един от „златните стандартни“ тестове за болестта на Алцхаймер – или специализирано PET сканиране на мозъка, или спинална лумбална пункция.

И двете могат да покажат наличието на избягали протеини в мозъка като амилоид и тау, които започват да се натрупват до 20 години преди появата на първите симптоми – но тези тестове са скъпи.

Екипът от Оксфорд ще проучи набор от кръвни тестове, които биха могли да бъдат по-евтин и лесен начин за лекарите да открият ранни признаци на заболяването.

Кръвен тест ще търси следи от тези протеини в кръвта, за да диагностицира болестта на Алцхаймер, най-често срещаната форма на деменция .

Някои тестове също ще търсят потенциални биомаркери за съдова и фронтотемпорална деменция, както и деменция с телца на Lewy.

Изследователите също ще наблюдават дали кръвните тестове могат да помогнат за откриването на тези заболявания на различни етапи.

Д-р Ванеса Реймонт от Оксфордския университет ръководи проучването, което ще набере доброволци в повече от 50 тестови места в Обединеното кралство, всички от които са клиники за нарушения на паметта на Националната здравна служба (NHS).

Тя каза пред BBC  , че въпреки че няколко кръвни теста за деменция вече са показали обещаващи резултати, те имат ограничения.

„Изследванията са склонни да изключват много старите етнически малцинства и тези с други здравословни проблеми, така че трябва да разберем как изглеждат данните в реалния свят, поради което тези проекти са толкова важни.“

Екипът от University College London ще се съсредоточи върху най-показателния биомаркер за болестта на Алцхаймер, наречен p-tau 217, който може да покаже количеството амилоид и тау в мозъка.

Неговият опит ще покаже дали измерването на p-tau217 в кръвта може да увеличи честотата на диагностициране на болестта на Алцхаймер при хора с ранна деменция, както и тези с леки или прогресиращи проблеми с паметта.

Луси, чиято майка имаше деменция, каза пред BBC, че би искала да участва доброволно в процеса.

„Имам много близък личен опит.

„За щастие майката беше сравнително възрастна. Тя беше на осемдесет години, когато всичко започна, и почина на 97 години. Но последните й години наистина са белязани от болести.

„Всичко, което може да открие болестта по-рано и ако има някакъв вид лечение в бъдеще… това би било прекрасно.“

Наличие на нови лечения

Джонатан Шот, професор по неврология в Университетския колеж в Лондон, който ръководи проучването, каза: „Ранната точна диагностика на болестта на Алцхаймер вече е важна, защото позволява на хората да имат достъп до подходящите грижи и лекарства.

„Но ако, както се надяваме, нови лечения, които могат да забавят Алцхаймер, станат достъпни скоро, тогава това ще бъде от решаващо значение“, казва той.

„Това би проправило пътя за справедлив и справедлив достъп до нови и потенциално решаващи лечения, от които всеки може да се възползва.“

Две лечения са показали в проучвания, че забавят прогресията на ранен стадий на болестта на Алцхаймер.

Лекарите казват, че засега ползите от тях са скромни, но те представляват първите лекарства, „модифициращи заболяването“.

Лекарствата lekanemab и donanemab в момента се преразглеждат от MHRA, органът за одобрение на лекарства в Обединеното кралство.

Дори и да получат лицензи, те трябва да получат зелена светлина от органа за оценка на здравето, който отчита тяхната рентабилност за NHS, преди лекарствата да могат да бъдат предложени на пациентите.

„Видяхме огромния потенциал, който предоставят кръвните тестове за подобряване на диагностичния процес при хората и техните близки, когато става въпрос за други заболявания“, казва д-р Шеона Скейлс, която ръководи изследването.

Тя казва, че е важно да се види „същата промяна в деменцията“, което е най-голямото предизвикателство за здравето, пред което е изправено Обединеното кралство.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *