вторник , 23 април 2024

Синдикатите искат от Слави минималната заплата да стане 1200 лева Топ10

Синдикатите искат от Слави минималната заплата да стане 1200 лева

Синдикатите искат от Слави минималната заплата да стане 1200 лева

Заплата расте въпреки пандемията, но 2/3 от българите получават трудово възнаграждение под средното за страната, призна президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Ако новото правителство я вдига със 17-18% на година,то орез 2025г. няма да има работещи бедни,прогнозира лидерът на КНСБ.

Половин милион българи са на минимална заплата. В някои области обаче хората работят масово за 700-800 лева. Към 750 хиляди българи получават трудово възнаграждение, което ги прави работещи бедни. Това не е приемливо. Затова минималната заплата трябва да расте с по-бързи темпове – 17-18 процента на година, коментира в „Тази сутрин“ по бТВ президентът на КНСБ Пламен Димитров. 

„Това означава, че през 4-годишният мандат на „Има такъв народ“, ако хората на Слави Трифонов направят правителство, минималната заплата трябва да стане 1200 лева. Това означава, че през 2025 г. няма да има работещи бедни“, изчисли той.

Според него 1069 лева нетно трябва да внесат двамата родители,за да може семейството да живее прилично,но без да се отчита юлското увеличение на цените. През следващите месеци ще направим ново изчисление заради поскъпването на живота,уточни синдикалният лидер.

„Най-силно в джоба бърка повишението на цените на брашното, тестените изделия, хляб, което е над 7 процента. Ръстът на олиото пък е 25%, което е необяснимо. От друга страна продължават да се увеличават и заплатите. Към първото тримесечие на годината ръстът е 11 на сто на средната заплата, въпреки че сме в пандемия“, добави той.

2/3 от българите обаче получават трудово възнаграждение под средното за страната, призна Димитров.

„В държавата съществуват картели по отношение на заплащането. В район Х се дават някакви заплати, а в Y – съвсем други. Големите градове са изключение от тази работа. Имах преди време такъв случай с едно предприятие в Североизточна България, което произвежда плочки“, каза пък президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.

„Там стана разправия за заплати, а заводът беше рязко повишил печалбата си. Скарахме се с работодателите. Появи се големият бос и каза, че не ги знаел тези работи, наоколо всички плащали по толкова. Това е вярно. На много места е така независимо какво се произвежда, но заплатата не е функция на това къде се намира предприятието, а какво произвежда“, обясни той.

„Спрягат Николай Василев за премиер. През 2001 г. НДСВ качиха минималната работна заплата с 80%. Тогава държавата не просто не загина, а започна най-добрия си икономически цикъл, докато ефектът от тази мярка бе изчерпан“, заяви Манолов. 

„Няма да ни пуснат в еврозоната с толкова ниски заплати. 1000 лева трябва да е при влизането в зоната“, каза пък Димитров.

.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *