Скачайте в басейна без притеснение: Експерт разкрива 3 често срещани заболявания и как да ги избегнете - Топ новини

Скачайте в басейна без притеснение: Експерт разкрива 3 често срещани заболявания и как да ги избегнете

Нищо не е толкова освежаващо, колкото разхлаждането в басейна в горещ летен ден. Но с повишаването на температурите басейните и водните паркове се препълват. Въпреки че химикалите във водата (като хлор и бром) убиват много вируси и бактерии, все още има определени бактерии, които може да се крият във водата – и е важно да знаете какво можете да направите, за да ги избегнете.

„Можете да получите заболявания, свързани с плуването, от вода, замърсена с бактерии“, обясни Ясен Кунц, директор на Центровете за контрол и превенция на болести, предавани по вода. Заболяването може да бъде резултат и от контакт с химикали, открити във водата, или вдишване на изпарени химикали“, отбеляза Кунц.

За щастие има предпазни мерки, които можете да вземете, за да намалите значително шансовете си да се разболеете от ходене на басейн. Специалисти разкриха кои са най-честите заболявания, които хората могат да прихванат в басейна и дадоха съвети как да ги избегнем.

Най-честата причина за огнища на заболявания, свързани с плуването, е диарията 

„Това е една от причините, поради които, ако има фекално замърсяване в басейна, има протокол, който спасителите и чистачите на басейна следват, преди да пуснат хората обратно във водата“, обясни д-р. Клер Рок, доцент в Университетското училище по медицина. 

Милиони бактерии могат да навлязат във водата, ако някой случайно получи диария в басейна. Други хора могат да се разболеят, ако погълнат дори малко количество, каза Кунц. Още повече, че не е задължително човек да преживее подобен „инцидент“ във водата, за да се разболеят други. Малки частици фекалии могат да паднат от телата на хората по време на плуване, така че не е задължително да ги видите във водата. 

Някои от най-често срещаните бактерии, които можете да вземете, включват криптоспоридиум, норовирус, лямблия, шигела и Е. coli, каза Кунц. В зависимост от причинителя, резултатът може да бъде диария, гадене , повръщане, треска или стомашна болка.

Така че защо хлорът във водата не убива тези бактерии? 

На първо място, от решаващо значение е басейните и водните паркове да имат точното количество хлор или бром и правилното рН за ефективно предотвратяване на разпространението на бактерии, според CDC. „Но хората все още могат да бъдат изложени на микроби през времето, необходимо на хлора да убие бактериите“, обясни д-р Джесика Лъм, специалист по инфекциозни заболявания в клиниката в Кливланд. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *