петък , 19 април 2024

Румяна Ченалова: Безпрецедентен е не натискът на ГДБОП, а бездействието на прокуратурата

Прокурори от Софийска градска прокуратура се оплакаха от оказан върху тях безпрецедентен натиск от страна на ГДБОП по досъдебното производство, свързано с източването на милиони от автомагистрала „Хемус”.

Гешев заяви, че ще сезира европейските институции. Така, както ги сезира по повод екстрадицията на Цв.Василев и идеята за закриване на спец прокуратурата.


Безпрецедентен е не натискът на ГДБОП, а бездействието на прокуратурата.
Обвиняемият Колев е обвинен за пране на пари – имущество, за което по см. на чл.253 НК знае или предполага, че е придобито чрез престъпление.


Следователно прокуратурата е наясно че въпросните 60 млн.лв. / платени авансово за строителството на магистрала “ Хемус“/ са получени от фирмите в резултат на престъпна дейност.


Колев няма обвинение за такова престъпление.Неговите обяснения могат да послужат за изясняване на това друго престъпление в друго дело, в което той ще има качеството на свидетел.Като такъв той може да бъде защитен по реда и начините, предвидени в закона.


Помните ли главният свидетел по делото КТБ- Бисер Лазов? Прокуратурата не му повдигна обвинение въпреки доказателствата, за да използва „показанията “ му. Какво е обяснението за този тактически ход, който нарушава основни принципи на правото?
Сега прокуратура постъпва по сходен начин, но с обратен знак.


Колев трябва да остане само обвиняем.Всички възможности да каже истината, за да се разкрият схемите и лицата, извършили предикатното престъпление по придобиване на парите за строежа на магистрала Хемус трябва да бъдат осуетени….включително чрез изкуствено инспириран скандал за натиск върху прокуратурата.
Дали въобще е образувано досъдебно производство за престъпното придобиване на въпросните милиони?


Чл.253 НК
/1/Който извърши финансова операция или сделка с имущество, или прикрива произхода, местонахождението, движението или действителните права върху имущество, за което знае или предполага, че е придобито чрез престъпление или друго общественоопасно деяние, се наказва за изпиране на пари с лишаване от свобода от една до шест години и глоба от три хиляди до пет хиляди лева.


(2) Наказанието по ал. 1 се налага и на този, който придобие, получи, държи, използва, преобразува или спомогне по какъвто и да е начин за преобразуването на имущество, за което знае или предполага към момента на получаването му, че е придобито чрез престъпление или друго общественоопасно деяние.

Румяна Ченалова, Фейсбук

Прокурори от Софийска градска прокуратура се оплакаха от оказан върху тях безпрецедентен натиск от страна на ГДБОП по…

Posted by Румяна Ченалова on Sunday, December 12, 2021

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *