Орехите са отлична хранителна добавка. Помагат за поддържане на здравословно тегло и осигуряват усещане за ситост. Те осигуряват на тялото много ценни хранителни вещества, особено витамини, минерали, пълноценни протеини и здравословни мазнини. Плодовете на ореха допълват дефицита на аминокиселини, витамини от група В и микро- и макроелементи, като: калий, фосфор, магнезий, цинк, манган и йод.Орехите имат много полезни за здравето свойства. Някои от тях вероятно дори не сте осъзнавали.
Орехът е вид широколистно дърво от семейство Орехови. Семената са годни за консумация и обикновено се наричат ядки. Ядките имат много полезни за здравето свойства, имат и вкус. Как действат орехите върху тялото? Какви са ползите от яденето на орехи? Виж сега.
Орех
Плодът на ореха е сферична или леко овална костилка. Външният слой е месесто зелено покритие, което лесно пада през есента. Вътрешната част – ендокарп – образува лигнифицирана обвивка. В средата има семе – заобиколено от ципеста обвивка, по-известна като ядрото, е ядливата част на плода.
Орехите имат широка гама от приложения:
- от тях се произвежда ценно ядково масло,
- в гастрономията – добавят се към сладкиши, десерти, сладолед, напитки,
- от тях се правят вкусни тинктури и ликьори,
- в производството на козметика – за кремове и лосиони за тяло, а черупките след смилане са чудесна съставка за ексфолианти,
- листата и зелените люспи съдържат багрило juglone, което се използва при производството на бронзиращи лосиони и кремове,
- ореховата дървесина се оценява наравно с американския черен орех. Използва се за производство на мебели, художествени изделия, дървени елементи на огнестрелно оръжие.
- Интересен факт – сокът от листата и зелените орехи боядисват косата в кестеняв цвят.
А как влияят на организма орехите, когато ги ядем?
Ореховият плод е много богат източник на омега-6 полиненаситени мастни киселини: линолова киселина и омега-3: α-линоленова киселина. Орехът е и ценен източник на калий, фосфор, магнезий, цинк, манган и йод. Съдържа много фолати и витамини от група В. Орехите са богат резервоар на аминокиселини.
- Орехите подпомагат работата на нервната система. Затова се препоръчват на хора, които са преуморени, живеят в стрес, имат проблеми със съня или хиперактивни.
- Орехите, благодарение на високото съдържание на фосфор, подобряват мозъчната функция.
- Орехите предпазват кръвоносната система – полиненаситените мастни киселини и растителните стероли, съдържащи се в орехите, понижават нивото на лошия холестерол, имат противовъзпалителни свойства и предотвратяват образуването на кръвни съсиреци. Освен това орехите регулират кръвното налягане.
- Орехите подобряват вида на кожата – съдържат цинк и антибактериални вещества.
- Орехите, благодарение на съдържанието на витамини А и Е и коензим Q10, помагат в борбата със свободните радикали, предотвратяват прекомерната загуба на вода, придават енергия на кожата и стимулират регенеративните процеси.
- Витамините и минералите, съдържащи се в орехите, подобряват състоянието на косата, особено мазна или склонна към окапване.
- Маслото от ядки може да се използва за омазняване на косата – то ще върне блясъка и мекотата.
- Орехите успокояват стомашните неразположения – това се дължи на силните бактерицидни, фунгицидни, противовъзпалителни и детоксикиращи свойства. Те са особено полезни при отравяне или бактериална диария.
- Поради съдържанието на ненаситени мастни киселини, орехите се препоръчват при антиатеросклеротична диета.
- Диета, богата на орехи, може да намали риска от рак на гърдата.
- Ореховото масло е много ценна съставка. Има овлажняващ ефект и предотвратява стареенето на кожата. Ето защо си струва да изберете препарати с екстракт от орех в състава. Такива препарати помагат и при акне, прекомерна себорея или екзема.
- Отвара от орехови листа намалява изпотяването на ръцете и краката (накисване на краката или като добавка към ваната), лекува разширени вени и хемороиди (седални бани, компреси, измиване).
- Отвара от листа и зелени люспи поради голямото съдържание на дъбилни вещества се препоръчва като адстрингент при стомашно-чревни разстройства. Отварата се използва и при възпаление на гърлото и устата, както и за изплакване и компреси при акне, импетиго, изгаряния.
- Зелените орехи унищожават паразитите на храносмилателната система.
- Запарката от орехова кора е леко слабително средство.
- Разбира се, както всичко в излишък, така и орехите, консумирани в много големи количества, могат да бъдат вредни. Те съдържат танини и фитати, които могат да причинят стомашни заболявания. Хората с чувствителен стомах или страдащи от дивертикулит трябва да избягват напълно да ядат ядки.
ВИЖТЕ ВСИЧКИ ПОСЛЕДНИ НОВИНИ ОТ TOPNOVINI.EU
ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ ВЪВ – FACEBOOK , TWITTER, TELEGRAM , YOUTUBE , И GOOGLE НОВИНИ