Група психолози от Училището по мениджмънт на Университета на Норвегия проведоха изследване върху връзката между богатството и личността, за да идентифицират пет ключови характеристики на богатите.
По този повод те са взели предвид многобройни фактори от ежедневието и във въпросника малко повече от 3200 респонденти са били разпитани за имоти, недвижими имоти и други лични инвестиции. Въпреки че не са милиардери, около 10,8% от тях печелят 87 000 евро или повече всяка година, докато 23,7% имат доход на домакинство под 23 000 евро.
Финансовите фактори бяха анализирани чрез „големите пет“ фактора на личността, които включват екстровертност, комфорт в живота, добросъвестност, емоционална стабилност и интелект.
Ето резултатите, до които стигнаха, пет характеристики на богатите:
– По-съвестни са, имат по-изявено чувство за отговорност и организираност
– Те са по-малко невротични и по-малко склонни да бъдат импулсивни, когато става въпрос за харчене
– Не са много приятни и е по-малко вероятно да бъдат прекалено щедри
– По-малко отворени към преживявания и по-привързани към притежанията
– По-малко екстровертен и има вероятност да инвестира добре
Учените смятат, че обикновеният човек е много по-импулсивен – купува скъпи неща и взема лоши инвестиционни решения – от богатите хора.
„Първо, никой не трябва да прави заключението от това изследване, че ако искате да подобрите финансовото си състояние, трябва да промените личността си“, каза професор Марк Фентън Окриви, автор на изследването.
„Напротив, констатациите от това проучване могат да помогнат на тези, които предлагат финансови съвети, да адаптират световете си към личността на своите клиенти.“ Например, ако клиентът е много съвестен, това е полезно. Нашите резултати обаче предполагат, че екстровертите и приятните клиенти, които не са достатъчно съвестни, се нуждаят от допълнителна подкрепа, за да спестяват, а екстровертите може да са по-склонни към импулсивно харчене за физически артикули, намалявайки капацитета си за инвестиции“, добави той.
Професор Фентън Окриви обаче казва, че това проучване е само „точка във времето“, добавяйки към вече смесената картина на личността и ефекта върху финансовите приходи.
ВИЖТЕ ВСИЧКИ ПОСЛЕДНИ НОВИНИ ОТ TOPNOVINI.EU
ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ ВЪВ – FACEBOOK , TWITTER, TELEGRAM , YOUTUBE , И GOOGLE НОВИНИ